Ļeņingradas apgabals

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Ļeņingradas apgabals
Ленинградская область
—  apgabals  —
Viborgas pils
Viborgas pils
Flag of Ļeņingradas apgabals
Karogs
Coat of arms of Ļeņingradas apgabals
Ģerbonis
Novietojums KrievijāNovietojums Krievijā
Oficiālā valoda krievu valoda
Valsts Karogs: Krievija Krievija
Federālais apgabals Ziemeļrietumu federālais apgabals
Centrs Sanktpēterburga (neietilpst apgabalā)
Administratīvais iedalījums
Platība 
 - Kopā 83 908 km²
Iedzīvotāji (2014)
 - Kopā 1 762 488
 - Blīvums 21/km²
 - Etniskais sastāvs krievi (92,7 %)
Mājaslapa: lenobl.ru
Ļeņingradas apgabals Vikikrātuvē

Ļeņingradas apgabals (krievu: Ленинградская область) ir Krievijas Federācijas apgabals tās ziemeļrietumu daļā pie Baltijas jūras un pie valsts robežas ar Igauniju un Somiju.

Apgabals ietilpst Krievijas Ziemeļrietumu federālajā apgabalā, kur tas robežojas ar Karēliju ziemeļaustrumos, Vologdas apgabalu austrumos, Novgorodas apgabalu dienvidos un Pleskavas apgabalu dienvidrietumos. Ļeņingradas apgabala centrs ir Sanktpēterburga, kas nav šī apgabala daļa.

Caur apgabala teritoriju vēsturiski gājis ceļš no varjagiem uz grieķiem, un Vecā Ladoga ir pirmā Rurika rezidences pilsēta. Vēlākos gadsimtos pa šo somu, karēļu, ižoru, votu, vepsu un krievu apdzīvoto teritoriju cīnījās Zviedrijas un Krievijas valstis, līdz Ziemeļu kara rezultātā Pēteris I šeit nodibināja Krievijas jauno galvaspilsētu Sanktpēterburgu.

Apgabals izvietojies ap Krievijas vēsturisko galvaspilsētu Sanktpēterburgu un pēc PSRS sabrukuma saglabājis toreizējo pilsētas nosaukumu - Ļeņingrada. Vēsturiski apgabala ziemeļrietumu rajoni tika uzskatīti par Somijas daļu un starp pasaules kariem ietilpa tajā. Šīs teritorijas Somija zaudēja Ziemas kara rezultātā. Neliela daļa no apgabala ziemeļaustrumiem starp pasaules kariem ietilpa Igaunijā.

Apgabala iedzīvotāji pēc nacionālās piederības lielākoties ir krievi (92,7 %). Apgabala austrumu daļā saglabājušies daži tūkstoši teritorijas pamatiedzīvotāju vepsu. Pēc reliģiskās pārliecības - pareizticīgie (55,1%), reliģiozi, bet nepieder kādai reliģijai (20%), ateisti (8%).

Administratīvais iedalījums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Administratīvi Ļeņingradas apgabals ir sadalīts 1 pilsētas rajonā (городской округ) un 17 rajonos (муниципальный район).

Pilsētas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ļeņingradas apgabalā ir 31 pilsēta:

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]