Salna pavasarī (filma)

Vikipēdijas lapa
Salna pavasarī
Žanrs Drāma
Režisors Pāvels Armands
Leonīds Leimanis
Scenārija autors Jūlijs Vanags
Semjons Nagornijs
Galvenajās
lomās
Zigrīda Stungure
Oļģerts Krastiņš
Lilita Bērziņa
Mūzika Jānis Ivanovs
Operators Emīls Gulidovs
Studija Rīgas Mākslas un hronikālo filmu studija
Izdošana 1955
Valsts Karogs: Latvijas PSR Latvijas PSR
Valoda latviešu
IMDb profils

"Salna pavasarī" ir 1955. gada Latvijas PSR vēsturiska spēlfilma, kuras režisori ir Pāvels Armands un Leonīds Leimanis. Filma uzņemta Rīgas Mākslas un hronikālo filmu studijā, pēc Rūdolfa Blaumaņa noveļu "Salna pavasarī", "Raudupiete" un "Laimes klēpī" motīviem. Šī filma tiek uzskatīta par pirmo pilnībā patstāvīgi uzņemto Latvijas PSR mākslas filmu. Filmas budžets bija 3 miljoni rubļu un darbs pie filmas ilga aptuveni vienu gadu.[1] PSRS filmu noskatījās 23,6 miljoni skatītāju.[2] Režisors Jānis Streičs esot uzskatījis, ka "Salna pavasarī" ir īstais Latvijas kinomākslas sākums.[3]

Sižets[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

19. gadsimta beigas. Kalpone Madara mīl kalpu Andru, tomēr mantas dēļ apprec veco un bagāto Mālnieku saimnieku Miglu. Saimnieces dzīve Madaru padara arvien skarbāku un cietāku. Viņas nežēlība izpaužas pret māsas ģimeni un savu dēlu, kuram ļauj iet bojā pēc vīra nāves, domājot, ka Matīsiņš traucē viņas laulībām ar Andru. Kad Andrs kopā ar Madaras māsasmeitu dodas uz pilsētu, Madara izmisumā metas Daugavā.

Lomās[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Filmēšanas grupa[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Interesanti fakti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. "XX Gadsimts Post Scriptum" 2. sērija (1954-1955)
  2. Весенние заморозки (1955). Atjaunināts: 2023-12-10
  3. 3,0 3,1 Natālija Morozova. «Павел Арманд, или Душевная нежность к людям». rus.lsm.lv (krievu), 2018-05-07. Skatīts: 2023-12-10.
  4. Matīsa, Kristīne. Vecās labās... : latviešu kinoklasikas 50 spožākās pērles / Kristīne Matīsa ; [red. Pēteris Upesbrants]. - Rīga : ATĒNA, 2005. - 9.-16.lpp.
  5. Pamestajai Liepas muižai cerības atgūt agrāko spozmi

Literatūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Matīsa, Kristīne. Vecās labās... : latviešu kinoklasikas 50 spožākās pērles / Kristīne Matīsa ; [red. Pēteris Upesbrants]. - Rīga : ATĒNA, 2005. - 502 lpp. ISBN 9984-34-142-9

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Video[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]