Pāriet uz saturu

Jelgavas iela (Rīga)

Vikipēdijas lapa
Šis raksts ir par ielu Rīgā. Par citām jēdziena Jelgavas iela nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Jelgavas iela
Jelgavas iela
Ielas novietojums Rīgā
Pamatinformācija
Pilsēta Rīga
Priekšpilsēta Zemgales priekšpilsēta
Apkaime Torņakalns
Garums 2010 m
Joslu skaits 2
Segums asfalts
Sabiedriskais transports
Autobuss 23. 26.
Trolejbuss 27.
Jelgavas iela Vikikrātuvē

Jelgavas iela ir iela Rīgā, Zemgales priekšpilsētā, Torņakalna apkaimē. Jelgavas iela sākas krustojumā ar Akmeņu ielu un beidzas krustojumā ar Vienības gatvi netālu no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas. Ielas kopējais garums ir 2010 metri, un tā sastāv no divām braukšanas joslām ar asfalta segumu.

Bermontieši pie agrākās skansts Jelgavas ielā (1919)
Bermontieši pie agrākās skansts Jelgavas ielā (1919)

Jelgavas iela ir viena no senākajām Pārdaugavas ielām, nosaukuma izcelsme saistīta ar Jelgavas virzienu, kurā tā ved. Pirmo reizi minēta 1764. gada kartē ar nosaukumu Vecais Jelgavas ceļš (krievu: Старая Митавская дорога). 1861. gadā iela kartēs minēta ar nosaukumu Vecā Jelgavas iela (vācu: Alte Mitauer Straße, krievu: Старая Митавская улица). 1937. gada jūlijā iela pārdēvēta par Jelgavas ielu. Nosaukums vācu okupācijas laikā Mitauer Straße. Mūsdienās par Jelgavas ielu sauc tikai nelielu vēsturiskā Vecā Jelgavas ceļa daļu.[1]

2022. gadā pa Jelgavas ielu izveidoja veloceliņu Centrs—Ziepniekkalns.

Ielas raksturojums

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Jelgavas iela ir 2010 metrus gara iela Torņakalna apkaimē. Tā sākas krustojumā ar Akmeņu ielu un virzās dienvidu-dienvidaustrumu virzienā.

Iela šķērso dzelzceļa līniju Rīga—Jelgava (neliels tunelis), aiz kuras ielas nepārnumuru pusē atrodas Latvijas Universitātes ēku komplekss (Dabas māja un Zinātņu māja), bet pārnumuru pusē — Kīleveina grāvis.

Pēc krustojuma ar Vienības gatvi ielā sākas mazstāvu dzīvojamā apbūve, turpat netālu iela krustojas ar Akaču ielu. 2. trolejbusu parka apkārtnē iela savienojas ar Buru un Bieķensalas ielām, kā arī pagriežas vairāk austrumu-dienvidaustrumu virzienā. Turpmākajā ielas daļā līdzās parastajai apbūvei pastāv arī rūpnieciskā apbūve. Vēl ielai ir savienojumi ar Vēja, Satiksmes, Bauskas, Vanagu un Džeimsa Armitsteda ielām. Jelgavas iela beidzas krustojumā ar Vienības gatvi netālu no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas.

Ielu savienojumi

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Jelgavas iela ir savienota ar šādām ielām:

Ievērojamas ēkas

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
  • Jelgavas iela 1 un 3 atrodas Latvijas Universitātes Dabas māja un Zinātņu māja
  • Jelgavas ielā 8 un 10 līdz 1940. gadam darbojās J. Rudzīša un P. Miltiņa kāpostu skābētava. Arī pēc Otrā pasaules kara ēkās darbojās sakņu pārstrādāšanas fabrika.
  • Jelgavas ielā 12/14 līdz 1930. gadiem darbojās sabiedrības "Latvian Timber Company Ltd" kokzāģētava, vēlāk arī — A. Trijeca kokrūpniecības uzņēmums. Latvijas PSR laikā ēka un zeme piederēja Radio un televīzijas raidījumu komitejai.
  • Jelgavas ielā 15/17 1920. gados atradās J. Kasparija lauksaimniecības mašīnu fabrika, bet 1930. gados K. Grosberga finieru rūpniecības uzņēmums.
  • Jelgavas ielā 26 mūsdienās atrodas metāllūžņu savāktuve. 1930. gados zemes gabalā atradās kokapstrādes darbnīca "L. Neiburgs un Ko".
  • Jelgavas ielā 36 atrodas a/s "Restaurators" ēkas. Firma izveidota 1993. gadā un tā nodarbojas ar vēsturisku priekšmetu rekonstrukciju un restaurāciju.
  • Jelgavas ielā 37 atrodas RP SIA "Rīgas satiksme" 2. trolejbusu parks. Trolejbusu parks izveidots 1968. gadā.
  • Jelgavas ielā 47 padomju varas gados tika uzbūvēta rūpnīcas "Straume" mazuta saimniecības ēka.
  • Jelgavas ielā 51/53 pirms Otrā pasaules kara darbojās J. Prāmnieka ķīmiskās rūpniecības uzņēmums. Pēc Otrā pasaules kara ēkā iekārtojās pirts, tā tur atrodas arī mūsdienās.
  • Jelgavas ielā 55/61 20. gadsimta sākumā atradās "Rīgas tvaika eļļas spiestuve". 1940. gadā zemes gabals nacionalizēts, tajā iekārtots Rīgas sviesta un taukvielu kombināts, pēc Otrā pasaules kara tas nosaukts par Rīgas taukvielu kombinātu.
  • Jelgavas ielā 63 līdz 1940. gadam atradās Krievu-Baltijas ķīmijas un laku fabrika, tās nosaukums laika gaitā mainījās. Pēc Otrā pasaules kara tur tika iekārtots Rīgas ķīmijas kombināts, no 1965. gada — ķīmijas rūpnīca "Aerosols". 1980. gadu vidū zemes gabalā tika uzbūvēti 17 jauni korpusi, no kuriem šobrīd lielākā daļa jau nojaukti.
  • Jelgavas ielā 68/72 padomju varas gados darbojās tekstilgalantērijas fabrika "Lenta".
  • Jelgavas ielā 86 atrodas pirmsskolas izglītības iestāde "Pērlīte". Bērnudārza ēka celta 1982. gadā, nojaucot iepriekšējo zemes gabala apbūvi. 20. gadsimta 30. gados zemes gabalā darbojās zvērādu apstrādāšanas un krāsošanas fabrika.

Sabiedriskais transports

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Jelgavas ielā kursē 23. un 26. maršruta autobusi, kā arī 27. maršruta trolejbusi. Jelgavas ielā 37 atrodas RP SIA "Rīgas satiksme" 2. trolejbusu parks.

  • 23. un 26. maršruta autobusi kursē Jelgavas ielas posmā no Buru ielas līdz Bauskas ielai.
  • 27. maršruta trolejbusi kursē ielas posmā no Buru ielas līdz Vienības gatves krustojumam pie Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas.
  • Tāpat Jelgavas ielas sākumā (posmā no Akmeņu ielas līdz krustojumam ar Vienības gatvi ģimenes dārziņu tuvumā) kursē trolejbusi no/uz 2. trolejbusu parku.
  1. Rīgas ielas. Enciklopēdija. 3. sējums. SIA Drukātava, 2009, 237.—238. lpp.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Koordinātas: 56°55′57″N 24°05′57″E / 56.9324°N 24.0991°E / 56.9324; 24.0991