Timišoara

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Timişoara
Timisoara in Romania.png Coa timisoara.jpg
Iedzīvotāji (2006) 316 129
Rakstos 1019.g
Citi nosaukumi Temesvár (ungāru)
Žudecs(Judeţ) Timišas žudecs
Mājaslapa http://www.primariatm.ro/
Timišoras centrālais laukums

Timišoara (rumāņu: Timişoara) ir pilsēta Rumānijas galējos rietumos Banatas apgabalā pie Begas upes. Rumānijas ceturtā lielākā pilsēta. Timišas žudeca centrs. Daudznacionāla pilsēta ar ungāru, vācu un serbu minoritātēm.

Pazīstama kā pirmā pilsēta Eiropā, kurā 1884. gadā tika ieviests elektriskais ielu apgaismojums.

Mūsdienās viena no ekonomiski plaukstošākajām Rumānijas pilsētām.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pirmoreiz rakstos Timišoaru 1019. gadā pieminējis Bizantijas imperators Vasīlijs II (ne visi vēsturnieki piekrīt šim uzskatam). 1154. gada rakstos Sicīliešu arābu ceļotājs Muhameds al-Idrisi pieminējis pilsētu.

1474. gadā Timišoara pirmoreiz pieminēta kā pilsēta. 1552. gadā pilsētu ieņēma osmaņi. 1716. gadā to iekaroja Habsburgu karavadonis Savojas Eižens. 1849. gadā Timišoara kļuva par Habsburgu provices Serbijas un Timišas Banāta vojevodistes (Woiwodschaft Serbien und Temescher Banat) galvaspilsētu, bet 1860. gadā, nodibinoties Austroungārijai, to iekļāva impērijas Ungārijas daļā.

1910. gadā lielākā daļa pilsētas iedzīvotāju bija vācieši (43,6%, ungāri - 39,2%), rumāņu bija 10,4%. Pēc 1.pasaules kara Timišoara nokļuva Rumānijas sastāvā.

Sociālistiskās Rumānijas laikā pilsētas iedzīvotāju skaits strauji pieauga un mūsdienās iedzīvotāju absolūtais vairākums ir rumāņi.

1989. gada 16. decembrī Timišoarā izcēlās masu nemieri, kuri noveda pie 1989. gada Rumānijas revolūcijas un Nikolajes Čaušesku režīma gāšanas.

Cilvēki[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Timišoarā dzimuši: