Filipīnu karogs

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Nacionālais Filipīnu karogs

Filipīnu nacionālais karogs (filipīniešu: Pambansang Watawat ng Pilipinas) ir horizontāls, divkrāsains karogs ar vienādu sarkano un karaliski zilo joslu, ar baltu vienādsānu trijstūri karoga kreisajā pusē. Trijstūra vidū ir zeltaini dzeltena saule ar astoņiem galvenajiem stariem, kas reprezentē Filipīnu astoņas sākotnējās provinces. Katrā trijstūra virsotnē ir zeltaini dzeltena zvaigzne, katra zvaigzne apzīmē Filipīnu trīs galvenās salu grupas — Lusona, Visajas (orģināli attiecināts uz Paneju) un Mindanao.

Dizains[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Konstrukcija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Karoga garums ir divreiz garāks par karoga platumu, dodot tam 1:2 proporcijas lielumu. Baltā trijstūra malu garums visām malām kopā ir vienāds ar karoga garumu. Saulei ir 8 biezi stari un 16 tievi stari, kopā 24 stari. Biezie stari ir divreiz biezāki nekā tievie stari. Zeltaini dzeltenā saule nav novietota tieši trijstūra vidū, tā ir novietota mazliet uz labo pusi. Katras zvaigznes viena virsotne ir tieši pretīm katrai trijstūra virsotnei. Saules platums ir vienāds ar vienu tievo un biezo staru kopā.

Filipīnu karoga konstrukcija

Krāsa[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Karogā zilā krāsa ir mainījusies laika gaitā, sākot ar orģinālo krāsu lazuli Rosco. Nav zināma šīs nokrāsas nozīme, bet iespējams kandidāts ir zilā krāsa no Kubas karoga, kāda teorija stāsta ka Kubas karogs ietekmējis Filipīnu karoga izveidi. Karoga krāsas ir līdzīgas krāsām kuras izmantotas ASV karogā.

Simbolisms[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Filipīnu karogam ir taisnstūra dizains kurš sastāv no:

Balta, vienādsānu trijstūra, kurš simbolizē brīvību, vienlīdzību un brālību;

Horizontāla zila strīpa simbolizē mieru, patiesību un taisnīgumu;

Horizontāla sarkana strīpa simbolizē patriotismu.

Trijstūra centrā atrodas astoņstaru zeltaina saule kura simbolizē vienotību, brīvību, tautas demokrātiju un suvernitāti.

Katrs stars reprezentē šīs provinces: Manila, Bulacan, Cavite, Pampanga, Morong, Laguna, Batangas, Nueva Ecija.

Katra zeltaini dzeltenā piecvirsotņu zvaigzne simbolizē trīs galvenās Filipīnu salu grupas : Visajas, Lusonas, Mindanao.

Karoga orģinālais simbolisms ir atrodams neatkarības proklamēšanas tekstā.

Izmantošana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Karogam vajadzētu būt uz visām valdības ēkām, publiskiem laukiem un pie skolām. Nacionālajā karogu dienā (28. maijs) un Neatkarības dienā (12 jūnijs) Filipīnu iedzīvotāji liek pie mājām, pie mašīnām un pie apģēbiem Filipīnu karogus.

Augstākā tiesa