Pāriet uz saturu

Juris Pavītols

Vikipēdijas lapa
Juris Pavītols
Galvenā informācija
Dzimis 1949. gada 23. aprīlī (75 gadi)
Izcelsmes vieta Dobele
Žanri rokmūzika
Nodarbošanās mūziķis, lektors
Darbības gadi 1966—pašlaik
Darbība ar

Juris Pavītols (dzimis 1949. gada 23. aprīlī Dobelē) ir latviešu mūziķis, komponists, politiķis, lektors un mūzikas skolotājs. Bijis zemessargs un Latvijas Tautas frontes dalībnieks. Pazīstams kā rokgrupas "Līvi" dibinātājs.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Beidzis Latvijas Konservatoriju (tagad Mūzikas akadēmija), iegūstot divas specialitātes: orķestra vadītājs un kultūras nama vadītājs. Darbojies arī apdrošināšanas jomā, dibinājis kooperatīvu un ierakstu studiju "Liepatons", kas darbojas joprojām.

Mūziķa karjeru sācis Liepājā 1966. gadā, kad nodibināja grupu "Jolanta". 1972. gadā mūziķis kopā ar topošo grupas "Līvi" sastāvu koncertēja kā grupa Jura Pavītola vadībā. 1973. gadā republikas skatē Jura Pavītola ansamblis ierindojās 3. vietā aiz ansambļa "Menuets" un Aleksandra Kublinska ansambļa "Baltijas balsis". 1974. gada pavasarī Liepājas pilsētas skatē Jura Pavītola ansamblis ieguva 1. vietu. Tajā pašā gadā ansamblis tika pārdēvēts par "Līvi". Aktīvu un regulāru darbību "Līvi" sāka 1976. gadā. J. Pavītola nacionālā stāja un patriotiskie dziesmu teksti vairākkārt izsauca Padomju Latvijas kultūras sistēmas vadītāju kritiku un aizliegumus. 1982. gadā J. Pavītols pameta grupu nesaskaņu dēļ ar Ēriku Ķiģeli.

1983. gadā J. Pavītols uz Valmieras kultūras nama ansambļa "Kvelde" bāzes izveidoja jaunu grupu, kas ar nosaukumu "Saime" darbojās Valmieras rajona kolhozā "Matīši". Pirmos gadus ansamblis piedzīvoja panākumus, taču ap 1987. gadu, neskatoties uz dziesmas "Princesīte" augsto 5. vietu "Mikrofona"aptaujā, klausītāju interese samazinājās. 1988. gadā pēc grupas darbības beigām J. Pavītols atgriezās Liepājā, kur dzīvo un strādā vēl joprojām. 1990. gadā J. Pavītola grupas dziesma "Augšāmcelšanās" ieņēma "Mikrofona" rokaptaujas 24. vietu.

1997. gadā izdots J. Pavītola dziesmu albums "Pēdas", kas ierakstīts ar grupas "Līvi" sākotnējo sastāvu. 2014. gadā izdota J. Pavītola dziesmu izlase jaunās versijās "Pareizi-nepareizās dziesmas", kuras ierakstā piedalījušies dažādi mūziķi.

2022. gada aprīlī par godu "Līvu" piecdesmitgadu jubilejai izdevis memuārus "Liecinieka spoguļportrets".[1]

Paralēli mūziķa karjerai strādā par lektoru Liepājas Universitātē, bijis vieslektors RPIVA, strādājis ar Priekules Mūzikas un mākslas skolā par pasniedzēju.[2]

Privātā dzīve[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Bijis precējies ar dziedātāju Ingrīdu Pavītolu.[2] Ir trīs bērni — Matīss, Zane un Jurģis.

Tagad precējies otrreiz. Dzīvo Grobiņā.[2]

Diskogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Attopies (EP). Melodija, 1986 — ar grupu "Saime".
  • Veltījums Liepājas 370. gadadienai (MC). Mikrofona ieraksti, 1995 — dažādi izpildītāji.
  • Pēdas (MC). Gailītis-G, 1997.
  • Pareizi-nepareizās dziesmas (CD). Mikrofona ieraksti, 2014.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]