Pāriet uz saturu

Gunārs Čipēns

Vikipēdijas lapa
Gunārs Čipēns
Personīgā informācija
Dzimis 1933. gada 8. novembrī
Valsts karogs: Latvija Rīga, Latvija
Miris 2014. gada 29. aprīlī (80 gadi)
Valsts karogs: Latvija Rīga, Latvija
Vecāki Ignāts Čipēns, Alvīne Čipēna
Māsas Biruta Drīzina
Zinātniskā darbība
Zinātne organiskā ķīmija
Zinātniskais grāds ķīmijas zinātņu doktors
Darba vietas Latvijas Organiskās sintēzes institūts
Rīgas Tehniskā universitāte
Akadēmiskais amats Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenais loceklis, profesors
Alma mater Latvijas Valsts universitāte
Pasniedzēji Voldemārs Grīnšteins

Gunārs Čipēns (dzimis 1933. gada 8. novembrī Rīgā, miris 2014. gada 29. aprīlī) bija Padomju un Latvijas zinātnieks, Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenais loceklis, profesors, habilitēts ķīmijas doktors, valsts emeritētais zinātnieks.

Dzimis 1933. gada 8. novembrī Rīgā, Latvijas Operas un baleta teātra mūziķa Ignāta Čipēna ģimenē. No 15 gadu vecuma izglītību guvis Rīgas Industriālā politehnikuma ķīmijas nodaļā, kuru beidza 1952. gadā.[1]

No 1953. gada līdz 1958. gadam studēja Latvijas Valsts universitātes Ķīmijas fakultātē un bija ievērojamā ķīmiķa Voldemāra Grīnšteina audzēknis.

No 1958. gada bija Latvijas Organiskās sintēzes institūta līdzstrādnieks. Līdz 1963. gadam darbs bija saistīts ar heterociklisko savienojumu ķīmiju. Čipēns pētīja acilaminoguaridīnu un aminotriazolu ķīmiskās īpašības un iegūšanas metodes un atsevišķu savienojumu prettuberkulozes aktivitāti. Apkopojot šos pētījumus, izstrādāja zinātņu kandidāta disertāciju "Dažu peptīdu hormonu un kinīnu strukturālās un funkcionālās organizācijas sintēze un izpēte", ko aizstāvēja 1963. gadā.

1964. gadā Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktors Solomons Hillers iecēla Čipēnu par Aminoskābju un peptīdu laboratorijas vadītāju. Vadīja šo laboratoriju līdz 1983. gadam un attīstīja jaunu zinātnisko virzienu — peptīdu ķīmiju. 1973. gadā Čipēns aizstāvēja ķīmijas zinātņu doktora disertāciju par tēmu “Peptīdu dabas hormonu un kinīnu sintēze un strukturālās un funkcionālās organizācijas izpēte”. Pēc Solomona Hillera nāves 1975. gadā līdz 1982. gadam Čipēns vadīja Latvijas Organiskās sintēzes institūtu. Pēc aiziešanas no direktora amata Gunārs Čipēns turpināja darbību institūtā kā Peptīdu un proteīnu bioregulatoru nodaļas vadītājs. 2002. gadā Čipēnam piešķīra emeritētā zinātnieka nosaukumu.[2]

Čipēns bija PSRS Valsts prēmijas un Latvijas PSR Valsts prēmijas laureāts. 1982. gadā kļuva par Latvijas PSR Zinātņu akadēmijas īsteno locekli. Bijis Rīgas Politehniskā institūta profesors, vienlaikus arī PSRS Valsts zinātnes un tehnikas komitejas Sērorganisko savienojumu ķīmijas un tehnoloģijas zinātniskās padomes priekšsēdētājs, piecu PSRS Zinātņu akadēmijas zinātnisko padomju un komisiju loceklis un kompleksās programmas "Peptīdu un olbaltumvielu dabas bioregulatori" vadītājs.

Jau 1975. gadā bija veicis 126 pētnieciskos darbus un ieguvis 6 autorapliecības. Zinātniskā darba rezultāti atspoguļoti 7 monogrāfijās, ap 490 zinātniskās publikācijās, vairāk nekā 300 konferenču tēzēs, 63 autorapliecībās un 2 patentos. Vadījis 25 disertāciju izstrādi. Laikā no 1986. gada līdz 1990. gadam Gunārs Čipēns bija ceturtais starp 700 visvairāk citētajiem Latvijas zinātniekiem. Lasījis lekciju kursus Latvijas Universitātē un Rīgas Tehniskā universitātē.[3]

Galvenie pētījumu virzieni[3]

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
 • Peptīdu un olbaltumvielu dabas bioregulatoru (hormonu, kinīnu, neiropeptīdu, šūnu augšanas un diferenciācijas faktoru u. c.) struktūrfunkcionālās organizācijas un darbības mehānismu pētīšana.
 • Ģenētiskā koda simetrijas cēloņu meklējumi, ģenētiskā koda otrās daļas struktūras modeļu izveidošana, pētījumi par īpaša koda eksistenci, kas nosaka aminoskābju mijiedarbību peptīdu un olbaltumvielu molekulās.
 • Intronu veidošanās gēnos un gēnu skaitlisko parametru kvantēšana.
 • 1976. gadā — Latvijas PSR Valsts prēmija par peptīdu hormonu strukturāli funkcionālās organizācijas pētījumiem, angiotenzinamīda, pentagastrīna un glibutīda izstrādāšanu un ieviešanu medicīnas praksē.
 • 1981. gadā — PSRS Valsts prēmija par bioregulatoru — peptīdu izpēti.
 • 1986. gadā — Pjotra Anohina medaļa.
 • 1990. gadā — S. Hillera medaļa.
 • 1992. gadā — Latvijas Zinātņu akadēmijas G. Vanaga balva.
 • 2001. gadā — Grindeļa medaļa par ieguldījumu peptīdu ķīmijā un peptīdu ārstniecisko preparātu radīšanā, kas ir dabiskie bioregulatori un ietekmē organismu jau ļoti niecīgās devās.
 • 2004. gadā kopā ar vēl sešiem Latvijas zinātniekiem saņēma Latvijas Zinātņu akadēmijas un akciju sabiedrības "Grindeks" prēmiju, kā arī Jāņa Strupuļa veidoto zelta godazīmi "Zelta pūce" par ieguldījumu ķīmijā un peptīdu hormonu sintēzes tehnoloģiju izstrādē.
 • 2006. gadā — Osvalda Šmīdeberga medaļa.
 • Chipens G. New biologically active fragments of immunoglobulins. Prepr.: Riga. Inst. of Organic Synthesis, LatvSSR Acad. Sci., 1988, 1-59.
 • Chipens G. New biologically active fragments of immunoglobulins. In [Preprint]: Riga, Inst. of Organic Synthesis, LatvSSR Acad. Sci., 1987, 1-60.
 • Папсуевич О.С.; Чипенс Г.И.; Михайлова С.В. Нейрогипофизарные гормоны: Рига, Зинатне , 1986, 1-283.
 • Chipens G.; Vegners R.; Ievina N.; Rozenthal G. Polarins: a novel group of immunologically active peptides . In Preprint: Riga, 1986, 1-23.
 • Никифорович Г.В.; Галактионов С.Г.; Чипенс Г.И. Конформации пептидных биорегуляторов: Москва, Медицина, 1983, 1-192.
 • Чипенс Г.И.; Полевая Л.К.; Веретенникова Н.И.; Крикис А.Ю. Структура и функции низкомолекулярных пептидов : Рига, Зинатне, 1980, 1-327.
 • Галактионов С.Г.; Никифорович Г.В.; Чипенс Г.И.; Шендерович М.Д. Ангиотензин: молекулярные механизмы действия : Рига, Зинатне, 1979, 1-183.

Publikācijas (nepilns saraksts)

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
 • Чипенс Г.И. Дирижеры организма . Наука и техника. 1982. gada (1), 6-8.
 • Чипенс Г.И.; Скорова А.Э. Основные результаты деятельности Научного совета ГКНТ Химия и технология органических соединений серы за 1960-1980 годы . Изв. АН ЛатвССР. 1981. gada (12), 107-114.
 • Чипенс Г.И.; Лидак М.Ю. Институт органического синтеза в годы девятой пятилетки . Изв. АН ЛатвССР. 1976. gada (3), 14-21.
 1. «Čipēns Gunārs». muzejs.rvt.lv.
 2. «Gunārs Čipēns». geni.com.
 3. 3,0 3,1 «Gunārs Čipēns». timenote.info.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]