Motokross

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Motokrosa dalībnieks sacensību trasē.

Motokross ir viens no motosporta veidiem - sacensības ar motocikliem vai kvadricikliem pa bezceļiem vai speciāli ierīkotām apļveida trasēm.

Motokrosa apļveida trasei ir smilšu segums, kas ierasti ir papildināts ar šķēršļiem, piemēram, mākslīgiem tramplīniem, uzkalniem un līkumiem. Tās garums parasti ir no 1.5 līdz 3 kilometriem.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pasaulē pirmās motokrosa sacensības norisinājās 1924. gadā Kemberlijā.

Motocikli[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Motokrosa motocikliem parasti ir viencilindra dzinējs ar darba tilpumu no 49 līdz 550 cm3. Galvenā dzinēju atšķirība ir taktu daudzums, divtaktu (2Т) vai četrtaktu (4Т).

Krosa motocikliem ir speciāla piekare, kas tiem ļauj veikt augstus lēcienus un nodrošina saķeri ātri braucot pa dažāda seguma virsmām. Lai atvieglotu motocikla svaru (tas ierasti ir no 80 līdz 120 kilogramiem), tādu aprīkojumu kā spidometru, lukturus, atbalsta peku, starteri un citas iekārtas tiek demontētas no sporta motocikliem. Tādēļ krosa motocikls nav transporta līdzeklis, un ar to nedrīkst pārvietoties pa koplietošanas ceļiem. Krosa motocikla vadīšanai sacensībās nav nepieciešama vadītāja apliecība.

Motokrosa motociklu detaļu izgatavošanā izmanto pēc iespējas vieglākus izejmateriālus, piemēram, alumīnijs, magnijs un to sakausējumi. Dēļ trases specifikas, sportisti lielāko trases posmu pavada stāvot uz kāpšļiem.

Galvenās sacensības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pasaules čempionāts motokrosā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pasaules čempionāts motokrosā

Grand Prix vai Pasaules čempionāts motokrosā galvenokārt norisinās Eiropā ar dažiem izņēmumiem, (Čīlē, Dienvidāfrikā, Japānā un citur). Čempionātā ir trīs klases: MX1, MX2 un MX3 (analogs "450 cm3", "250 cm3" un "open" klasēm). Sacīkstes sastāv kvalifikācijas un 2 finālbraucieniem, katrs ar ilgumu 40 minūtes plus divi apļi. Vienā čempionāta sezonā vidēji norisinās vairāk nekā 16 sacensības.

AMA Motokrosa čempionāts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

AMA Motokrosa čempionāta sezona sākas maija sākumā un turpinās līdz septembra vidum. Tā sastāv no divpadsmit sacīkstēm un norisinās visā kontinentālajā ASV. Iedalās divās klasēs: [1] 250 motokrosa klase 0-125 cm3 2-taktu vai 150-250 cm3 4-taktu motociklos un 450 motokrosa klase 150-250 cm3 2-taktu vai 251-450 cm3 4-taktu motocikli. Sacīkstes sastāv kvalifikācijas un 2 finālbraucieniem, katrs ar ilgumu 35 minūtes plus divi apļi.

Motokrosa variācijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Motofrīstails[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kanādas motofrīstaila sportists, kas veic "Supermenu" satverot sēdekli.
Pamatraksts: Motofrīstails

Motofrīstails (FMX), ir salīdzinoši jauna motokrosa variācija, kas sevī neietver sacīkstes, bet gan koncentrējas uz akrobātisku triku veikšanu lecot ar motokrosa motocikliem. Uzvarētāju izvēlas tiesnešu grupa. Pirmās motofrīstaila sacensības notika 1999. gadā.

Motokross ar blakusvāģi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Motokross ar blakusvāģi ir motokrosa sacīkstes, kur piedalās motocikli ar blakusvāģiem, kā arī divi sportisti: pilots un kantētājs. Šis sporta veids izveidojies 1950. gados. Pārsvara izplatīts Eiropā.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Motorcross Rule Book (PDF). AMA. Atjaunināts: 2010. gada 15. marts.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]