Frančesko Petrarka

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Frančesko Petrarka
Francesco Petrarca
Frančesko Petrarka
Personīgā informācija
Dzimis 1304. gada 20. jūlijā
Areco
(Toskāna, Karogs: Itālija Itālija)
Miris 1374. gada 19. jūlijā (69 gadi)
Arkuā (Arquà)
(Arkuā Petrarka, Veneto, Karogs: Itālija Itālija)
Tautība itālietis
Literārā darbība
Nodarbošanās dzejnieks, filozofs
Valoda itāliešu, latīņu valodā
Slavenākie darbi Canzoniere un Trionfi

Frančesko Petrarka, arī Petrarka (itāļu: Francesco Petrarca; dzimis 1304. gada 20. jūlijā, miris 1374. gada 19. jūlijā), bija itāliešu dzejnieks un filozofs. Viņš ir pazīstams kā viens no pirmajiem renesanses humānistiem un tiek dēvēts arī par "Humānisma tēvu".

16. gadsimtā Pjetro Bembo izveidoja modernās itāļu valodas modeli, kas balstījās uz Petrarkas, kā arī Bokačo un Dantes darbiem. Viņa sonetus Renesanses laikā apbrīnoja un imitēja visā Eiropā, un tie kļuva par liriskās dzejas paraugu.

Dzimis Toskānā, tomēr skolā gājis Avinjonā. Mācījies jurisprudenci Monpeljē un Boloņas universitātēs. Pēc mācību beigām kļuva par garīdznieku. Līdzīgi kā Dantem Beatriče, Petrarkas "mūza" bija 1327. gadā Avinjonā sastaptā Laura. Petrarka apmetās uz dzīvi Avinjonas pievārtē, kur ar pārtraukumiemn nodzīvoja 16 gadus, pamazam kļūdams par slavenu dzejnieku. 1341. gadā Romā svinīgi tika kronēts ar lauru vainagu. 1353. gada pameta Voklīzu un pārcēlās uz Itāliju. Iesākumādzivoja Milānā, vēlāk pārcēlās uz Venēciju.