Elektriskā lādiņa nezūdamības likums

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Elektriskā lādiņa nezūdamības likums: no apkārtējiem ķermeņiem izolētas sistēmas kopējais elektriskais lādiņš laikā nemainās (to nevar patvaļīgi radīt vai iznīcināt).

Izolēta sistēma[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ja sistēma sastāv no vairākiem ķermeņiem, kuru kopējais elektriskais lādiņš q = q_1 + q_2 + ... + q_n \ , tad no elektriskā lādiņa nezūdamības likuma izriet, ka q = const \ jeb \frac{\mathrm{d}q}{\mathrm{d}t} = 0\ . Elektriskie lādiņi ķermeņu mijiedarbībā var pārkārtoties, bet tikai tā, lai saglabātos sistēmas kopējais lādiņš q \ .

Lādiņa nezūdamības likums ir universāls likums, un dabā nav sastopami izņēmumi. Tas ir spēkā visās elementārdaļiņu reakcijās, kā arī ķermeņu elektriskās uzlādēšanās un polarizēšanās procesos.

Neizolēta sistēma[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Gadījumā, kad sistēma nav izolēta (slēgta), elektriskais lādiņš no tās var aizplūst vai arī tajā ieplūst. Iedomājoties, ka elektriski lādētu ķermeņu vai daļiņu kopu aptver noslēgta virsma S \ , caur kuru var pastāvēt lādiņa q \ plūsma. Tādā gadījumā lādiņu nezūdamības likumu raksta šadi:

- \frac{\mathrm{d}q}{\mathrm{d}t} = I \ ,
kur
I \ - elektriskā strāva, kura šķērso slēgto virsmu S \ (A)
\frac{\mathrm{d}q}{\mathrm{d}t} \ - sistēmas summārā lādiņa izmaiņas ātrums (C/s)

Mīnusa zīme nozīmē to, ka ir pieņemts, ka, samazinoties pozitīvajam lādiņam q \ , lādiņnesēji aizplūst no virsmas S \ ierobežotā tilpuma.