Ziemas peldēšana

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Ziemas peldēšana ir sporta veids - norūdīšanās augstākā pakāpe - ar ko Latvijā nodarbojas vairāki simti iedzīvotāju. Ar ziemas peldēšanu saprot iegremdēšanos ledū izcirstā āliņģī vai peldēšanu aukstā ūdenī, kura temperatūra ir zemāka par +10 grādiem. Ziemas peldēšanas sezona parasti sākas oktobrī un beidzas martā.

Ziemas peldēšanas sports[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

4. Latvijas ziemas peldēšanas čempionāts Bābelītes ezerā

Ziemas peldēšanas oficiālā pirmā sezona tika atklāta 1976.gadā. Latvijā notiek ziemas peldēšanas čempionāti. Pirmais Latvijas ziemas čempionāts notika 2003.gadā Jelgavā. Sportisti peld 25 metrus garā - ledū izcirstā ālīņģī. Āliņģa platums atkarīgs no celiņu skaita. Latvijā parasti cērt divu celiņu ālinģus. Ziemas peldētāji piedalās sacensībās ar laika kontroli - sieviešu un vīriešu vecuma grupās - kuras noteiktas sacensību nolikumos - parasti grupas līdz 20 gadiem, no 20 līdz 30 gadiem,no 30-39, no 40-44,no 45-49, no 50-54, no 55-59, no60-69 gadiem, 70 un vecāki. Ziemas peldēšanas stils - brasā, bez ieleciena, ar galvas virsdaļu virs ūdens. Notiek arī 25 un 50 metru peldējums brīvā stilā. Komandas sacenšas brīvā stila stafetēs 4x25m. Ir arī peldējumi bez laika kontroles, iemērkšanās āliņģī, teatriāli priekšnesumi un izturības peldējums - 450m. Latvijas čempionāti notikuši Rīgā, Jelgavā, Ādažos. Ziemas peldēšanas centri - Rīga, Jūrmala, Jelgava, Ogre, Ropaži, Ādaži, Carnikava, Dundaga, Mārupe, Iecava, kā arī citas Latvijas vietas. Ziemas peldēšanas sekcijas dibinātājs Latvijā ir Evalds Liepiņš.

Iemērkšanās āliņģī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Āliņģis Jūrmalā

Norūdīšanās veids. Āliņģis ir ledū izcirsts (izzāģēts) laukums, kurā var pasmelt ūdeni, izpeldēties pēc pirts vai veikt norūdīšanās procedūras. Parasti āliņģī iemērcas no dažām sekundēm līdz vairākām minūtēm. Atrašanās ilgums āliņģi ir atkarīgs no katra cilvēka norūdīšanās pakāpes, laika apstākļiem un daudziem citiem faktoriem. Āliņģī ūdens temperatūra parasti ir no 0 līdz pluss 3 grādiem. Peldoties āliņģī jāievēro drošības pasākumi. Ieteicams iet uz āliņģi divatā, lai otrs varētu palīdzēt nepieciešamības gadījumā. Ja ir dziļš - jālieto kāpnes. Ieteicams galvu ūdeni nemērcēt, bet vilkt vilnas cepurīti vai peldcepuri. Jāuzmanās no ūdens straumēm, kas var paraut zem ledus, īpaši upēs. Parasti pēc atrašanās āliņģī uzvelk siltas drēbes, apavus, cimdus.

Latvijas ziemas peldētāju panākumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latvijas ziemas peldēšanas komanda, pēc 1. vietas izcīnīšanas Starptautiskajā Ziemas peldēšanas čempionātā Ellivuori Somijā

Latvijas ziemas peldētāju izlase 2007.gada 11.februārī Somijas pilsētā Ellivuori ieguva 1 vietu Starptautiskās ziemas peldēšanas sacensībās - "Nāciju kausa" izcīņā. Ziemas peldēšanas sacensībās piedalījās 12 nāciju pārstāvji. Peldējums notika 4x25 metru brīvā stila distancē - ledū izcirstā atklātā baseinā. Sacensību rezultāti. http://avanto.ellivuori.fi/tuloslista_en_su.php?page=1 Plašāka informācija * Ogres Roņi. Augstāko sasniegumu Pasaules ziemas peldēšanas čempionātos ir ieguvusi Gunta Ostrovska - 2 vieta 2002.gadā Kajāni pilsētā Somijā. Ziemas peldētāju sasniegumus un rezultātus Pasaules un Latvijas čempionātos, kā arī citās sacensībās var aplūkot šeit: http://www.roni.oic.lv/lv/events

Saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]