Nikolajs II Romanovs

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Nikolajs II
Николай II
Nicholas II, Tsar.jpg
Tituls Krievijas imperators,
Polijas karalis,

Somijas lielhercogs,
Kurzemes un Zemgales hercogs,
Livonijas hercogs utt.

Pie varas 1894. gada 1. novembrī
- 1917. gada 15. martā
Kronēšana 1896. gada 26. aprīlī,
Uspenskas katedrāle, Maskava
Priekšgājējs Aleksandrs III
(Александр III)
Pēctecis nav
Dinastija Romanovu dinastija
Tēvs Aleksandrs III
(Александр III)
Māte Marija Fjodorovna
(Gliksburgas dinastija)
(Мария Фёдоровна)
Sieva Aleksandra Fjodorovna
(Hesenes-Darmštates dinastija)
(Александра Фёдоровна)
Bērni Olga Romanova
(Великая Княжна Ольга Николаевна)
Tatjana Romanova
(Великая Княжна Татьяна Николаевна)
Marija Romanova
(Великая Княжна Мария Николаевна)
Anastasija Romanova
(Великая Княжна Анастасия Николаевна)
Aleksejs Romanovs
(Цесаревич Алексей Николаевич)
Dzimis 1868. gada 18. maijā
Carskoje Selo, Flag of Russia.svg Krievijas impērija
Miris 1918. gada 17. jūlijā
Ipatjeva nams, Jekaterinburga, Flag of Russian SFSR (1918-1937).svg KPFSR
(tagad Karogs: Krievija Krievija)
Apglabāts Pētera-Pāvila katedrāle, Sankpēterburga

Nikolajs II Romanovs (krievu: Николай II Александрович Романов, dzimis 1868. gada 18. maijā [v.s. 6. maijā], miris 1918. gada 17. jūlijā) bija Krievijas imperators (no 1894. līdz 1917. gadam), Polijas karalis (1894. — 1915.), kā arī Somijas lielhercogs, Kurzemes un Zemgales hercogs, Livonijas hercogs utt. (1894. — 1917.). Nogalināts 1918. gadā kopā ar ģimeni.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dzimis 1868. gada 6. maijā (18. maijā pēc jaunā stila). Tēvs Krievijas impērijas ķeizars Aleksandrs III, māte ķeizariene Marija (Мария Фёдоровна).

1894. gada 14. novembrī Nikolaju aprecināja ar Hesenes-Darmštates princesi Alisi (Victoria Alix Helena Louise Beatrice, Prinzessin von Hessen und bei Rhein), pareizticībā kristīta kā Aleksandra Fjodorovna (Александра Фёдоровна, 6.06.1872. - 17.07.1918.). Bērni:

  • meita Olga (Ольга Николаевна, 1895.-1918.)
  • meita Tatjana (Татьяна Николаевна, 1897.-1918.)
  • meita Marija (Мария Николаевна, 1899.-1918.)
  • meita Anastasija (Анастасия Николаевна, 1901.-1918.)
  • dēls Aleksejs (Алексей Николаевич, 1904.-1918.)

Kronējās par imperatoru 1896. gada 14. maijā (26. maijā pēc jaunā stila).

Pēc Februāra revolūcijas 1917. gada 2. martā Nikolajs II parakstīja atteikšanos no troņa. No 9. marta līdz 14. augustam bijušā imperatora ģimene atradās mājas arestā Aleksandrovas pilī. Pēc tam viņus izsūtīja trimdā uz Toboļsku. Pēc boļševiku apvērsuma 1918. gada 22. aprīlī ģimeni pārveda uz Jekaterinburgu.

Nošauts kopā ar ģimeni 1918. gadā Jekaterinburgā, naktī no 16. uz 17. jūliju.

Ārpolitika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lielu uzmanību veltīja starptautiskajām tiesībām. Pēc Nikolaja II izniciatīvas 1899. un 1907. gados Hāgā sanāca bruņojuma ierobežošanas jautājumiem veltītas starptautiskas miera konferences, kuras lika pamatus kara likumu un kara noziegumu definēšanā un starptautisko saistību noteikšanā.

1900. gadā Krievijas armija piedalās Bokseru sacelšanās apspiešanā Ķīnā.

1905.-1907. gados karš ar Japānu (t.s. Krievu-japāņu karš), kurā Krievijas impērija cieš sakāvi (Japāna anektē Sahalīnu u.c. teritorijas Tālajos Austrumos).

1907. gadā paraksta līgumu ar Lielbritāniju par savstarpējo ietekmes sfēru sadalīšanu Ķīnā, Afganistānā, Persijā, kas lika pamatus vēlākajai Antantei.

1912. gadā par Krievijas protektorātu kļūst Mongolija, kas atšķēlusies no Ķīnas pēc tajā notikušās revolūcijas un imperatora gāšanas no troņa.

Pirmais pasaules karš[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1914. gada 1. augustā Krievijas impērijai pieteica karu Vācijas impērija - sākās Pirmais pasaules karš.

Iekšpolitika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1897. gadā naudas reforma.

1897. gadā Izdots likums par darba laika ierobežošanu (ne vairāk par 11,5h darba dienās, 10h sestdienās un pirmssvētku dienās). Atcelts īpašais nekustamā īpašuma nodoklis poļiem.

1900. gadā atcelts izsūtījums uz Sibīriju kā soda mērs.

Stolipina agrārā reforma[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Skat. pamatrakstu Stolipina reformas

1905. gada revolūcija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Skat. pamatrakstu 1905. gada revolūcija

Pārmaiņas iekšpolitikā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1905. gada 6. augustā tika publicēts manifests par likumdevēja parlamenta - Valsts domes (Государственная дума Российской империи) izveidošanu. 17. oktobrī manifests par politiskajām brīvībām.

1906. gada 23. aprīlī beidzot tika izdots vienots un galīgs impērijas pamatlikumu apkopojums (Основные государственные законы Российской империи).

1910. gada 17. jūnijā pieņēma likumu par Somijas parlamenta tiesību un Somijas lielkņazistes autonomijas ierobežošanu.

1905.-1912. gados nopietni tiek reformēta armija. 1910. gadā tiek izveidota kara aviācija (Императорский военно-воздушный флот).

Pilns tituls[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Nikolajs II svarīgākos impērijas dokumentus parakstīja kā:

"Nikolajs Otrais, Viskrievijas, Maskavas, Kijevas, Vladimiras, Novgorodas imperators un patvaldnieks, Kazaņas cars, Astrahaņas cars, Polijas cars, Sibīrijas cars, Taurijas Hersonesas cars, Gruzijas cars, Pleskavas valdnieks un Smoļenskas, Lietuvas, Volīnijas, Podolijas un Somijas lielkņazs, Igaunijas, Vidzemes, Kurzemes un Zemgales, Žemaitijas, Belostokas, Karēlijas, Tveras, Jugorskas, Permas, Vjatkas, Bulgārijas u.c. kņazs, Novagorodas lejaszemes, Čerņigovas, Rjazaņas, Polockas, Rostovas, Jaroslavļas, Belozerskas, Jugras, Obdoras, Kondas, Vitebskas, Mstislavas un visas ziemeļu zemes valdnieks un lielkņazs, Ivērijas, Kartlijas un Kabardijas zemes un Armēnijas apgabala pavēlnieks un valdnieks, Čerkesu un Kalnu kņazu un pārējo mantots valdnieks un īpašnieks, Turkestānas valdnieks, Norvēģijas troņmantnieks, Šlēzvigas-Holšteinas, Stromarnas, Dītmāršenas un Oldenburgas hercogs utt. utt."

(Николай Второй, Император и Самодержец Всероссийский, Московский, Киевский, Владимирский, Новгородский; Царь Казанский, Царь Астраханский, Царь Польский, Царь Сибирский, Царь Херсонеса Таврического, Царь Грузинский; Государь Псковский и Великий Князь Смоленский, Литовский, Волынский, Подольский и Финляндский; Князь Эстляндский, Лифляндский, Курляндский и Семигальский, Самогитский, Белостокский, Корельский, Тверский, Югорский, Пермский, Вятский, Болгарский и иных; Государь и Великий Князь Новагорода низовския земли́, Черниговский, Рязанский, Полотский, Ростовский, Ярославский, Белозерский, Удорский, Обдорский, Кондийский, Витебский, Мстиславский и всея северныя страны́ Повелитель; и Государь Иверския, Карталинския и Кабардинския земли́ и области Арменския; Черкасских и Горских Князей и иных Наследный Государь и Обладатель, Государь Туркестанский; Наследник Норвежский, Герцог Шлезвиг-Голштейнский, Стормарнский, Дитмарсенский и Ольденбургский и прочая, и прочая, и прочая.)

Holšteinas-Gottorpas-Romanovu dinastijas valdnieks Lesser Coat of Arms of Russian Empire.svg
Politiskie un sabiedriskie amati un pozīcijas
Priekštecis:
Aleksandrs III
Krievijas imperators
1894.-1917.
Pēctecis:
beidza pastāvēt monarhija