Pāriet uz saturu

Mēleņi

Vikipēdijas lapa
Šis raksts ir par zooloģiju. Par citām jēdziena Mēlenis nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Mēleņi
Linguatula taenioides
Klasifikācija
ValstsDzīvnieki (Animalia)
TipsPosmkāji (Arthropoda)
KlaseŽokļkājvēži (Maxillopoda)
ApakšklaseMēleņi (Pentastomida)
Sinonīmi
Linguatulida
Iedalījums
Mēleņi Vikikrātuvē

Mēleņi (latīņu: Pentastomida, Linguatulida) ir parazītisko bezmugurkaulnieku grupa ar neskaidru sistemātisko stāvokli. Vistuvāk tie ir posmkāju tipam, kurā to parasti iekļāva, kā papildus klasi. Pēdējā laikā tā iedalīta žokļkājvēžu klases apakšklasē. Parazitē mugurkaulniekos (lingvatuloze).

Morfoloģija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ķermenis ārēji gredzenots, nepigmentēts, izstiepts garumā, dažām sugām plakans, mēlesveida formā. Mātītes garums līdz 14 cm, tēviņi daudz sīkāki. Ķermenis sastāv no īsas, neposmotas priekšējās daļas un daudz garākas, posmotas aizmugurējās daļas. Priekšējā daļā apakšpusē atrodas mutes atvere, kuras malās ir divi hitīna āķu pāri. Mutes atveres tuvumā izvietotas īpašas ādas krokas. Mutes aparāts pielāgots asins sūkšanai. Āda pārklāta ar kutikulu. Zem ādas ir slānis ar gredzenveida, un tālāk ar gareniskiem šķērssvītrotiem muskuļiem. Vēdera nervu ķēdīte lielākajai mēleņu daļai ir koncentrēta zemrīkles gangliozā masā. Cauruļveida zarnu trakts iet līdz ķermeņa aizmugurējam galam un nobeidzas ar anālo atveri. Elpošanas un asinsrites orgānu nav.

Attīstība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mēleņi ir šķirtdzimumu dzīvnieki. Oliņām jānokļūst starpsaimniekā (mugurkaulniekā), kura iekšējos orgānos attīstās kāpuri, kuri visumā ir līdzīgi pieaugušiem (ar 2 sīku sānkāju pāriem). Kāpuri pārvēršās nimfās. Tās norij jau tiešais saimnieks, kurā nimfas attīstās par pieaugušu īpatni.

Ekoloģija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Izplatīti galvenokārt tropos. Latvijā nav konstatēti, bet ir iespējamas nedaudzas sugas. Pieaugušie parazitē mugurkaulnieku (zīdītāju, putnu, rāpuļu) plaušās vai elpvados.

Sistemātika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pasaulē ir zināmas ap 100 mēleņu sugu, kuras iedalās divās kārtās.

Apakšklase Mēleņi (Pentastomida) (Linguatulida)

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]