Pāriet uz saturu

Sergejs Prokudins-Gorskis

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Prokudins-Gorskis)
Sergejs Prokudins-Gorskis
Sergejs Prokudins-Gorskis. Pašportrets pie Korolisckali upes 1912. gadā
Dzimis 1863. gada 30. augustā
Fuņikova Gorā
Miris 1944. gada 27. septembrī (81 gada vecumā)
Parīzē
Tautība krievs
Nozares dokumentālais foto
Atbalstītāji Nikolajs II

Sergejs Prokudins-Gorskis (krievu: Сергей Михайлович Прокудин-Горский; dzimis 1863. gada 30. augustā Fuņikova Gorā, miris 1944. gada 27. septembrī Parīzē) veltīja savu karjeru fotogrāfijas attīstībai. Dzimis tagadējā Vladimiras apgabalā, Krievijā, ieguvis ķīmiķa izglītību.[1] Viņš studēja kopā ar pazīstamiem zinātniekiem Sanktpēterburgā, Berlīnē un Parīzē un izstrādāja pirmos paņēmienus krāsu fotogrāfijai.

Nilovas klosteris uz Stolobenskas salas Seligera ezerā pie Ostaškovas, ap 1910. gadu

Par viņa pētījumiem izsniedza patentus par krāsainu foto un kinolenšu izgatavošanu. Ap 1905. gadu Prokudins-Gorskis izstrādāja plānu, kurā, izmantojot krāsu fotogrāfijas sasniegumus, bija predzēts sistemātiski dokumentēt Krievijas Impēriju. Ambiciozā projekta mērķis bija apmācīt Krievijas skolēnus par plašo un dažādo impērijas kultūru, vēsturi un modernizāciju.

Viņa paņēmiens bija kameras izmantošana, kura uzņēma trīs melnbaltas bildes pēc kārtas, izmantojot dažādu krāsu filtrus. Projicējot visas trīs bildes ar pareizas krāsas gaismu, bija iespējams attēlot sākotnējās krāsas. Katra kustība, veidojot attēlus, parādījās kā "spoku attēli", jo fotogrāfijas tika uzņemtas nedaudz atšķirīgos laikos.

Viņš arī veiksmīgi eksperimentēja ar krāsu izdruku izgatavošanu no veiktajiem fotouzņēmumiem, bet process bija sarežģīts un lēns. Tikai ar digitālo attēlu apstrādi radās iespēja kvalitatīvi apvienot vairākus attēlus vienā.[2]

Nodrošinājies ar cara Nikolaja II sagādātu speciāli ar fotolaboratoriju aprīkotu vilciena vagonu, līdz ar divām atļaujām, kas deva pieeju aizliegtām zonām un ļāva apiet impērijas birokrātiju, Prokudins-Gorskis no 1909. līdz 1915. gadam dokumentēja Krievijas Impēriju. Viņš par savu darbību vadīja ilustrētas lekcijas.

Viņa fotogrāfijas sniedz ieskatu par zudušo pasauli - Krievijas Impēriju Pirmā pasaules kara priekšvakarā un tuvojošos Krievijas revolūciju. Viņš fotografēja viduslaiku baznīcas un klosterus Krievijā, dzelzceļus un rūpnīcas, ikdienas dzīvi un Krievijas iedzīvotājus.

Izgriezums no Alleia Hamerops parāda sarkano, zaļo un zilo krāsas kanālu un apvienoto attēlu

Prokudins-Gorskis 1918. gadā pameta Krieviju un devās vispirms uz Norvēģiju un Angliju, pirms apmetās Parīzē, kur viņš mira 1944. gadā. Tajā laikā cars ar ģimeni bija sodīti ar nāvi Krievijas revolūcijas laikā un izveidota Padomju Savienība. Viņa unikālās bildes stikla plašu formātā 1948. gadā no viņa sievas iegādājās ASV Kongresa bibliotēka.[1]

2001. gadā Kongresa bibliotēka izveidoja izstādi Impērija, kas bija Krievija (The Empire that was Russia). Šai izstādei tika ieskanētas stikla plates un izveidoti krāsaini attēli, izmantojot digihromatogrāfijas metodi, ko izveidoja Valters Frankhauzers.

2004. gadā bibliotēka noslēdza līgumu ar Blaise Agüera y Arcas, lai izveidotu automatizētu krāsu apvienojumu no visiem 1902 augstās izšķirtspējas negatīviem, ko ieguva no stikla plašu negatīviem. Pilns procesa apraksts un citu lapu saraksts, kas ir veidojušas digitālās kompozītu bildes, ir pieejams kolekcijas profilā Kongresa bibliotēkā.[3][4]

  • Alberts Kāns, fotogrāfijas patrons, kurš sponsorēja fotogrāfus pasaules apceļošanā un krāsu foto veidošanā dažādās pasaules vietās no 1909. līdz 1931. gadam.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]