Apollo (kosmiskais projekts)

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Apollo programma)
Jump to navigation Jump to search
Šis raksts ir par kosmiko programmu. Par citām jēdziena Apollo nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Apollo program.svg

Apollo programma bija ASV pilotējamu kosmisko lidojumu projekts, lai nolaistos uz Mēness. Par šo plānu 1961. gadā paziņoja prezidents Džons Kenedijs, un 1969. gada 20. jūlijā pirmoreiz cilvēces vēsturē cilvēki — (Nīls Ārmstrongs un Bazs Oldrins) — izkāpa uz Mēness. Līdz 1972. gadam vēl piecās Apollo misijās tika veikta nolaišanās uz Zemes pavadoņa. Programmu īstenoja valsts aģentūra NASA.

Lai droši nogādātu cilvēkus uz Mēnesi un atpakaļ uz Zemi, tika izstrādāta nesējraķete Saturn un kosmosa kuģis Apollo. Pēc Mēness lidojumu pārtraukšanas raķete un kosmosa kuģis tika izmantots Skylab programmā, kā arī ASV un PSRS projektā Apollo-Sojuz.

Programmas realizācijas laikā notika divas lielas avārijas, no kurām viena beidzās traģiski — kosmonauti Virdžils Grisoms, Eds Vaits un Rodžers Čeifī sadega kosmosa kuģī Apollo 1 starta laukumā. Otrs negadījums notika Apollo 13 lidojumā, kad sprādzienā tika bojāts kosmosa kuģis, bet, pateicoties lidojuma vadītāju, inženieru un kosmonautu prasmēm un atjautībai, apkalpe dzīva atgriezās uz Zemes.