Viktors Cojs

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Viktors Cojs
Kinoleningradblackandwhite-2.jpg
Viktors Cojs 1986. gadā
Galvenā informācija
Dzimis 1962. gada 21. jūnijā
Valsts karogs: Padomju Savienība Ļeņingrada, PSRS
Miris 1990. gada 15. augustā (28 gadu vecumā)
Valsts karogs: Latvija pie Ķesterciema, Latvija
Žanri roks, jaunais vilnis
Instrumenti vokāls, ģitāra
Darbības gadi 1981—1990
Izdevēji AnTrop, Melodija
Darbojies arī Kino

Viktors Cojs (krievu: Виктор Робертович Цой; dzimis 1962. gada 21. jūnijā Ļeņingradā, miris 1990. gada 15. augustā uz autoceļa P128 (Sloka-Talsi) Latvijā) bija padomju mūziķis un rokgrupas Kino līderis. Filmējies arī vairākās populārās kinofilmās[1].

Dzīvesgājums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Viktors Cojs piedzima 1962. gada 21. jūnijā Ļeņingradā (tagadēja Sanktpēterburga), sporta skolotājas Valentīnas Gusevas un korejiešu izcelsmes inženiera Roberta Coja ģimenē[2]. Viņš bija vienīgais bērns. No 1974. gada līdz 1977. gadam apmeklēja mākslas vidusskolu, kur arī iestājās grupā Палата № 6, ieņemot basģitārista lomu. Vēlāk no skolas tika izslēgts par nesekmību un devās uz СГПТУ-61 apgūt galdnieka specialitāti. Jaunībā Cojs sāka nodarboties ar teikvando grupā kuru vadīja viņa brālēns Viačeslāvs Cojs[3]. Pateicoties šai pieredzei viņam vēlāk filmā "Adata" tik labi izdosies atdarināt arī karatē paņiemienus, ka daudzi tur saskatīs līdzību ar Brūssu Lī, kura cīņas mākslu Cojs arī ļoti augstu vērtēja. 1984. gada 4. februārī Viktors Cojs apprecas ar Mariannu Rodovansku[4]. Pēc gada viņiem piedzimst dēls Aleksandrs Cojs[5].

Muzikālā karjera[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pirmais albums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1981. gadā vasarā Viktors Cojs, Aleksejs Ribins un Oļegs Balinskis izveido grupu Гарин и Гиперболоиды[6], kura jau rudenī uzstājas Ļeņingradas rokklubā. Drīzumā Oļegu iesauc armijā, grupa nomaina nosaukumu uz Kino un ķeras pie pirmā albuma ierakstīšanas. Dziesmas tiek ierakstītas Andreja Tropillo studijā. Dziesmu ierakstīšanā piedalās arī grupa Akvarium. Drīz KINO uzstājās ar savām dziesmām rokkluba festivālā. Grupai vēl nebija bundzinieka, tādēļ to uzstāšanās laikā aizvietoja bungu mašīna.

Ap 1982. gada vasaru 45 minūšu ilgais albums tiek pabeigts, no kā arī rodas nosaukums 45. Nepaiet ilgs laiks, kā no albuma izņēma dziesmu Я — асфальт. Rudenī, kopā ar Zoopark grupas bundzinieku Kino ieraksta pāris dziesmas, tostarp Весна un Последний герой. Tajos laikos ieraksti tiek izbrāķēti un netiek izplatīti.

1983. gadā grupā nomainās ģitārists. Mēģinājumos ar jauno ģitāristu rodas nākamais albums 46. Rudenī Viktors, izvairoties no iesaukšanas armijā, nonāk psihiatriskajā slimnīcā. Pēc pusotra mēneša Viktors atgriežas un uzraksta jaunu dziesmu Транквилизатор. 1984. gadā pavasarī uzstājās rokkluba festivālā, atklājot to ar jaunu dziesmu Я объявляю свой дом безъядерной зоной, kura kļūst par festivāla populārāko dziesmu.

Otrais grupas KINO sastāvs[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Krievu Roka muzejs Kamčatkā (2011)

Padomju Savienības likumdošanā pastāvēja pants par nestrādāšanu. Cojs tolaik oficiāli nebija atzīts par profesionālo dziedātāju un bija spiests iekārtoties kaut kur darbā. Meklējot vietu kur varētu starplaikā nodarboties ar mūziku 1984. viņš sāk strādāt par apkurnieku kopmītnes apkures mezglā Ļeņingradā Blohina ielā 15, tā saucamajā Kamčatkā, kur vēlāk viņam par godu tika izveidots muzejs[7]. 1984. gadā Andreja Tropilo studijā Антроп sākās jauna albuma "Kamčatkas priekšnieks" ("Начальник Камчатки")[8] ierakstīšana. Drīzumā Viktoram Cojam ar vien cītīgāk sāk sekot KGB darbinieki, uzskatot viņu par nopietnu draudu komunistiskajai ideologijai un partijai. Pavasarī KINO kļūst par kārtējiem laureātiem un ķeras pie albuma "Nakts"("Ночь") ierakstīšanas. Process ieilgst, jo grupa cenšas pamainīt skanējumu un izveidot jaunu ģitārspēles paņēmienu. Taču ieraksts nekādi neiet uz priekšu, un tādēļ Viktors Cojs pamet šo albumu, iesākot jauno "Tā nav mīlestība" ("Это не любовь")[9]. Jaunais albums drīz vien tiek pabeigts un gūst komerciālus panākumus. 1986. gada vasarā grupas dalībnieki dodas uz Kijevu, lai piedalītos filmā "ASSA"[10]. Nākošajā 1988. gadā viņi piedalās Alekseja Učiteļa dokumentālfilmā "Roks", no kuras toreiz neiekļautajiem materiāliem 2009. gadā tiks samontēts arī turpinājums "Pēdējais varonis: Pēc divdesmit gadiem"[11] (Последний герой: Двадцать лет спустя). Studijā Yamaha MT44 KINO sāk ierakstīt jauno albumu "Asins grupa" ("Группа крови"). Tajā pašā gadā Viktors spēlē galveno lomu Rašida Nugmānova filmā "Adata"(Игла)[12]. Nugmānovs bija ievērojis Coju strādājot pie sava kursa darba, īsmetrāžas filmas "Yya-Khkha!"(«Йя-хха»)[13] 1986. gadā. Pēc filmēšanas Viktors Cojs sniedz daudzus koncertus Krievijā, Baltkrievijā un Ukrainā, katrā koncertā pulcējot pilnas zāles. 1989. gada sākumā KINO izbrauc uz Franciju, kur ieraksta albumu "Pēdējais varonis" ("Последний герой"). Lielos vilcienos Coja muzikā var atrast līdzību ar tādām grupām kā The Cure, Joy Division un Sisters of Mercy[14].

Vasarā Viktors dodas uz ASV. 1990. gadā 24. jūnijā notiek pēdējais Viktora Coja koncerts Maskavā Lužņiku Lielajā sporta arēnā[15]. Šajā stadionā pirmo reizi pēc 1980. gada olimpiādes tiek iededzināta olimpiskā uguns lāpa. Šajā koncertā top materiāls jaunajam albumam, kuru grupa ieraksta vien pēc Viktora nāves, nosaucot to ļoti simboliski – "Melnais albums" ("Чёрный альбом").

Nāve[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1990. gadā 15. augustā 12:28 Viktors Cojs gāja bojā autokatastrofā. Ceļa negadījums notika uz autoceļa P128 netālu no Ķesterciema tagadējā Engures novadā. Vispārpieņemtā versija pieņem, ka Cojs vienkārši aizmiga pie stūres, pēc kā viņa «Moskvič-2141» iebrauca pretējā braukšanas joslā un sadūrās ar autobusu Ikarus-250. Tomēr klīst daudz citu teoriju un baumu[16] par viņa nāvi. 2002. gada 15. augustā dziedātāja bojā ejas vietā tika uzcelts piemineklis,[17] projekta iniciatīva pieder biedrībai "Pareiza lieta", kura joprojām rūpējas par tā kopšanu.[18]. Viktors Cojs ir apbedīts Krievijā kapsētā Bogoslovskoje[19].

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]