Pāriet uz saturu

Aleksejs Tolstojs (1817—1875)

Vikipēdijas lapa
Šis raksts ir par krievu 19. gadsimta rakstnieku. Par krievu 20. gadsimta rakstnieku skatīt rakstu Aleksejs Tolstojs (1883—1945).
Aleksejs Tolstojs
Алексей Константинович Толстой
Aleksejs Tolstojs
Personīgā informācija
Dzimis 1817. gada 5. septembrī
Sanktpēterburga, Krievijas Impērija
(Karogs: Krievija Krievija)
Miris 1875. gada 28. septembrī (58 gadi)
Krasnijroga, Čerņihivas guberņa, Krievijas Impērija
(Počepas rajons, Brjanskas apgabals, Karogs: Krievija Krievija)
Tautība krievs
Paraksts
Literārā darbība
Pseidonīms Kozma Prutkovs (kopējs pseidonīms ar brāļiem Žemčužņikoviem)
Nodarbošanās rakstnieks, dzejnieks, dramaturgs
Valoda krievu valoda
Rakstīšanas laiks 1830—1875
Slavenākie darbi vēsturiskais romāns "Kņazs Serebrjanijs" (Князь Серебряный)
Kozmas Prutkova satīriskie darbi

Aleksejs Tolstojs (krievu: Алексей Константинович Толстой; dzimis 1817. gada 24. augustā [v.s. 1817. gada 5. septembrī], miris 1875. gada 28. septembrī [v.s. 1875. gada 10. oktobrī]) bija krievu rakstnieks, dzejnieks un dramaturgs.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Alekseja tēvs Konstantīns bija no Tolstoju dzimtas, bet māte Anna Perovska — grāfa Razumovska ārlaulības meita. Aleksejs ir otrās pakāpes brālēns slavenajam krievu rakstniekam Ļevam Tolstojam.

Alekseja vecāki izšķīrās tūlīt pēc bērna dzimšanas. Alekseja audzināšanā iesaistījās mātes brālis rakstnieks A. Perovskis. Aleksejs bērnībā bija viens no Aleksandra II rotaļu biedriem. Dzīves laikā daudz ceļoja pa Eiropu. Darbojās valsts dienestā. Piedalījās Krimas karā. Dzīves otrajā pusē apmetās Čerņihivas guberņā (mūsdienās Brjanskas apgabalā). Dzīves pēdējos gados smagi slimoja. Lai mazinātu spēcīgās galvassāpes, sāka lietot morfīnu, no kura viņam izveidojās atkarība. 1875. gadā miris, iespējams, nejauši noindējoties ar morfīna devu.[1]

Vairākkārt viesojies Latvijā — savu radu Žemčužņikovu īpašumos Loboržos un Runtortā.

Daiļrade[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kā rakstmieks pazīstams ar saviem vēsturiskajiem un satīriskajiem darbiem. 1850. un 1860. gados kopā ar trim brāļiem Žemčužņikoviem (Alekseju, Vladimiru un Aleksandru Žemčužņikovu) žurnālos rakstījis satīriska rakstura publikācijas zem kopēja pseidonīma Kozma Prutkovs, radot šo tēlu kā personāžu — publikāciju autoru ar pašam savu biogrāfiju.[2]

Alekseja Tolstoja pazīstamākie vēsturiskie romāni ir «Князь Серебряный» (1862) un triloģija «Смерть Иоанна Грозного» (1866), «Царь Фёдор Иоаннович» (1868) и «Царь Борис» (1870). 1898. gadā ar viņa lugu «Царь Фёдор Иоаннович» tika atklāts Maskavas Dailes teātris. Pazīstami ir arī Tolstoja dzejoļi, no kuriem dzejolis Средь шумного бала, случайно…, Čaikovska komponēts, kļuvis par pazīstamu romanci.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]