Marks Šagāls

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Marks Šagāls 1941. gadā (Karla van Vehtena fotogrāfija)

Marks Šagāls (Марк Шагал, Marc Chagall) dzimis Moiše Segals ( * 1887.gada 7.jūlijā pie Vitebskas, † 1985.gada 28.martā Sentpoldevansē (Saint-Paul de Vence), Francijas dienvidos) - mūsdienu Baltkrievijā dzimis ebreju izcelsmes mākslinieks. Viens no pazīstamākajiem XX gadsimta meistariem, kura daiļrade sakņojas dzimtās Vitebskas garā un noskaņās.

Dzimis siļķu tirgotāja ģimenē. No 1906. gada studēja Sanktpēterburgā pie Nikolaja Rēriha un Leona Baksta. Ieguvis atpazīstamību, devās uz Parīzi, kur iepazinās ar Gijomu Apolinēru, Robēru Delonē un Fernānu Ležē. 1914. gadā atgriezās dzimtajā Vitebskā un apprecējās ar Bellu Rozenfeldi.

Piedalījās 1917. gada revolūcijā, un padomju Kultūras ministrija iecēla Šagālu par mākslas komisāru Vitebskas apkārtnē, tomēr 1923. gadā Šagāls kopā ar sievu emigrēja uz Parīzi un 1937. gadā viņš kļuva par Francijas pilsoni.

Kad 2.pasaules kara laikā Vācija okupēja Franciju, Šagālam ar amerikāņu žurnālista - ebreju glābēja Variana Fraija palīdzību izdevās emigrēt uz ASV.

Pēc kara Šagāls atgriezās Eiropā un dzīvoja Francijas dienvidos.

Bibliography[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

The building of the People's Art School where the Vitebsk Museum of Modern Art was situated

Linki[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]