Aizeks Azimovs

Vikipēdijas lapa
Aizeks Azimovs
Isaac Asimov
Aizeks Azimovs 1965. gadā
Aizeks Azimovs 1965. gadā
Personīgā informācija
Dzimis 1920. gada 2. janvārī
Petroviči (Петровичи), KPFSR
(tagad Karogs: Krievija Krievija)
Miris 1992. gada 6. aprīlī (72 gadi)
Ņujorka, Ņujorka, Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Pilsonība Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Tautība ebrejs
Paraksts
Literārā darbība
Nodarbošanās rakstnieks, bioķīmiķis
Valoda angļu valoda
Žanri zinātniskā fantastika, populārzinātniskā literatūra, eseja
Literatūras virzieni zinātniskās fantastikas zelta laikmets
Slavenākie darbi Foundation sērija
Augstskola Kolumbijas Universitāte

Aizeks Azimovs (angļu: Isaac Asimov; dzimis kā Isaks Ozimovs (krievu: Исаак Озимов) 1920. gada 2. janvārī, miris 1992. gada 6. aprīlī) bija Padomju Krievijā dzimis ebreju izcelsmes amerikāņu bioķīmiķis un populārs rakstnieks, īpaši pazīstams ar saviem zinātniskās fantastikas un populārzinātniskajiem darbiem.

Kopā ar Robertu Hainlainu un Arturu Klārku veido zinātniskās fantastikas "Lielo trijnieku". Saņēmis prestižākās zinātniskās fantastikas balvas — Nebulas un Hugo balvas.

Dzīvesgājums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dzimis 1920. gadā Smoļenskas guberņas Petroviču ciemā dzirnavnieka Jūdas Ozimova un viņa sievas Raheles Bermanes ģimenē. 1923. gadā Ozimovu ģimene caur Liverpūles ostu ar pasažieru kuģi Baltic ieradās Ņujorkā, 1928. gadā kļuva par ASV pilsoni. Mācījās Bruklinas vidusskolā (Boys and Girls High School), tad studēja ķīmiju Kolumbijas Universitātē, 1939. gadā ieguva bakalaura grādu un 1941. gadā maģistra grādu ķīmijā. 1942. gadā viņš devās uz Filadelfiju un strādāja tur par ķīmiķi armijas kuģu būvētavā, kur iepazinās ar zinātniskās fantastikas rakstnieku Robertu Hainlainu. 1942. gadā apprecējās ar Ģertrūdi Bļugermani, 1948. gadā absolvēja universitāti un ieguva doktora grādu bioķīmijā, lasīja lekcijas Bostonas Universitātes Medicīnas fakultātē, kur kļuva par asociēto profesoru 1955. gadā.

1970. gadā Īzaks Asimovs izšķīrās ar savu sievu un vēlāk apprecējās ar Dženetu Opālu Džepsoni. 1979. gadā viņu ievēlēja profesora amatā. Azimovs 1983. gadā viņam veiktajā sirds operācijā saņēma asinis, kas bija inficētas ar HIV, un 1992. gadā mira no AIDS komplikācijām.

Darbi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1942. gadā viņš sāka rakstīt Foundation sēriju — stāstu par visgalaktikas impērijas sabrukšanu un atdzimšanu, kas beigās izvērtās 7 romānu garumā.

Ap to pašu laiku viņš sāka rakstīt savus stāstus par robotiem — kas padarīja populārus Azimova '3 robotikas likumus', un krietni iespaidoja gan sabiedrības, gan citu rakstnieku attieksmi pret robotiem, un uzdeva daudzus ētikas jautājumus, ko jāņem vērā, veidojot nākotnes tehnoloģijas.

Latviski izdotās Azimova grāmatas:

1969. gadā žurnālā "Liesma" turpinājumos publicēts A. Azimova fantastiskais stāsts "Profesija".

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]