Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība
Tips | nevalstiska sabiedriskā labuma organizācija |
---|---|
Dibināta | 1998 |
Biedri | vairāk nekā 120 kultūras un sabiedriskie darbinieki, rakstnieki, politiķi, zinātnieki, uzņēmēji u.c. |
Mājaslapa |
www |
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība (LNB Atbalsta biedrība) ir nevalstiska sabiedriskā labuma organizācija.[1] Tā dibināta 1998. gadā, kad Jaunajā Rīgas teātrī pulcējās ap 200 sabiedrībā zināmi dažādu nozaru pārstāvji un viedokļu līderi, lai paustu atbalstu un aizstāvētu ideju par jaunas, mūsdienīgas LNB ēkas celtniecību. Sanāksmes dalībnieki vienojās apvienot intelektuālos un finanšu resursus un dibināt LNB Atbalsta fondu (tagad — biedrību). Šī ir pirmā šāda veida nevalstiskā organizācija Latvijā.
Biedrības sākotnējais mērķis laika gaitā kļuvis vērienīgāks, tās darbība — daudzpusīgāka un daudzveidīgāka. Šodien LNB Atbalsta biedrība piesaista finanšu atbalstu, pārstāv bibliotēku intereses, īsteno valsts mēroga labdarības aktivitātes, lai Nacionālā bibliotēka un bibliotēkas visā Latvijā kļūtu par mūsdienīgu informācijas telpu, saturā un iespējās bagātiem kultūras, izglītības un sabiedriskās dzīves centriem.
Kopš 2005. gada LNB Atbalsta biedrībai piešķirts sabiedriskā labuma organizācijas statuss. Tās darbība un aktivitātes iespējamas, pateicoties ziedotāju atbalstam. Kopumā biedrība ziedojumos līdz šim saņēmusi ap 2 miljoniem eiro un būtiski sekmējusi bibliotēku modernizāciju un zināšanu sabiedrības veidošanos Latvijā. Pateicībā par ziedojumu, cilvēku vārdi un uzņēmumu nosaukumi tiek iemūžināti LNB ēkā.
Valdes priekšsēdētāja: Undīne Būde
Direktore: Kārina Pētersone
Valde: Undīne Būde, Jānis Dripe, Dzintra Dzene, Kārina Pētersone, Olita Rozenberga, Tadeušs Surgofts, Ruta Svaža, Inese Zandere, Rūta Briede.
Uzticības padome: Arvils Ašeradens, Imants Freibergs, Jānis Stradiņš, Viesturs Tamužs, Guntis Ulmanis, Ramona Umblija, Andrejs Vasiļjevs, Māra Zālīte, Irīna Pīgozne.
Biedrības logo: Gunāra Birkerta radītā Gaismas pils skice.
Biedrības mērķis
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Finansiāli un intelektuāli atbalstīt Latvijas Nacionālo bibliotēku un mūsdienīgas bibliotēku sistēmas attīstību valstī.
Biedrības uzdevums
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Panākt Latvijas Nacionālās bibliotēkas izveidošanu par demokrātisku, kompleksu, katram cilvēkam brīvi pieejamu izglītības, zinātnes, kultūras un komunikācijas centru.
Darbība
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- popularizēt bibliotēkas;
- apkopot informāciju un radīt plašai sabiedrībai pieejamus izdevumus un izstādes par Latvijā nozīmīgiem kultūras procesiem bibliotēkās;
- papildināt Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Latvijas publisko bibliotēku krājumu ar vērtīgiem izdevumiem;
- dot iespēju bibliotēkām piedāvāt jaunus un daudzveidīgus pakalpojumus saviem apmeklētājiem;
- veicināt mazo bibliotēku modernizāciju un stimulēt idejas par jaunu bibliotēku būvniecību un renovāciju reģionos;
- veicināt bērnu, jauniešu un viņu vecāku lasītprieku ar īpašu lasīšanas veicināšanas programmu palīdzību;
- popularizēt bibliotēku krājumā esošās kultūras vērtības un pašas bibliotēkas kā saturīgas brīvā laika pavadīšanas vietas un vietējās kopienas kultūras dzīves centrus;
- novērtēt un izcelt lauku bibliotekāru nozīmīgumu reģionu kultūras un sabiedriskās dzīves kvalitātes uzlabošanā, celt bibliotekāra profesijas prestižu.
Nozīmīgākie projekti 1998.—2019
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]„Iemūžini savu vārdu Gaismas pilī“
Kopš LNB Atbalsta biedrības dibināšanas 1998. gadā tā aicinājusi Latvijas un pasaules sabiedrību atbalstīt LNB projektu un ziedot tā īstenošanai. Lai izteiktu īpašu pateicību LNB projekta atbalstītājiem, ziedotāju vārdi tiek iemūžināti LNB ēkā. Atbilstoši ziedojuma summai, ziedotāju vārdi lasāmi plāksnītēs pie bibliotēkas krēsliem, galdiem, plauktiem un lasītavām vai Lielajā ziedotāju sienā 1. stāva vestibilā.
Dalība LNB projekta Uzraudzības padomē
LNB jaunās ēkas būvniecības laikā no 2003. līdz 2014. gadam LNB Atbalsta biedrība darbojās Latvijas Republikas Finanšu ministrijas izveidotajā LNB projekta īstenošanas Uzraudzības padomē. Kā nevalstiska organizācija Biedrība pārstāvēja sabiedrības intereses, sniedzot pārliecību, ka LNB projektam paredzētie līdzekļi tiek tērēti lietderīgi un atklāti.
“Uzdāvini datoru savai bibliotēkai”
LNB Atbalsta biedrība atbalstījusi bibliotēku pievienošanos Gaismas tīklam jeb Valsts vienotajai bibliotēku informācijas sistēmai un no 2004. gada realizēja visu Latviju aptverošu akciju “Uzdāvini datoru savai bibliotēkai!”. Tās ietvaros Latvijas publiskajām un skolu bibliotēkām dāvināti lietoti un jauni datori.
Izglītojoša datorspēle bērniem „Uzcel Gaismas pili!”
2007. gadā biedrība radīja izglītojošu datorspēli bērniem „Uzcel Gaismas pili!” latviešu, krievu un angļu valodā. Izmantojot mūsdienu tehnoloģijas, bērni iepazina LNB jauno ēku, latviešu kultūru un literatūru viņiem interesantā un saprotamā veidā. Datorspēle iekļuva starptautiskā izglītojošo mediju konkursa “Japan Prize 2009” finālā un saņēma laikraksta Diena Gada balvu kultūrā. Datorspēles projekta vadītājs — producents Bruno Aščuks, scenārija autore — Nora Ikstena, programmētājs — Raimonds Ūdris, mākslinieki — Harijs Brants, Egils Mednis un Indulis Gailāns.
Konkurss „Pagasta bibliotekārs — Gaismas nesējs”
Biedrība desmit gadus (2007—2017) rīkoja konkursu „Pagasta bibliotekārs — Gaismas nesējs”. Balvas piešķīra pagastu bibliotekāriem, kuri aktīvi un pašaizliedzīgi darbojās savā pagastā un bibliotēkā, veidoja to par mazo gaismas pili, neaizstājamu izglītošanās un kultūras centru, mājīgu satikšanās un aktivitāšu vietu vietējiem iedzīvotājiem. Konkursa mērķis bija celt bibliotēku prestižu un novērtēt pagastu bibliotekāru darbu.
Tiešraide no Gaismas pils būvlaukuma
Gaismas pils celtniecības laikā (2008—2014) Biedrība nodrošināja tiešraidi no būvlaukuma, ļaujot ikvienam sekot līdzi jaunās bibliotēkas tapšanai. Filmētais materiāls ir saglabāts kā dokumentāla liecība par Gaismas pils būvniecību — mākslinieks Jānis Garančs no tiešraides kameru kadriem radījis video, kas minūtes laikā ļauj aptvert visu bibliotēkas celtniecības periodu.[2]
“Atbalsts LNB krājumam”
Ekonomiskās krīzes laikā 2008. gadā biedrība uzsāka projektu “Atbalsts LNB krājumam” un aicināja uzņēmējus un privātpersonas ziedot bibliotēkas krājuma papildināšanai. Biedrības savāktie ziedojumi nepietiekama valsts finansējuma apstākļos ļāva LNB iegādāties aktuālāko un vērtīgāko nozaru literatūru un e-grāmatas, kā arī veikt digitalizēšanu.
Skolēnu ekskursijas Gaismas pils būvlaukumā
Gaismas pils celtniecības laikā LNB Atbalsta biedrība piedāvāja bezmaksas ekskursijas bibliotēkas būvlaukumā skolēniem no visas Latvijas. Bērniem bija iespēja kļūt par lieciniekiem 21. gadsimta nozīmīgākās kultūras celtnes celtniecībai.
Labdarības projekts „Sirsniņa prasa, lai bērniņš lasa”
Biedrības organizētais labdarības projekts palīdzēja LNB Bērnu literatūras centram īstenot lasīšanas veicināšanas programmu „Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”, piesaistot ziedojumus grāmatu iegādei bibliotēkām.
LNB veco ēku iemūžināšana fotogrāfijās
Lai saglabātu kultūrvēsturisko atmiņu nākamajām paaudzēm, sadarbībā ar fotostudiju F64 un fotogrāfu Gati Rozenfeldu 2011. gadā fotogrāfijās iemūžinātas visas ēkas, kurās savulaik atradusies LNB. Iegūts bagātīgs un plašs fotomateriāls vēsturei, arhīvam, atmiņai, publicitātei. Fotogrāfijās īpaša uzmanība pievērsta interjera detaļām — trepēm, liftiem, kokgriezumiem, vitrāžām, griestu gleznojumiem.
Lasīšanas veicināšanas programma “Grāmatu starts”
No 2013. gada LNB Atbalsta biedrība palīdz īstenot LNB Bērnu literatūras centra lasīšanas veicināšanas programmu pirmsskolas vecuma bērniem „Grāmatu starts”. "Grāmatu starts" ir mazo bērnu pirmā tikšanās ar bibliotēku. Bērni iepazīst bibliotēkas telpas un piedāvājumu, notiek kopīga grāmatu lasīšana, radošas un izglītojošas nodarbības, lai bibliotēkas apmeklējums ģimenei kļūtu par regulāru pasākumu.
Tautas grāmatu plaukts
2013. gadā biedrība palīdzēja uzsākt akciju “Īpaša grāmata īpašā plauktā”, aicinot ikvienu bibliotēkas draugu dāvāt Tautas grāmatu plauktam sev nozīmīgu grāmatu ar titullapā ierakstītu vēstījumu vai personisku stāstu. Tautas grāmatu plaukts ir arhitekta Gunāra Birkerta veidota grāmatu siena kā viens no LNB ēkas centrālajiem elementiem. Nodot savu grāmatu Tautas grāmatu plauktam iespējams joprojām. Interneta vietnē www.tautasgramatuplaukts.lv var iepazīties ar dāvināto grāmatu un dāvinātāju sarakstu.
Sižetu cikls „Septiņas Eiropas Gaismas pilis” Sadarbībā ar LNB un producentu grupu “Hansa Media” 2014. gadā Biedrība radīja TV sižetu ciklu par Igaunijas, Somijas, Zviedrijas, Vācijas, Francijas, Polijas un Dānijas Nacionālajām bibliotēkām. Stāsti par septiņu Eiropas valstu bibliotēkām, to arhitektūru, saturu, funkcionalitāti un piedāvājumu lietotājiem bija skatāmi LTV1 raidījumā „Viss notiek”, tie ļāva Latvijas iedzīvotājiem ielūkoties citu valstu bibliotēkās un iepazīt modernu bibliotēku ikdienas darbu, lai sagatavotos un iedvesmotos savas Gaismas pils atvēršanai.
Informatīvie izdevumi par Gaismas pili
LNB Atbalsta biedrība sagatavojusi un izdevusi vairākus vizuāli, saturiski un poligrāfiski kvalitatīvus bukletus un izdevumus par LNB, kas latviešu un angļu valodā sniedza svarīgāko informāciju par bibliotēku, tās jauno ēku, būvniecības procesu, Gaismas pils arhitektu Gunāru Birkertu, bibliotēkas saturu, piedāvājumu un iespējām.
Gaismas pils atklāšana
LNB Atbalsta biedrība iesaistījās Gaismas pils atvēršanas pasākumu plānošanā un organizēšanā. Kopā ar LNB īstenota akcija, kurā par Gaismas pils atklājējiem kļuva aptuveni tūkstotis cilvēku no visas Latvijas, rīkots pateicības pasākums LNB ziedotājiem un ziedotāju sienas atklāšana, Gaismas pils inaugurācijas ceremonija un publiskais pasākums „Salasīšanās”.
Fotoizstāde „Latvijas mazās gaismas pilis”
Biedrības un arhitekta Jāņa Dripes izveidotajā ceļojošajā fotoizstādē un katalogā „Latvijas mazās gaismas pilis” var iepazīt 59 Latvijas skaistākās bibliotēkas, kas pēdējos desmit gados uzceltas no jauna vai piedzīvojušas pozitīvas pārmaiņas.
"Steinway & Sons" koncertflīģelis LNB Ziedoņa zālei
Pateicoties ziedotājiem, biedrība palīdzēja iegādāties un segt pusi izmaksu, lai LNB Ziedoņa zālē klausītājus priecētu viens no pasaulē lieliskākajiem instrumentiem — Steinway & Sons Grand Piano flīģelis.[3]
Grāmata par LNB un arhitektu Gunāru Birkertu 2015. gadā Biedrība izdeva grāmatu “Latvijas Nacionālā bibliotēka. Arhitekts Gunārs Birkerts”. Grāmatas autors ir arhitekts Jānis Dripe. Izdevumu veido līdz šim neapkopots vizuālais un vēstures faktu materiāls, kur iekļauts stāsts par LNB no bibliotēkas dibināšanas 1919. gadā līdz Gaismas pils atklāšanai. Biedrība grāmatu dāvinājusi visām Latvijas publiskajām bibliotēkām.
Fotoizstāde “Gaismas pils un Gaismas tīkls”
Desmit arhitektoniski izteiksmīgākās Latvijas bibliotēkas iekļautas ceļojošā fotoizstādē un katalogā „Gaismas pils un Gaismas tīkls”. Izstāde bijusi skatāma gan Latvijā, gan ārvalstīs.
Triloģija “The Glass Mountain”
2016. gadā Biedrība izdeva triloģiju “The Glass Mountain” (“Stikla kalns”), kuras autors ir ASV dzīvojošais latvietis Vilis Inde. Triloģijas centrā ir Raiņa lugas “Zelta zirgs” tulkojums mūsdienīgā angļu valodā ar Miķeļa Fišera ilustrācijām. Lugu papildina grāmata par Latvijas vēsturi un grāmata par Gaismas pili kā simbolisku celtni.[4]
Draugu telpa
2017. gada aprīlī LNB 1. stāvā biedrība atvēra Draugu telpu — vietu suvenīriem, grāmatām, notikumiem un telpu, kur pulcēties un tikties bibliotēkas draugiem.
“Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai”
Atzīmējot Latvijas simtgadi un LNB Atbalsta biedrības 20. darbības gadu, 2018. gadā izveidota ceļojošā izstāde un katalogs „Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai”. Izstādē un katalogā atspoguļoti stāsti par 12 Latvijas publiskajām bibliotēkām, kurām ir simboliska nozīme Latvijas tapšanā par valsti.[5]
Nacionālās enciklopēdijas sējums „Latvija”
Biedrība ir palīdzējusi LNB laist klajā Nacionālās enciklopēdijas sējumu “Latvija” un izdot tās papildtirāžu. Nacionālās enciklopēdijas drukātais sējums “Latvija” ir populārzinātniska enciklopēdija latviešu valodā.
LNB lasītava bērniem
2019. gadā pilnveidota un lasītājiem no jauna atvērta LNB Bērnu literatūras centra lasītava. Lasītavas jaunais vizuālais veidols ir LNB Atbalsta biedrības dāvana bibliotēkas simtgadē. Lasītavas pilnveides projektu īstenoja LNB Atbalsta biedrība un LNB sadarbībā ar Latvijas arhitektu biroju "Gaiss", mākslinieci Rūtu Briedi un uzņēmumu "Latvijas Finieris". Iedvesmojoties no ārvalstu labākajiem piemēriem, ņemot vērā bērnu intereses un saglabājot esošos veiksmīgos interjera risinājumus, vide bērniem veidota vizuāli mūsdienīga, aicinoša, viegli transformējama, piemērota dažāda vecuma lasītājiem un daudzveidīgai pasākumu programmai.[6]
Marinas Kosteņeckas atmiņu krājums „Mans XX gadsimts“
2019. gadā biedrība klajā laida publicistes un rakstnieces Marinas Kosteņeckas atmiņu krājumu “Mans XX gadsimts”. Atmiņu krājumu veido divas grāmatas — “Mans XX gadsimts” un “Vēstules no XX gadsimta” latviešu un krievu valodā. Rakstniece grāmatās dalās ar savu dzīvesstāstu, atmiņām par Latvijai izšķirošiem nesenās vēstures notikumiem un unikālu laikmeta liecību — Atmodas laikā no lasītājiem un atbalstītājiem saņemtām vēstulēm.
Atsauces
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- ↑ Par sabiedriskā labuma organizācijas statusa piešķiršanu biedrībai "Latvijas Nacionālās bibliotēkas atbalsta biedrība"
- ↑ Video "Augšām cēlās Gaismas pils", autors — Jānis Garančs
- ↑ [1] Video "Kā tika izraudzīts un uz Gaismas pili ceļoja Steinway&Sons flīģelis
- ↑ [2] Video "Triloģijas "The Glass Mountain" atklāšanas svētki"
- ↑ [3] Video "Izstādes "Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai" atklāšana
- ↑ [4] Nacionālajā bibliotēkā pilnveidota Bērnu literatūras centra lasītava