SMOG-P

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
SMOG-P
KA veidstehnoloģiju un radioamatieru pavadonis
OperatorsBudapeštas tehnoloģiju un ekonomikas universitāte, Karogs: Ungārija Ungārija
IzgatavotājiBudapeštas tehnoloģiju un ekonomikas universitāte, Karogs: Ungārija Ungārija
Bāzes platformaPocketQube 1p
Starta datums06.12.2019. 08:18 UTC
NesējraķeteElectron
Palaists kopā arALE-2, ATL-1, FossaSat 1, NOOR 1A, NOOR 1B, TRSI Sat
NSSDC ID2019-084J
SCN44832
Masa0,25 kg
Orbītas elementi
Centr. ķermenisZeme
Orbītas veidsLEO

SMOG-P jeb BME-1 ir Ungārijas tehnoloģiju un radioamatieru pavadonis. To izgatavoja un apkalpo Budapeštas tehnoloģiju un ekonomikas universitātes studenti un pasniedzēji. Pavadonis orbītā tika palaists 2019. gada 6. decembrī.

SMOG-P tika veidots pikopavadoņa PocketQube 1p formā (5 × 5 × 5 cm) ar masu aptuveni 250 grami. Derīgā krava ir spektra analizators cilvēku izraisīta elektromagnētiskā piesārņojuma (elektrosmoga) mērīšanai no kosmosa. Pavadonis tiek izmantots spektra uzraudzībai, lai izveidotu globālu frekvenču izmantošanas karti ciparu televīzijas DVB-T joslā (430 — 830 MHz). Turklāt SMOG-P ir dozimetrs (termioniskais detektors), kas ļauj reģistrēt pavadoņa absorbēto starojuma daudzumu orbītā, lai noteiktu radiācijas joslu starojuma daudzumu un Saules uzliesmojumu ietekmi.

Ziemeļamerikas radioamatieru organizācijas AMSAT šim pavadonim piešķīra numuru 105. Tāpēc radioamatieru sabiedrībā pavadonis tiek saukts par Magyar-OSCAR 105 jeb MO-105.

Lidojuma gaita[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

SMOG-P tika palaists 2019. gada 6. decembrī 08:18 UTC ar nesējraķeti Electron no Rocket Lab starta laukuma Launch Complex 1 Jaunzēlandē kā pavadoņa ALE-2 sekundārā krava. SMOG-P orbītā tika izmests no Alba Orbital PocketQube palaišanas iekārtas Albapod.[1] Kopā ar to tika palaists otrs Ungārijas pavadonis ATL-1 un vēl četri pikopavadoņi.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]