Jugio

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Jugio kārtis

"Jugio" jeb Yu-Gi-Oh[1] (japāņu: 遊☆戯☆王 ,Yū☆gi☆ō, burtiski — 'Spēļu karalis') ir Japānā veidota manga un anime. Sākotnēji tā bija manga, kura tika publicēta žurnālā Shonen Jump no 1996. līdz 2004. gadam, kur ieguva popularitāti. Tās autors ir Kazuki Takahaši. Ir uzņemti vairāki seriāli "Jugio" franšīzē, kā arī vairākas filmas. Zem "Jugio" zīmola tiek ražoti arī citi izstrādājumi, piemēram, spēļu kārtis "Dueļu briesmoņi" un datorspēles. Vairākas šī anime sērijas ir rādītas arī Latvijā, TV3 kanālā.[1]

Manga[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Manga stāsta par Jugiju Muto (japāņu: 武藤 遊戯 Mutō Yūgi) — jaunu zēnu, kurš atrisina tā saukto "tūkstošgades puzli" (Senās Ēģiptes artefaktu). Tā rezultātā Jugiju pārņem noslēpumains gars — kāds Senās Ēģiptes faraons. Atšķirībā no televīzijas seriāliem, faraons cīnās ar pretiniekiem dažādās spēlēs, nedodot priekšroku kāršu spēlei "Dueļu briesmoņi", un, pēc katras uzvaras, viņš soda pretinieku par viņa noziegumiem, radot traumatiskas ilūzijas. Kopā no 1997. līdz 2004. gadam mangai iznāca 343 nodaļas 38 sējumos.

Anime seriāli[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Uzmanību! Turpmākajā tekstā var tikt atklātas nozīmīgas detaļas par televīzijas seriāla saturu!
Jugio
Yu-Gi-OhLogo.gif
Yu-Gi-Oh! (Logo).jpg
Augšā: sākotnējais logotips
Apakšā: starptautiskais logotips
Oriģinālvalodā 遊☆戯☆王
Žanrs anime
Veidotājs (-i) Kazuki Takahaši
Ierunājuši
Valsts Karogs: Japāna Japāna
Valoda(s) Japāņu
Sezonu skaits
 • "Jugio" (1998) — 1
 • "Jugio" (2000—2004) — 5
 • Capsule Monsters — 1
 • GX — 3 (4 Japānā)
 • 5D — 5
 • Zexal — 3
 • Zexal II — 3
 • Arc-V — 3
 • VRAINS — 3
 • SEVENSTBA
Sēriju skaits
 • "Jugio" (1998) — 27
 • "Jugio" (2000—2004) — 224
 • Capsule Monsters — 12
 • GX — 156 (180 Japānā)
 • 5D — 154
 • Zexal — 73
 • Zexal II — 73
 • Arc-V — 148
 • VRAINS — 120
 • SEVENSTBA
Izstrāde
Sērijas garums aptuveni 21 minūtes (24 Japānā)
TV kanāls Latvijā TV3

Jugio (1998)[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pirmais anime seriāls tika izveidots 1998. gadā Toei Animation studijā. Seriāls ir par skolēnu Jugiju, kuru pārņēmis noslēpumains Senās Ēģiptes gars. Kopā tika izveidotas 27 sērijas. Šo seriālu nepārraidīja ārpus Japānas. Tas satur vairākas vardarbīgas ainas. Ārpus Japānas seriālu tā fani bieži dēvē par "nulto sezonu".

Jugio (2000—2004)[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2000. gadā kompānija NAS izveidoja anime seriālu ar tādu pašu nosaukumu "Jugio" (japāņu: 遊戯王デュエルモンスターズ). Lai seriāls iegūtu lielāku popularitāti, šajā seriālā bija manāmi mazāk vardarbības ainu un seriāla sižetā daudz lielāka loma tika dota kāršu spēlei "Dueļu briesmoņi". Seriāla popularitāte ietekmēja turpmākos franšīzes darbus. Gandrīz visos franšīzes nākamajos darbos ļoti liela loma tika dota šai kāršu spēlei.

Seriāls stāsta par Jugiju Muto (japāņu: 武藤 遊戯 Mutō Yūgi) — jaunu zēnu, kurš atrisina tā saukto "tūkstošgades puzli" (Senās Ēģiptes artefaktu). Tā rezultātā Jugiju pārņem noslēpumains gars — kāds Senās Ēģiptes faraons. Kad Jugijs, pateicoties noslēpumainajam faraonam, uzveic miljardieri un pasaules čempionu Seto Kaibu kāršu spēlē, viņš tiek uzaicināts piedalīties Maksimiliana Pegasa, kāršu spēles izveidotāja, rīkotajā čempionātā. Jugijs iztur atlases turnīru, un finālā viņam ir jācīnās pret pašu Pegasu. Kā izrādās, Pegasam arī ir savs Senās Ēģiptes artefakts — "tūkstošgades acs". Izmantojot šo artefaktu, Pegass ir spējīgs nolasīt citu cilvēku domas. Tāpat atklājas, ka kāršu spēle "Dueļu briesmoņi" ir balstīta uz Senās Ēģiptes rituālu cīņām, kurās ēģiptieši ir cīnījušies savā starpā, izmantojot briesmoņus. Šī iemesla dēļ kārtīm ir īpašas spējas, kad tās izmanto ar Seno Ēģipti saistītie cilvēki. Par spīti grūtajai cīņai, Jugijam izdodas uzveikt Pegasu.

Seto Kaiba veido pats savu turnīru ar nolūku savākt trīs spēcīgākos briesmoņus kāršu spēlē — Ēģiptes dievus ("Obelisks spīdzinātājs", "Ra spārnotais pūķis" un "Slaifers debesu dievs"), bet to izdarīt izdodas Jugijam. Vēlāk vēl kādu Senās Ēģiptes artefakta "tūkstošgades gredzena" īpašnieku Rjū Bakuru pārņem ļauns gars. Lai pret garu cīnītos, Jugijs atceļo atpakaļ laikā uz Seno Ēģipti un uzveic Bakuru. Tikmēr atklājas arī noslēpumainā faraona vārds (Atems) un viņa zudušās atmiņas. Nokļūstot atpakaļ tagadnē, Atems pamet Jugija ķermeni, bet pirms nonākšanas mirušo valstībā viņš cīnās ar Jugiju kāršu spēlē. Jugijs Atemu uzvar.

Yu-Gi-Oh! Capsule Monsters (2006)[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Capsule Monsters ir 2006. gada amerikāņu divpatsmit sēriju animācijas miniseriāls, kas veidots, kā daļa 2000. gada Jugio seriāla. Seriāla darbība norisinās starp 2000. gada seriāla 5. sezonas 14. un 15. sēriju. Tajā Jugijs ar saviem draugiem nokļūst citā pasaulē, kuru ir pārņēmuši tēli no spēles Kapsuļu briesmoņi. Miniseriāla gaitā Jugijs atklāj kādēļ tur ir nonācis un izbēg no tās. Kaut arī seriālu animēja tā pati japāņu kompānija, kas animēja visus citus Jugio seriālus no 2000. līdz 2019. gadam, tas netika translēts nevienā Japānas televīzijā.

Yu-Gi-Oh! GX (2004—2008)[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Seriāla notikumi risinās desmit gadus pēc iepriekšējā seriāla notikumiem. Džūdajs Jukijs (japāņu: 遊城 十代 Yūki Jūdai, angļu: Jaden Yuki — Džeidans Jukijs) apmeklē īpašu Seto Kaiba dibināto skolu, kas apmāca jauniešus, kā spēlēt kāršu spēli. Džūdajs sadraudzējas ar klasesbiedriem un sacenšas ar tiem, izmantojot Elemental Hero kārtis, kā arī "Spārnotais Karibo" kārti, ko viņam ir iedevis Jugijs Muto, pirmā seriāla galvenais varonis.

Yu-Gi-Oh! 5D's (2008—2011)[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Seriāla notikumi risinās vairākus gadus pēc iepriekšējā seriāla notikumiem. Pēc katastrofas, Domino, pilsēta, kurā norisinājās iepriekšējo divu seriālu darbība, sadalās divās daļās — Neo Domino, kurā dzīvo bagātie un Satelītā, kurā dzīvo vidusšķira. Jusejs Fudo (japāņu: 不動 遊星 Fudō Yūsei) ir Satelīta iedzīvotājs, kurš ir kāršu spēļu entuziasts. Viņa draugs nodod viņa uzticību, nozogot viņa motociklu un labāko kārti.

Yu-Gi-Oh! Zexal (2011—2014)[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Juma Tsukamo (japāņu: 九十九 遊馬 Tsukumo Yūma) ir skolēns, kurs vēlas kļūt par labāko kāršu spēlētāju pasaulē, kaut arī viņš nemāk spēli "Dueļu briesmoņi". Juma tēvs ir viņam iedevis atslēgu — kādu artefaktu, kas, kā vēlāk atklājas, ir nācis no citas pasaules. Kāršu spēles laikā ar skolas kausli Šarku, Juma satiek citplanētiešu rēgu Astrālu, kurš ir ieradies uz Zemes lai kopā ar atslēgas īpašnieku savāktu spēles 99 ciparu kārtis. Šīm kārtīm piemīt īpašs spēks un tās var pārņemt spēlētāju prātus. Tāpat katra no viņām satur kādu Astrāla atmiņu. Ar šo kāršu spēku Astrāls cenšas atgūt savu atmiņu, kā arī izbeigt karu ar citu citplanētiešu sugu.

Yu-Gi-Oh! Arc-V (2014—2017)[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Juja Sakaki (japāņu: 榊 遊矢 Sakaki Yūya) piedalās kāršu spēļu turnīrā. Šī turnīra laikā viņš atklāj jaunu briesmoņu izsaukšanas metodi — svārsta izsaukšanu. Juja satiek trīs spēlētājus, kas ļoti līdzinās viņam. Atklājas, ka šie spēlētāji nāk no paralēlām realitātēm, kuras ļoti līdzinās tām pasaulēm, kas redzamas Yu-Gi-Oh GX, 5D's un Zexal seriālos. Arc-V darbojas tēli no šiem seriāliem.

Yu-Gi-Oh! VRAINS (2017—2019)[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Jūsaku Fudžiki (japāņu: 藤木 遊作 Fujiki Yūsaku) izliekas par parastu vidusskolēnu, bet virtuālajā realitātē LINK VRAINS viņš ir viens no labākajiem kāršu spēlētājiem, kā arī urķis. Jūsaku iegūst savā īpašumā mākslīgā intelekta programmu Ai, kuru vēlas iegūt ļaundari.

Yu-Gi-Oh! SEVENS (2020—pašlaik)[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Jūga Oudou ir pamatskolnieks, kurš izgudro jaunu spēli Rush Duel, kas līdzinās Dueļu briesmoņiem un izmanto līdzīgas kārtis. Seriāls ir zīmēts izmantojot daudz vienkāršākus tēlu dizainus kā iepriekšējos seriālos. Šis ir septītais Jugio seriāls ja neskaita oriģinālo 1998. gada seriālu.

Filmas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

# Nosaukums Izdošanas datums Režisors Sērija
1 "Jugio" (遊☆戯☆王) 1999. gada 6. marts Junji Shimizu Oriģinālā sērija
2 "Ju-Gi-O" (遊戯王デュエルモンスターズ 光のピラミッド) 2004. gada 13. augusts Hatsuki Tsuji "Dueļu briesmoņi"
3 Yu-Gi-Oh!: Bonds Beyond Time (劇場版 遊☆戯☆王 〜超融合!時空を越えた絆〜) 2010. gada 23. janvāris Kenichi Takeshita
4 Yu-Gi-Oh! The Dark Side of Dimensions (遊☆戯☆王 THE DARK SIDE OF DIMENSIONS) 2016. gada 23. aprīlis Satoshi Kuwabara

Kāršu spēle[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2014. gada Jugio čempionāts Londonā

Spēlē var piedalīties divi vai četri (divi pret diviem) spēlētāji. Katram spēlētājam spēles sākumā ir savs kāršu pamatkomplekts, kas sastāv no 40-60 brīvi izvēlētiem briesmoņiem (parastajiem, efektu, rituālu, svārsta), lamatu kārtīm un burvju kārtīm. Spēlētājam ir arī līdz 15 kāršu papildkomplekts, kas sastāv no kombinētajiem, sinhronajiem, Xyz un saišu briesmoņiem. Gandrīz visām kārtīm, izņemot parastos briesmoņus, ir īpašas, unikālas spējas, kuras ir aprakstītas uz kārts. Katram briesmonim, izņemot saišu briesmoņus, kuriem ir tikai uzbrukuma punkti, ir uzbrukuma un aizsardzības punkti, kuri ir uzrakstīti uz kārts. Katram spēles spēlētājam spēles sākumā, pēc savstarpējas vienošanās, ir 4000 vai 8000 dzīvības punkti.

Spēlētājs spēles laikā var uz spēles laukuma izsaukt briesmoņus, likt lamatas un veidot burvestības atkarībā no kāršu īpašajās spējām. Visus briesmoņus, izņemot saišu briesmoņus, var likt aizsardzības un uzbrukuma pozīcijās, kā arī aizklātā aizsardzības pozīcijā. Saišu briesmoņus var likt tikai uzbrukuma pozīcijā. Briesmonis uzbrukuma pozīcijā var uzbrukt vai nu otram briesmonim, vai arī tieši spēlētājam, ja tam nav neviena briesmoņa. Ja divi briesmoņi, kas ir uzbrukuma pozīcijā, cīnās savā starpā, briesmonis, kuram ir vairāk uzbrukuma punktu, uzvar, otrs briesmonis tiek iznīcināts, un spēlētājs, kuram pieder iznīcinātais briesmonis, zaudē tik dzīvības punktu, kāda ir starpība starp abu briesmoņu uzbrukuma punktiem. Ja spēlētājam uzbrūk tieši, viņš zaudē tik dzīvības punktu, cik ir uzbrūkošā briesmoņa uzbrukuma punktu. Spēlētājs zaudē, kad viņam beidzas dzīvības punkti.

Ir divi dažādi spēles laukumi. Parastajā spēles laukumā katram spēlētājam ir vieta pieciem briesmoņiem, piecām lamatu vai burvju kārtīm, divas vietas svārsta briesmoņiem un "kapsēta", kurā nonāk kārtis pēc tam, kad tās tiek iznīcinātas. Uzlabotajā spēles laukumā ir piecas vietas pamatkomplekta briesmoņiem, trīs vietas lamatu un burvju kārtīm, divas vietas lamatu, burvju un svārsta briesmoņu kārtīm, viena vieta papildkomplekta briesmoņu kārtīm un "kapsēta", kurā nonāk kārtis pēc tam, kad tās tiek iznīcinātas. Kārtis iespējams arī iznīcināt tām nenonākot "kapsētā", ja to atļauj spēles laukumā esošo kāršu īpašās spējas.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]