Alfrēds Deblins

Vikipēdijas lapa
Alfrēds Deblins
Alfred Döblin
Alfrēds Deblins 1930. gadā
Alfrēds Deblins 1930. gadā
Personīgā informācija
Dzimis 1878. gada 10. augustā
Štetīne, Vācijas impērija
(tagad Ščecina, Karogs: Polija Polija)
Miris 1957. gada 26. jūnijā (78 gadi)
Emmendingene, Bādene-Virtemberga, Karogs: Vācija Vācija
Tautība ebrejs
Paraksts
Literārā darbība
Nodarbošanās ārsts, rakstnieks
Valoda vācu valoda
Rakstīšanas laiks 1913 - 1957
Literatūras virzieni ekspresionisms
Slavenākie darbi "Berlīne, Aleksandra laukums" (Berlin Alexanderplatz, 1929)
Augstskola Berlīnes Humboltu universitāte, Freibugas Universitāte

Alfrēds Deblins (vācu: Alfred Döblin, dzimis 1878. gada 10. augustā, miris 1957. gada 26. jūnijā) bija ebreju izcelsmes vācu ekspresionisma rakstnieks. Plaši pazīstams ar vienu savu darbu 1929. gadā izdoto romānu "Berlīne, Aleksandra laukums" (Berlin Alexanderplatz).

Dzimis ebreju ģimenē Štetīnē. 1888. gadā ģimenē pārcēlās uz Berlīni. Studēja medicīnu Berlīnes Humboltu universitātē un Freibugas Universitātē. Strādāja par psihiatru Berlīnē, Aleksandra laukuma rajonā, kas tolaik bija nabadzīgs nakts uzdzīves rajons. Publicēja stāstus ekspresionistu žurnālā Der Sturm.

Pirmā pasaules kara laikā dienēja par armijas ārstu. Pēc kara 1924. gadā kļuva par Vācijas rakstnieku asociācijas (Schutzverband Deutscher Schriftsteller) prezidentu.

Kad Vācijā varu sagrāba nacisti, Deblins apmetās Parīzē, un 1936. gadā kļuva par Francijas pilsoni. Pēc Vācijas iebrukuma Francijā, caur Portugāli devās uz ASV, kur strādāja Holivudā. Pēc kara atgriezās Vācijā, tomēr, nepieņemdams pēckara Vācijas valdošo gaisotni, vēlāk atkal apmetās Francijā.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]