Abdullahs Gils

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Abdullahs Gils
Abdullah Gül
Abdullah Gül 2011-06-07.jpg
11. Turcijas prezidents
Amatā
2007. gada 28. augusts — 2014. gada 28. augusts
Premjerministrs Redžeps Tajips Erdogans
Priekštecis Ahmets Nedždets Sezers
Turcijas ārlietu ministrs
Amatā
2003. gada 14. marts — 2007. gada 28. augusts
Prezidents Ahmets Nedždets Sezers
Premjerministrs Redžeps Tajips Erdogans
Priekštecis Jasars Jakišs
25. Turcijas premjers
Amatā
2002. gada 18. novembris — 2003. gada 14. marts
Prezidents Ahmets Nedždets Sezers
Priekštecis Bīlents Edževits
Pēctecis Redžeps Tajips Erdogans

Dzimšanas dati 1950. gada 29. oktobrī (71 gads)
Valsts karogs: Turcija Kajseri, Turcija
Politiskā partija Taisnības un attīstības partija
Dzīvesbiedrs(-e) Hajrinisa Ēzjurte
Reliģija islāms

Abdullahs Gils (turku: Abdullah Gül, dzimis 1950. gada 29. oktobrī) kopš 2007. gada 28. augusta ir Turcijas valsts prezidents. Premjers Redžeps Tajips Erdogans, izvirzot Abdullaha Gila kandidatūru prezidenta vēlēšanām, radīja Taisnības un attīstības partijai konfliktu ar Turcijas sekulāro elektorātu.

2007. gada maijā Gila kandidēšanu par prezidentu veiksmīgi apturēja sekulārā valsts elite, jo viņiem radušās aizdomas, ka Gils ir pārāk islāmisks savos uzskatos.

Bērnība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Abdullahs piedzima Kajseri, Ahmeta un Advijes Hamdi ģimenē un tika audzināts ļoti konservatīvu uzskatu vidē. Viņa ģimenes vēsture ir ļoti sena un vairāk kā simt gadu viņi kalpojuši Gullukas mošejā.

Izglītība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Stambulas universitātē Gils studēja ekonomiju. Maģistra studiju laikā viņš pabija arī divus gadus Londonā un Ekseterā. Pēc studijām viņš turpināja savas akadēmiskās gaitas un strādāja Adapazarā dažādās augstākās izglītības iestādēs kā līdzstrādnieks rūpnieciskās inženierijas institūtā un kā pasniedzējs menedžmenta kursos topošajā Sakarjas universitātē. No 1983. līdz 1991. gadam viņš strādāja Islāmiskās attīstības bankā, bet 1991. gadā kļuva par starptautisko attiecību vadības lektoru.

Labējā politika Gilu ieinteresēja jau skolas gados. Universitātē viņš pievienojās turku nacionālajiem islāmistiem (turku valodā: Millî Türk Talebe Birliği, Nacionālā turku studentu savienība). 1991. un 1995. gadā Gīlu ievēlēja Turcijas Lielajā nacionālajā asamblejā no Labklājības partijas saraksta, bet kad to aizliedza, 1999. gadā viņš turpināja savu parlamentārieša karjeru kā jaunizveidotās Tikumības partijas (arī to vēlāk aizliedza) deputāts. Gīls ir viens no Taisnības un attīstības partijas dibinātājiem un 2002. gadā viņu atkal ievēlēja kā parlamenta deputātu un 2002. gada novembrī viņu ievēlēja par Turcijas premjeru.

Premjers un ārlietu ministrs[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Gilu sākumā uztvēra kā radītu premjera amatam, īpaši, kad viņš vadīja sarunas ar ASV par Turcijas iespējamo līdzdalību iebrukumam Irākā. Tomēr, 2003. gada martā, kļuvis par ārlietu ministru, Gils pierādīja savas spējas starptautiskā politikā, panākot to, ka Eiropas Savienība nosaka Turcijas uzņemšanas datumu un to, ka tiek uzlabotas divpusējās attiecības ar Sīriju, kā arī vairākām centrālās Āzijas un Kaukāza tjurku valstīm.

2007. gada 6. februārī Gils devās oficiālā vizītē uz ASV pie Kondolīzas Raisas un Džordža Buša, lai viņus pierunātu neatbalstīt likumu ASV Pārstāvju palātā, ar kuru 1915. gada notikušo armēņu iznīcināšanu atzītu par genocīdu.

Prezidenta kandidāts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Gül akceptē 2010 Chatham House balvas no karalienes Elizabete II Vindzora.

2007. gada 24. aprīlī premjers Redžeps Tajips Erdogans Gīlu izvirzīja kā Taisnības un attīstības partijas kandidātu prezidenta amatam. Pirms šāda paziņojuma politiskā elite baumoja, ka par prezidentu kandidēs pats Erdoans. Pēc masveida vēlēšanu boikota no opozīcijas puses, parlaments nevarēja turpināt prezidenta vēlēšanas un 2007. gada 6. maijā Gils atsauca savu kandidatūru.

Jau 11. maijā, pēc grozījumiem Turcijas konstitūcijā, kas nosaka, ka prezidentu ievēl vispārējās vēlēšanās, nevis parlaments, Gils atkal paziņoja, ka kandidēs uz prezidenta amatu.

Politisko cīņu rezultātā tika sarīkotas ārkārtas parlamenta vēlēšanas un Taisnības un attīstības partija, iegūstot lielāku vietu skaitu parlamentā, atkal izvirzīja Gilu par prezidenta kandidātu. 2007. gada 14. augustā Gils iesniedza savu kandidāta pieteikumu un īpašā preses konferencē mierināja politiskos oponentus, ka atbalsta sekulārismu.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]