Bārdzīlīte

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Bārdzīlīte
Panurus biarmicus (Linnaeus, 1758)
Bārdzīlītes tēviņš
Bārdzīlītes tēviņš
Mātīte
Mātīte
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Putni (Aves)
Kārta Zvirbuļveidīgie (Passeriformes)
Dzimta Bārdzīlīšu dzimta (Panuridae)
Ģints Bārdzīlītes (Panurus)
Suga Bārdzīlīte (P. biarmicus)
Bārdzīlīte Vikikrātuvē

Bārdzīlīte (Panurus biarmicus) ir zvirbuļveidīgo putnu suga, kas apdzīvo tikai viena veida biotopus — plašus niedrājus lielā daļā Eirāzijas. Piemērotās vietās samērā parasta ligzdojoša suga arī Latvijā.

Bārdzīlītes vieta putnu sistemātikā nav viennozīmīga un piederību Āzijas bārdzīlīšu dzimtai (Timaliidae) tiek atzīmēta tikai senākajos informācijas avotos. Jaunākajos informācijas avotos bārdzīlīte tiek izdalīta bārdzīlīšu dzimtā (Panuridae), kas kādreiz tika sistematizēta kā Āzijas bārdzīlīšu dzimtas apakšdzimta.[1] Bārdzīlīšu dzimtā ir tikai viena ģints un viena suga. Ģenētiskie pētījumi pierāda, ka bārdzīlītei nav neviena tuva radinieka dziedātājputnu apakškārtā (Passeri).

Izskats[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tēviņiem ir labi pamanāma melna "bārda"

Bārdzīlīte ir krāšņs putns, kas, neatbilstoši sugas nosaukumam, pēc izskata maz atgādina zīlīti (14-15,5 cm). Tā ir nedaudz mazāka par lielo zīlīti, ar salīdzinoši garu asti. Tēviņi un mātītes ir atšķirīgi krāsoti, abu apspalvojumā dominē gaiši, brūngani, oranži toņi, bet tēviņam raksturīga zilganpelēka galva ar labi pamanāmu melnu "bārdu". Jaunie putni dzeltenbrūni ar melnu joslu muguras lejasdaļā un astes malās.[2]

Izplatība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Izplatīta visā Eiropā, izņemot pašus ziemeļus, tomēr areāls fragmentārs. Tāpat piemērotās vietās - niedrājos - sastopama arī Āzijas centrālajā daļā līdz pat Ķīnas austrumiem. Lielākoties nometnieki vai īsas distances migranti. Izdala trīs pasugas, kas ligzdošanas areālā pakāpeniski nomainās.

Latvijā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latvijā bārdzīlīte ir samērā parasta ligzdojoša suga piemērotos plašos niedrājos. Pārsvarā nometniece, taču bargās ziemās daļa putnu iet bojā un pēc šādām ziemām skaita atjaunošanās prasa vairākus gadus.[3]

Bārdzīlīte ir visai nesena Latvijas putnu faunas suga. Pirmais šīs sugas novērojums ir veikts 1960. gadā jūras piekrastes niedrājā pie Kuivižiem, kad janvārī novērots ziemojošu putnu pāris. Līdz tam bārdzīlīte kā ligzdojoša suga bija konstatēta Lietuvā (no 1925. gada). Latvijā pirmais pierādītais ligzdošanas gadījums konstatēts 1972. gadā Papes ezera niedrājā un kopš šā laika ligzdojošo putnu skaits ir pieaudzis, zināmas vairākas šīs sugas atradnes. Bārdzīlīšu ligzdošanas areālam izplešoties uz ziemeļiem tās apguvušas arī Igauniju un Krievijas Ļeņingradas apgabalu.[4]

Aizsardzība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sugas izplatības areāls ir plašs un tā nav būtiski apdraudēta.[5] Potenciāli bīstama varētu būt mitrāju nosusināšana ligzdošanas areālā.

Galerija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Panuridae
  2. Strazds M. (red.) (1999): Latvijas ūdeņu putni. Latvijas Ornitoloģijas biedrība.
  3. «Bārdzīlīte». Latvijas putni. 2009-11-7.
  4. Bārdzīlīte Panurus biarmicus Latvijā - ieskats ligzdošanas bioloģijā un migrācijā. Putni dabā 2012/3-4: 12-23 Lipsbergs J. 2012.
  5. «Panurus biarmicus». The IUCN Red List of Threatened Species™. 2009-11-7.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Putni.lv Latvijas putni: Bārdzīlīte