Grunvaldes kauja

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Grīnvaldes (Žalgiras) kaujas attēlojums Bernes hronikā (1483)
Vācu ordeņa valsts teritorija 1410. gadā

Grunvaldes kauja (poļu: Bitwa pod Grunwaldem), Tannenbergas (vācu: Schlacht bei Tannenberg) jeb Žalgiras kauja (lietuviešu: Žalgirio mūšis) notika Vācu ordeņa valsts Prūsijas daļā starp Tannenbergas un Grīnfeldes (vācu: Grünfelde) jeb Zaļģires ciemiem 1410. gada 15. jūlijā. Polijas karaļa Jagaiļa un Lietuvas dižkunigaiša Vītauta vadītā apvienotais Polijas Karalistes un Lietuvas dižkunigaitijas karaspēks sagrāva Vācu ordeņa spēkus. Kaujā krita Vācu ordeņa virsmestrs Ulrihs fon Jungingens un visa Vācu ordeņa bruņniecības elite.

1411. gadā tika noslēgts pirmais Tornas miera līgums, nodrošināt Polijas-Lietuvas robežas, un parādot, ka poļu-lietuviešu apvienība ir vērā ņemams spēks visā Eiropā. Pēc Toruņas miera līguma Lietuva atguva Žemaitiju savā kontrolē.

Nosaukums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latviski rakstītajos avotos līdz 20. gs. vidum kauju dēvēja par "kauju pie Tannenbergas",[1] kā citi nosaukumi lietoti "kauja pie Grunvaldes" (poļu variants) vai "kauja pie Zaļģires" (leišu variants).[2] Latvijas PSR laikā (Austrumprūsija bija sadalīta starp Poliju un PSRS) kauju krievu historiogrāfijas iespaidā parasti dēvēja par "Grīnvaldes kauju" (krievu: Грюнвальдская битва), kaut gan Grīnfeldes (vācu: Grünfelde) ciems pēc iekļaušanas Polijā pārdēvēts par Grunvaldi (poļu: Grunwald).

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Latviešu konversācijas vārdnīca. 21. sējums. Rīga : Anša Gulbja izdevniecība. 42188. sleja.
  2. Latviešu konversācijas vārdnīca. 17. sējums. Rīga : Anša Gulbja izdevniecība. 33192. sleja.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]