Harijs Poters un Filozofu akmens

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Šis raksts ir par grāmatu. Par filmu skatīt rakstu Harijs Poters un Filozofu akmens (filma).
Harijs Poters un Filozofu akmens
Harijs Poters un Filozofu akmens
Autors(-i) Dž. K. Roulinga
Oriģinālais
nosaukums
Harry Potter and the Philosopher's Stone
Ilustrators
  • Valsts karogs: Apvienotā Karaliste Tomass Teilors
  • Valsts karogs: Amerikas Savienotās Valstis Marija Grandprē
Valoda Angļu
Sērija "Harijs Poters"
Žanrs(-i) Fantāzija
Izdevējs
  • Valsts karogs: Apvienotā Karaliste Bloomsbury
  • Valsts karogs: Amerikas Savienotās Valstis Scholastic
  • Valsts karogs: Latvija Jumava
Izdota 1997. gada 30. jūnijs
Izdota latviski 2001. gads
Lappuses
  • Valsts karogs: Apvienotā Karaliste 323
  • Valsts karogs: Amerikas Savienotās Valstis 309
  • Valsts karogs: Latvija 304
ISBN 0-7475-3269-9
OCLC 225631990
Nākamā "Harijs Poters un Noslēpumu kambaris"

"Harijs Poters un Filozofu akmens" (angļu: Harry Potter and the Philosopher's Stone) ir pirmā grāmata Dž. K. Roulingas grāmatu sērijā par Hariju Poteru, kurā galvenais varonis ir jaunais burvis Harijs Poters. Tā pirmoreiz tika izdota 1997. gada 30. jūnijā Londonā, 2001. gadā pēc grāmatas motīviem tika izveidota tāda paša nosaukuma filma. Latvijā grāmata pirmoreiz tika izdota 2001. gada sākumā. Šī ir viena no visu laiku populārākajām grāmatām pārdoto kopiju skaita ziņā, uz 2007. gadu tā ieņem 9. vietu visu laiku pārdotāko grāmatu sarakstā. Starp vispārdotākajām grāmatām, kas nav ne reliģiska, ne politiska satura, "Harijs Poters un Filozofu akmens" ieņem otro vietu, piekāpjoties vienīgi Migela de Servantesa darbam "Dons Kihots".

Sižets[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Uzmanību! Turpmākajā tekstā var tikt atklātas nozīmīgas detaļas par grāmatas saturu!

Sākums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Stāsts sākas ar svinībām par godu ļaunā un spēcīgā tumšā burvja Lorda Voldemorta krišanai. Pēc Džeimsa un Lilijas Poteru nogalināšanas, Voldemorts centās nogalināt arī vienu gadu veco Hariju Poteru, taču lāsts atleca pret viņu pašu, iznīcinot viņa ķermeni un atstājot zibensveida rētu uz Harija pieres. Profesori Dumidors un Maksūra, un mežu pārzinis Rubeuss Hagrids atstāja Hariju pie viņa nežēlsirdīgo vientiešu radinieku, Dērsliju ģimenes, durvju sliekšņa. Petūnija Dērslija ir Harija mātes Lilijas māsa, taču Petūnija nekad nav atzinīgi novērtējusi savu māsu raganu. Dērsliji izlemj slēpt no Harija viņa saistību ar maģiju un slikti izturās pret viņu, kamēr izlutina pašu dēlu Dūdiju. Viņi izstāsta Harijam, ka viņa vecāki gāja bojā autoavārijā, no kā arī radusies viņa rēta.

Dažas dienas pirms Harija vienpadsmitās dzimšanas dienas, viņš saņem noslēpumainu vēstuli, kas ir adresēta īpaši viņam. Viņa saniknotais tēvocis to izlasa un sadedzina pirms Harijs to paspējis izlasīt. Sūtītājs nepadodas un Dērsliji turpmākajās dienās saņem aizvien vairāk to pašu vēstuļu. Drīz vien viņa tēvocis paliek tik paranoisks, ka Dērsliji kopā ar Hariju aizbrauc tālu prom, paslēpjas būdā uz mazas salas, lai izvairītos no vēstulēm. Tajā naktī Hagrids ielaužas pa būdas aizslēgtajām durvīm. Tā kā Hagrids neļauj Dērslijiem iejaukties, Harijs beidzot izlasa savu vēstuli, kurā viņš uzzin, ka ir ielūgts mācīties Cūkkārpas Raganības un burvestību arodskolā. Nākamajā dienā Harijs un Hagrids atstāj būdu un dodas uz Londonas burvju lietu tirgotavu Diagonaleju caur pazīstamo burvju krogu Cauro katlu. Harijs pirmoreiz ienāk burvju pasaulē un pārsteigti uzzin, ka viņš ir slavens ar savu uzvaru pār Voldemortu un satiek jauno Cūkkārpas Aizsardzības pret tumšajām zintīm pasniedzēju profesoru Drebeli. Nopircis mācībām nepieciešamās lietas, Harijs atgriežas pie Dērslijiem un mēnesi vēlāk ar vilcienu dodas uz Cūkkārpu no platformas deviņi un trīs ceturtdaļas Kingskrosas stacijā. Ceļā uz Cūkkārpu Harijs sadraudzējas ar Ronu Vīzliju un satiek aizmāršīgo Nevilu Lēniņu un vientiešu ģimenē dzimušo raganu Hermioni Grendžeru.

Uzņemšana Cūkkārpā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pēc ierašanās Šķirmice ievieto Hariju, Ronu, Hermioni un Nevilu Grifidorā, vienā no četriem Cūkkārpas torņiem. Drako Malfojs, nekaunīgs un bagāts students, tiek ievietots Slīdenī. Pirmās nedēļas Cūkkārpā beigās Harijs un Rons uzzin, ka ir notikusi ielaušanās burvju Gringotu bankā un kambaris, kurā Harijs un Hagrids iepriekš pabija ir ielaušanās vieta. Vēlāk Harijs atklāj, ka viņam ir talants lidošanā ar slotu un pēc sacenšanās ar Malfoju lidošanā uz slotām, lai atgūtu Nevila Visatceri, Harijs tiek iecelts par meklētāju Grifidora kalambola komandā. Lai gan nav brīnums, jo viņa tēvs Džeims Poters arī bija Grifidora kalambola komandas meklētājs. Viņš kļūst par jaunāko kalambola spēlētāju skolā pēdējo simts gadu laikā, par ko Malfojs ir neapmierināts.

Harijs, Rons un Hermione vēlu naktī bēgot no Argusa Filča (skolas uzrauga) Cūkkārpā nejauši uzduras ceturtā stāva gaiteņa durvīm, pa kurām viņi ir brīdināti neiet iekšā, tur atrodot milzīgu trīsgalvu suni, ko Hagrids ir nosaucis par Pūkainīti, kas sargā lūku. Visu svēto vakarā Drebelis visiem paziņo, ka pilī ir iekļuvis trollis un tas esot pagraba labirintā. Kamēr pārējie audzēkņi tiek nogādāti uz savām koptelpām, Rons un Harijs atceras dzirdējuši, ka Hermione atrodas meiteņu tualetē raudot, jo Rons viņu apvainojis, un zēni saprot, ka viņa neko nezin par trolli. Viņi abi dodas uz meiteņu tualeti, lai cīnītos ar trolli un izglābtu Hermioni. Kad viņus atrod profesore Maksūra un pārmet to, kāpēc viņi nav atgriezušies savā koptelpā, kad tas pavēlēts, Hermione zēnus aizstāv un uzņemas vainu, kā rezultātā visi trīs kļūst par labākajiem draugiem.

Aizdomas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Harija pirmajā kalambola spēlē viņa slota top nolādēta, gandrīz nometot viņu no slotas. Hermione ierauga profesoru Severusu Strupu, nepatīkamo mikstūru pasniedzēju, skatoties uz Hariju un bez skaņas izrunājot vārdus un nepazaudējot acu kontaktu, kā rezultātā viņa notic, ka Strups ir nolādējis slotu. Cenšoties izglābt Hariju, viņa skrien uz tribīnēm kur sēž visi skolotāji . Hermione aizdedzina Strupa drēbes, iztraucējot viņu un pārējos tur sēdošos un pat nogāžot profesoru Drebeli no kājām, un atļaujot Harijam izdzīvot un noķert zibsni, uzvarot spēli Grifidora labā.

Ziemassvētkos Harijs saņem paslēpni, kas padara tā nēsātāju neredzamu un kādreiz piederējis viņa tēvam. Harijs to izmanto lai iekļūtu bibliotēkas Slēgtajā nodaļā un uzzinātu kaut ko par Nikolasu Fleimelu, personu, kura vārdu Hagrids nejauši izteicis, kad bērni viņu izprašņāja par Pūkainīti. Hariju bibliotēkā pieķer Cūkkārpas sargs Arguss Filčs, un Harijs iebēg pamestā klases telpā, kurā viņš uziet Sagli spoguli, kas parāda Harijam viņa ģimeni. Pēc trīs naktīm atgriežoties pie spoguļa, pirms tam tur pabijis arī kopā ar Ronu, Hariju pieķer skolas direktors Dumidors, kurš paskaidro, ka spogulis parāda katra slēptākās vēlmes: Harijs redz savu ģimeni, savukārt Rons redz sevi sasniegušu vairāk nekā viņa vecākie brāļi. Dumidors pastāsta Harijam, ka spogulis drīz tiks pārvietots uz citu vietu un ja viņš to vēl kādreiz ieraudzīs, tad būs tam gatavs. Beidzot Harijs uzzin (ar Dumidora šokolādes vardes kartītes palīdzību), ka "Nikolass Fleimels ir vienīgais zināmais cilvēks, kuram pieder Filozofu akmens, no kura var izgatavot dzīvības eliksītu, kas padara tā lietotāju nemirstīgu."[1]

Harijs ierauga, ka Strups cenšas no Drebeļa iegūt informāciju par to, kā tikt garām Pūkainītim; Drebelis saka, ka viņš nesaprot, par ko Strups runā. Harijs, Rons un Hermione ir pārliecināti, ka Strups cenčas nozagt Filozofu akmeni, lai palīdzētu Lordam Voldemortam atgūt varu, taču Hagrids to noliedz. Esot Hagrida būdā trijotne atklāj, ka Hagrids ugunī perē pūķa olu. No olas izšķiļas Norvēģijas kuprainais pūķis Norberts. Draugi ir uztraukušies par Hagridu, jo burvju pasaulē vairs nav atļauta pūķu audzēšana un Hagrids, kurš pazīstams ar savu pārgalvīgo dabu, ir jau ilgi vēlējies iegūt sev pūķi. Visbeidzot Harijs, Rons un Hermione pārliecina Hagridu, ka Norbertam būtu labāk dzīvot kopā ar citiem pūķiem Rumānijā, kur tos pēta Rona brālis Čārlijs. Viņi aizgādā pūķi pie Čārlija draugiem. Hariju un Hermioni vēlu naktī pieķer, kamēr viņi sūta projām Norbertu (Rons tikmēr ir slimnīcas spārnā, jo Norberts viņu sakoda), un viņi ir spiesti izciest pēcstundas kopā ar Hagridu Aizliegtajā mežā kopā ar Drako, kurš viņus izspiegojis. Harijs ierauga personu kapucē dzerot ievainota vienradža asinis, kas rada sāpes rētā Harija pierē. Kentaurs Firencī izstāsta Harijam, ka tas ir briesmīgais radījums, kas nogalina vienradžus, lai varētu dzert to asinis, jo vienradža asinis uztur pie dzīvības, taču liek dzīvot to dzērājām nolādētu dzīvi, un ka kapucē tērptā persona īstenībā ir Voldemorts.

Filozofu akmens[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Harijs, Hermione un Rons atklāj, ka Hagrids ir izstāstījis kādam svešiniekam kā tikt garām Pūkainītim, apmaiņā pret Norberta olu, un viņi saprot, ka akmens drīz tiks nozagts. Steidzoties beidzot paziņot šīs ziņas Cūkkārpas direktoram profesoram Dumidoram, viņi satiek profesori Maksūru. Maksūra ir šokēta, uzzinot to, cik daudz viņi zin par akmeni, taču cenšas viņiem iestāstīt, ka tas pilī ir drošībā. Viņa arī pastāsta, ka Dumidors ir steidzami izsaukts uz Londonu, Burvestību ministriju. Saprotot, ka vēstule Dumidoram ir bijusi viltus, lai dabūtu viņu projām no Cūkkārpas, trijotne kaļ plānus kā novērst Strupa veikto akmens zādzību. Viņi steidzas sasniegt akmeni pirmie, apejot akmeni sargājošo drošības sistēmu, kas sastāv no sarežģītiem maģiskajiem uzdevumiem, kurus izveidojuši skolas mācībspēki. Trijotne kopīgi tiek cauri pārbaudījumu istabām, pateicoties Hermiones izmantotajai loģikai un talantam un Rona šaha spēlētprasmei, līdz beidzot Harijs pēdējo kambari sasniedz viens pats. Tur viņš atklāj, ka gļēvais profesors Drebelis, nevis Strups, ir tas, kurš cenšas nozagt akmeni; Strups visu laiku ir centies pasargāt Hariju no Drebeļa. Pēdējais šķērslis, kas sargā akmeni, ir Sagli spogulis un, skatoties spogulī, akmens iekrīt Harijam kabatā. Harijs cīnās ar Drebeli un otro reizi izdzīvo pēc sadursmes ar Lordu Voldemortu, kurš ir iemiesojies Drebelī un parādās kā briesmīga seja uz Drebeļa pakauša. Voldemorts izstāsta Harijam, ka Lilija Potere ir mirusi aizsargājot dēlu - Hariju. Drebelis cieš mokošas sāpes, kad pieskaras Harija ādai un arī Harija rēta neizturami sāp, jo viņš ir tik tuvu Lordam Voldemortam. Dumidors ierodas pēdējā brīdī, lai izglābtu Hariju. Tad Voldemorts atstāj Drebeli, kurš nobeigumā mirst.

Nobeigums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dumidors apstiprina Harijam, ka Lilija nomira aizstāvot Hariju, kurš tobrīd bija zīdainis. Viņas nesavtīgā un mīlošā upurēšanās radījusi Harijam senu maģisku aizsardzību pret Voldemorta lāstiem un neļauj Voldemortam pieskarties Harijam, neizciešot nepanesamas sāpes. Dumidors arī saka, ka Filozofu akmens ir iznīcīnāts, lai Voldemorts vairs to nevarētu nozagt. Kad Harijs jautā, kāpēc Voldemorts viņu kā zīdaini ir centies nogalināt, Dumidors to apsola Harijam izstāstīt, kad viņš būs vecāks.[2]

Mācību gada noslēguma svinībās, kur Harijs tiek uzņemts kā varonis, punktu sacensībā starp skolas torņiem Grifidors ir pēdējā vietā. Taču Dumidors pēdējā brīdī piešķir papildus punktus Harijam, Ronam, Hermionei un Nevilam, tādējādi Grifidors iegūst Skolas kausu, pārtraucot Slīdeņa sešu gadu uzvaru sēriju.

Izdevumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Oriģinālā Lielbritānijas izdevuma vāks
Bloomsbury (Lielbritānija, Austrālija, Kanāda u.c.)
Scholastic (ASV u.c.)
Jumava (Latvija)

Tulkojums latviešu valodā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latviešu valodā grāmatu izdeva "Jumava", tas notika 2001. gadā. Grāmatu no angļu valodas tulkojis Ingus Josts. Latviešu versijā izmantots amerikāņu versijas vāka attēls.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Harijs Poters un Filozofu akmens. Dž. K. Roulinga. 215. lpp. ISBN 1-55192-700-4
  2. Tas atklājas piektajā grāmatā, "Harijs Poters un Fēniksa Ordenis".