Lielziedu uzpirkstīte

Vikipēdijas lapa
Lielziedu uzpirkstīte
Digitalis grandiflora (Mill.)
Lielziedu uzpirkstīte
Klasifikācija
ValstsAugi (Plantae)
TipsSegsēkļi (Magnoliophyta)
KlaseDivdīgļlapji (Magnoliopsida)
DzimtaCeļteku dzimta (Plantaginaceae)
ĢintsUzpirkstītes (Digitalis)
SugaLielziedu uzpirkstīte (D. grandiflora)
Lielziedu uzpirkstīte Vikikrātuvē

Lielziedu uzpirkstīte (Digitalis grandiflora) ir ceļteku dzimtas suga, kura senāk tika klasificēta cūknātru dzimtā. Latvijā tā ir sastopama reti un ir ierakstīta Latvijas Sarkanajā grāmatā 3. kategorijā, kā arī Baltijas jūras reģiona Sarkanajā grāmatā.

Apraksts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tas ir līdz 1,5 m liels daudzgadīgs lakstaugs. Stublājs stāvs un nezarots. Lapas ir veselas, gareni eliptiskas, aptuveni 7—15 cm garas un 2—4 cm platas, pamīšus izvietotas visā stublāja garumā. Apakšējo lapu kāts ir garāks nekā augšējo.

Ziedi ir izvietoti skrajā, vienpusējā ķekarā stublāja galā — parasti 10—25 gabali. Tie ir lieli, dzelteni un zvanveida. Zieda lejupvērstā forma ir tipisks pielāgojums, lai pasargātu putekšņlapas no samirkšanas rasā vai lietū. Zieda kauss līdz pamatam ir dalīts 5 lancetiskās daļās ar smailu galu. Zieda vainags ir saaudzis, nekārtni zvanveidīgs, aptuveni 3—5 cm garš, atgādina uzpirksteni, ārpusē skraji klāts ar cietiem matiņiem. Vainaga iekšpusē ir tumšbrūns tīklveida zīmējums. Neizziedējis ķekars galotnē nolīcis. Auglis ir olveidīga pogaļa. Zied no jūnija vidus līdz augustam. Indīgs ārstniecības augs.

Biotopi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Aug sausos damakšņos, vēros, lazdājos un mežmalās. Populācijas ietekmē izplūkšana sugas dekoratīvo īpašību dēļ, kā arī karjeru ierīkošana grants vai dolomīta ieguvei.

Izplatība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lielziedu uzpirkstīte ir Eirāzijā, galvenokārt Austrumeiropā sastopama suga. Latvijā tā sasniedz sugas izplatības ziemeļrietumu robežu.

Literatūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • V. Baroniņa, I. Lodziņa: Populārzinātniskā Latvijās Sarkanā grāmata — Augi. Rīga 1992. ISBN 5-7966-0544-5

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]