Sēta, Daba, Pasaule

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
"Sēta, daba un pasaule" otrā grāmata "Statistika no Krievu zemes" (1860).

Sēta, Daba, Pasaule (Sehta, dabba un pasaule) bija literārs izdevums, ko sākotnēji izdeva Tērbatas Universitātes latviešu studenti, kas pulcējās ap Tērbatas latviešu studentu rakstniecības vakaru apmeklētāju kopu. Tā veidotājs bija Juris Alunāns. Iznāca Lākmaņa izdevniecībā Tērbatā. Izdevums ar tādu pašu nosaukumu, bet jau ar konservatīvāku raksturu iznāca Jelgavā no 1889. līdz 1893. gadam (5.—8. burtnīca).

Izdošana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1860. gadā iznāca trīs grāmatas. Pirmās grāmatas moto bija "Pats lielais spēks pie cilvēka ir prāts Un zināšanas; kas tos ienīst, tāds Jo drīzi bojā ies."

Visās trijās burtnīcās bija ievietoti Alunāna priekšvārdi, kuri bija vērsti pret vācu „kultūrrēģerības” politiku Latvijā. Pirmajā grāmatā publicēts atdzejots čehu rakstnieka Čelakovska „Nevis slinkojot un pūstot”. „Sētas, Dabas, Pasaules” ceturto grāmatu, atsaucoties uz J. Alunāna izdevumu, sastādīja Atis Kronvalds 1873. gadā.

Saturs[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pirmās grāmatas saturs rāda, ka tā domāta zemniekiem. Šeit publicēti rakstiņi, kuros doti padomi saimniecībā, raksti par ģeogrāfiju, vēsturi, citām tautām, dažādi populārzinātniski raksti.

Otrās grāmatas saturs lasītāju iepazīstina ar Krievijas impēriju, tās ģeogrāfiju, iedzīvotājiem, ļaužu kārtām, nodarbošanos (īpaši ar lauksaimniecību), izglītību. Šis bija pirmais plašākais apcerējums, kas atspoguļoja jaunlatviešu orientāciju uz Krieviju.

Trešās grāmatas saturs veltīts folklorai un literatūrai. Šeit publicēts pirmais jaunlatviešu dziesmu vākums (ap 130 Vidzemes tautas dziesmas, kā arī dažas lietuviešu dziesmas). Publicēti arī J. Alunāna, J. Zvaigznītes, E. Dinsberga dzejoļi un arī tulkojumi.