Pāriet uz saturu

Arvīda Žilinska Jēkabpils mūzikas skola

Vikipēdijas lapa
Arvīda Žilinska Jēkabpils mūzikas skola
Arvīda Žilinska Jēkabpils mūzikas skolas galvenā ēka
Atrašanās vieta
Brīvības ielā 198, Jēkabpils, Karogs: Latvija Latvija
Informācija
Skolas tips Mūzikas skola
Dibināta 1957
Direktors Smaida Ščerbicka
Pedagoģisko darbinieku skaits 33
Mājaslapa

Arvīda Žilinska Jēkabpils mūzikas skola ir profesionālās mūzikas ievirzes jeb interešu izglītības iestāde Jēkabpilī, kas atrodas Daugavas kreisajā pusē, upes malā. Adrese: Brīvības ielā 198 un Brīvības ielā 203.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Skola uzsāka savu darbību 1958. gada 1. janvārī toreizējā Oškalna kultūras namā un par pirmo skolas direktoru kļuva Jānis Valdēns, kurš pirms tam jau vadīja Krustpils kultūras nama kori. Sākotnēji mūzikas skolā bija iespējams apgūt klavieru un akordeona spēli, vēlāk arī pūšamo instrumentu un vijoles spēli, kuras klasi vadīja Elmārs Krūmiņš.

1962. gadā skola pārcēlās uz ēku Pormaļa ielā 21, par skolas direktoru kļuva kordiriģents Guntars Markevičš. 1964. gadā par skolas direktori iecēla klavierspēles skolotāju Auroru Zakovicu, kura savas darbības laikā skolai iegādājās augstas kvalitātes mūzikas instrumentus. No 1969. līdz 1973. gadam direktores amatu ieņēma Maruta Apsalone, kura līdz tam vadīja vokālo ansambli Jēkabpils rajona kultūras namā. Būdama teicama koncertmeistare un vokālā pedagoģe, mūzikas skolā spēja izveidot augstu vokālo un klaviermākslas līmeni. 1973. gadā par skolas direktoru kļuva Jēkabpils Skolotāju kora diriģents Marģers Dreimanis. Šī direktora darbības laikā tika attīstīta pūšamo instrumentu klase, kuru vadīja Arnis Biķis un Ēvalds Korsaks, kā arī tika izveidotas pirmās kora un čella klases. No 1977. gada skolas direktore bija Leone Pauniņa. Sākotnēji viņas viens no galvenajiem uzdevumiem bijis vietējo pedagogu piesaiste, jo līdz tam lielākā daļa pasniedzēju bija no Rīgas, kas sarežģīja darbu, veidojot koncertprogrammas.

1981. gada Daugavas plūdos skola applūda. Pēc plūdiem skolai piešķīra divas papildus ēkas — tuvuma atrodošos namu Pormaļa ielā 15 un arhitektoniski nozīmīgu, kultūrvēsturisku namu, bijušo Skolotāju biedrības namu Brīvības ielā 145. 1982. gadā ielika pamatakmeni jaunas mūzikas skolas ēkai blakus esošajai skolas ēkai Pormaļa ielā 21 un sākās skolas ēkas celtniecība, bet netika pabeigta. 1994. gadā pilsētas pašvaldība mūzikas skolai iegādājās īpašumu bijušajā viesnīcā Brīvības ielā 198, bet vēlāk arī ēku Brīvības ielā 203, kas atrodas pretī galvenajai skolas ēkai. Direktores Leones Pauniņas laikā tika izveidots senās mūzikas ansamblis, Sēlijas kamerorķestris, koklētāju ansamblis un lauku kapela "Triba". 2002. gadā skola tika nosaukta komponista novadnieka Arvīda Žilinska vārdā.[1]

Konkursi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mūzikas skola organizē starptautisko Arvīda Žilinska vokālo konkursu un starptautisko Arvīda Žilinska Jauno pianistu konkursu.[2]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Grandāne, Jolanta. Arvīda Žilinska Jēkabpils mūzikas skolai-55. Brīvā Daugava. 2013.14.01. 6.lpp.
  2. www.muzikas-skola.lv Skolas mājaslapa

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]