Cekulsīļi

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Cekulsīļi
Cyanocorax (Boie, 1826)
Samta cekula sīlis (Cyanocorax chrysops)
Samta cekula sīlis (Cyanocorax chrysops)
Klasifikācija
ValstsDzīvnieki (Animalia)
TipsHordaiņi (Chordata)
KlasePutni (Aves)
KārtaZvirbuļveidīgie (Passeriformes)
ApakškārtaDziedātājputni (Passeri)
DzimtaVārnu dzimta (Corvidae)
ĢintsCekulsīļi (Cyanocorax)
Cekulsīļi Vikikrātuvē

Cekulsīļi jeb cekulainie sīļi (Cyanocorax) ir zvirbuļveidīgo (Passeriformes) kārtas viena no vārnu dzimtas (Corvidae) ģintīm, kas apvieno 17 mūsdienās dzīvojošas sugas.[1] Cekulsīļi ir izplatīti visā Centrālamerikā un Dienvidamerikas ziemeļos, bet divas sugas sastopamas arī ASV dienvidos.[1] Tie galvenokārt dzīvo zemienēs, izņemot inku sīli (Cyanocorax yncas), kas ir tipisks kalnu iemītnieks.

Ģints zinātniskais nosaukums Cyano cēlies no grieķu valodas vārda — κυανοξ (kuanos), kas latviski nozīmē tumši zils, bet vārds corax (korax) nozīmē krauklis.[2]

Izskats un īpašības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Cekulsīļi ir liela auguma putni, salīdzinot ar citiem Centrālamerikas putniem, izņemot oropendolas (Psarocolius) un dažas kotingu (Cotingidae) sugas. Tie ir masīvāki par mazajiem sīļiem (Cyanolyca), kas arī dzīvo Centrālamerikā. Lielākajai daļai cekulsīļu ir cekuls. Reizēm cekuls ir pavisam necils, bet vislielākais un izteiskmīgākais cekuls ir sprogainā cekula sīlim (Cyanocorax cristatellus).

Visus cekulsīļus nosacīti var iedalīt 2 lielās grupās: liela auguma cekulsīļos un mazākos cekulsīļos. Lielākie cekulsīļi parasti ir ar tumšām acīm un gandrīz vienkrāsaini, bet mazākajiem acis ir gaišas un apspalvojums daudzkrāsaināks. Visi cekulsīļi ir droši, ziņkārīgi un skaļi putni, tie parasti veido nelielus ģimenes barus, līdz 6—8 putniem.[3]

Klasifikācija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 World Bird List: Crows, mudnesters & birds-of-paradise, 2020
  2. Holloway, Joel Ellis (2003). Dictionary of Birds of the United States: Scientific and Common Names. Timber Press. p. 79. ISBN 978-0-88192-600-2.
  3. Field Guide to the Songbirds of South America: The Passerines