Harijs Harisons

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Šis raksts ir par rakstnieku. Par citām jēdziena Harisons nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.

Harijs Harisons (angļu: Harry Harrison, īstajā vārdā Henrijs Maksvels Dempsijs (angļu: Henry Maxwell Dempsey); dzimis 1925. gada 12. martā, miris 2012. gada 15. augustā) bija amerikāņu zinātniskās fantastikas autors. Starp nozīmīgākajiem Harisona darbiem jāmin antiutopiskais romāns "Pavirzieties! Pavirzieties!" (Make Room! Make Room!) un romānu cikls "Nerūsējošā tērauda žurka" (Stainless Steel Rat).

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Harijs Harisons 63. Pasaules zinātniskās fantastikas sanāksmē Glāzgovā 2005. gada augustā

Harijs Harisons ir dzimis 1925. gada 12. martā Stemfordā, Konektikutā. Harisona māte dzimusi Rīgā, taču uzaugusi Sanktpēterburgā; viņa tēvs pēc tautības bijis īrs un ģimenes uzvārdu nomainījis uz "Harisons" neilgi pēc dēla dzimšanas. Pats Harisons uzauga Kvīnsā. Brīvajā laikā viņš labprāt lasīja komiksus un zinātnisko fantastiku.

1943. gadā 18 gadu vecumā Harisons tika iesaukts ASV armijas gaisa spēkos, kur dienēja četrus gadus. Viņš strādāja ar slepeniem militārajiem datoriem, darbojās arī kā šaušanas instruktors. Harisons saņēma arī medaļu par precizitāti šaušanā. Harisons ir pacifists un uzskata, ka "Vjetnama ir viens no lielākajiem Amerikas grēkiem". Dienēdams armijā, Harisons sāka interesēties par esperanto, kas vēlāk parādās vairākos viņa darbos.

Atgriezies no armijas, Harisons izlēma studēt mākslu Ņujorkas Hantera koledžā, kur mācījās pie amerikāņu gleznotāja Džona Blomšīlda. Studijas pametis, viņš pie mākslinieka turpināja mācīties vēl divus gadus, kā arī apmeklēja Karikatūristu un ilustratoru skolu. Harisons sāka ilustrēt zinātniskās fantastikas žurnālus un kļuva par The Hydra Club locekli. Šajā laikā Deimons Naits viņu nolīga ilustrēt žurnālu Worlds Beyond. Harisons saslima ar gripu un kakla infekciju, tāpēc nevarēja zīmēt, taču pievērsās rakstīšanai un radīja īso stāstu I Walk Through Rocks. Deimons Naits par to samaksāja 100 dolārus; stāsts parādījās Worlds Beyond 1951. gada februāra numurā ar nosaukumu Rock Diver. Apmēram šajā laikā Harisons sastapa Džounu Merkleri, dizaineri un baletdejotāju. 1954. gadā viņi apprecējās.

1957. gada augustā Harisona septītajā publicētajā īsajā stāstā parādījās "Nerūsējošās tērauda žurkas" cikla galvenais varonis. Šajā laikā Harisons strādāja arī pie sava pirmā romāna, "Nāves pasaule" (Deathworld). Par romānu viņš saņēma 2100 dolārus. Pirmā romāna daļa parādījās žurnāla Astounding 1960. gada janvāra numurā.

1965. gadā tika publicēts romāns "Bils, galaktikas varonis" (Bill, the Galactic Hero), lai arī ar darba iznākšanu bija grūtības — izdevēji nevēlējās apvienot zinātnisko fantastiku ar satīru. 1966. gadā tika publicēts viens no nozīmīgākajiem Harisona darbiem — romāns "Pavirzieties! Pavirzieties!".

Harisons kādu laiku dzīvojis Meksikā, Itālijā, Dānijā, Anglijā un ASV, taču visbeidzot pārcēlies uz Īriju, kur dzīvoja līdz mūža galam. Miris 2012. gada 15. augustā.

Literārā darbība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Par nozīmīgāko Harisona darbu mēdz uzskatīt antiutopisko romānu "Pavirzieties! Pavirzieties!". Romāna darbība risinās 1999. gadā (pats darbs tika uzrakstīts 1966. g.). Darbā apskatīta pārapdzīvotības problēma: pasaules iedzīvotāju skaits romānā sasniedzis 7 miljardus iedzīvotāju, kā rezultātā pilsētas ir pārblīvētas un trūkst iztikas līdzekļu.

Saistība ar Latviju[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Grāmatas "Fantastiskā sāga" vāks

Vairāki Harisona darbi izdoti arī latviešu valodā. 1973. gadā Z. Ineša tulkojumā izdots prozas krājums "Fantastiskā sāga", kurā iekļauts arī romāns ar šādu pašu nosaukumu (oriģinālā Technicolor Time Machine), vēlāk arī romāns "Rietumos no Ēdenes" (West of Eden) un divas grāmatas ciklā "Nerūsējošā tērauda žurka". Harisona stāsts "Nirējs klintīs" (Rock Diver) 1977. gadā publicēts zinātniskās fantastikas stāstu krājumā "Civilizācijas skatlogs".

2006. gada maija nogalē Harijs Harisons viesojās Rīgā, kur nolasīja lekciju "Kāpēc šodien mums fantastika vajadzīga vairāk nekā jebkad".

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]