UEFA

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
UEFA logo

UEFA (Union of European Football Associations, Eiropas Futbola asociāciju savienība) ir Eiropas futbola administratīvais un kontroles orgāns. Tā pārstāv Eiropas nacionālās futbola federācijas, rīko deviņus izlašu un četrus klubu turnīrus, kontrolējot naudas balvas, noteikumus un plašsaziņas līdzekļu tiesības uz šiem turnīriem. Tā ir viena no sešām FIFA kontinentālajām federācijām.

UEFA tika nodibināta 1954. gada 15. jūnijā Bāzelē, Šveicē pēc Francijas, Itālijas un Beļģijas futbola federāciju sarunām. Līdz 1959. gadam organizācijas galvenā mītne atradās Parīzē, tad tā tika pārvietota uz Berni. Sākotnēji to veidoja 25 futbola federācijas, nu to skaits ir 55.

No visām konfederācijām UEFA ir pati bagātākā un ietekmīgākā. Gandrīz visi pasaules labākie futbolisti spēlē Eiropas klubos (Anglijā, Itālijā, Spānijā, Vācijā), jo šeit atrodas pasaules bagātākie klubi, kas piedāvā vislielākās algas. UEFA spēlē daudzas pasaules elites izlases.

Turnīri[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Izlašu turnīri[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Galvenais vīriešu izlašu turnīrs ir Eiropas čempionāts, kas norisinās kopš 1958. gada. UEFA rīko arī U-21, U-19 un U-17 turnīrus, kuros piedalās vīriešu komandas, kuru spēlētāju vecums nepārsniedz 21, 19 un 17 gadus. Sieviešu izlasēm tiek rīkots Eiropas sieviešu čempionāts un Eiropas sieviešu U-19 čempionāts.

Klubu turnīri[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

UEFA rīko arī vairākus klubu turnīrus. Populārākais no tiem ir UEFA Čempionu līga, kurā piedalās nacionālo valstu futbola čempioni. Tas tika pirmoreiz rīkots 1955. gadā kā Eiropas čempionvienību kauss. Otrs svarīgākais turnīrs ir UEFA Eiropas līga (iepriekš UEFA kauss), kurā piedalās nacionālo valstu kausu ieguvēji, kā arī čempionātā augstāk esošās komandas. Tas tiek rīkots kopš 1971. gada. Trešais svarīgākais turnīrs savulaik bija UEFA Kausu ieguvēju kauss, kurā piedalījās nacionālo valstu kausu ieguvēji. Tas tika rīkots kopš 1960. gada, bet 1999. gadā tika apvienots ar UEFA kausu. Kopš 1973. gada tiek izspēlēts arī UEFA Superkauss par kuru sacenšas divas komandas — Čempionu līgas uzvarētāja un UEFA Eiropas līgas kausa uzvarētāja (agrāk Kausu ieguvēju kausa ieguvēja).

Kopš 1995. gada tika rīkots arī UEFA Intertoto kauss, kurā piedalījās komandas, kas pēc nacionālo čempionātu rezultātiem nekvalificējās UEFA kausa izcīņai. Šajā turnīrā tika izspēlētās trīs papildu vietas UEFA kausam. Turnīrs tika likvidēts 2008. gadā, paplašinot UEFA Eiropas līgas kvalifikācijas dalībnieku skaitu.

Vēl tiek rīkots UEFA Reģionālais kauss pusprofesionālajām komandām, kā arī UEFA Sieviešu kauss — sieviešu komandām.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]