Juris Lipsbergs

Vikipēdijas lapa
Juris Lipsbergs
Personīgā informācija
Dzimis 1939. gada 25. jūlijā
Valsts karogs: Latvija Salacgrīva, Latvija
Miris 2020. gada 10. maijā (80 gadi)
Valsts karogs: Latvija Salacgrīva, Latvija
Tautība latvietis
Zinātniskā darbība
Zinātne bioloģija, ornitoloģija
Alma mater Latvijas Valsts universitāte

Juris Lipsbergs (dzimis 1939. gada 25. jūlijā, miris 2020. gada 10. maijā)[1] bija latviešu biologs un ornitologs. 1949. gada 25. martā kopā ar ģimeni ticis izsūtīts uz Sibīriju, Krievijas Tomskas apgabala Kargasokas rajonu. Vecākais brālis Uldis Lipsbergs (1926—1999) arī bijis iesaistīts ornitoloģiskajos pētījumos.

1970. gadā absolvējis Latvijas Valsts universitātes Bioloģijas fakultāti, aizstāvot diplomdarbu par paugurknābja gulbju ligzdošanas bioloģiju.

Pēc universitātes beigām uzsācis darbu Latvijas Zinātņu akadēmijas Bioloģijas institūtā. 1988. gadā ieguvis bioloģijas zinātņu kandidāta grādu (vēlāk pielīdzināts doktora grādam). Nodarbojies ar ūdensputnu (īpaši paugurknābja gulbju), niedrājos dzīvojošo putnu (īpaši somzīlīšu un bārdzīlīšu), lielo plēsīgo dienas un nakts putnu izpēti. Daudz darījis dabas aizsardzības un īpaši aizsargājamo dabas teritoriju izveides jomā, kā viens no pirmajiem veidojis mākslīgās ligzdvietas jūras ērglim un citām lielo plēsīgo putnu sugām. Pēdējos dzīves gados pētījumi un dabas aizsardzības darbība veltīti pārsvarā ūpim.

Publicējis zinātniskus un populārzinātniskus rakstus, 2016. gadā iznākusi atmiņu grāmata "Klaidonīga putnu pētnieka piedzīvojumi". Viens no Latvijas Ornitoloģijas biedrības dibinātājiem.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. LOB goda biedrs — Juris Lipsbergs Arhivēts 2016. gada 28. oktobrī, Wayback Machine vietnē. Putni dabā 2016/2