Skaistums

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Rozes zieds

Skaistums jeb daiļums ir estētikas pamatkategorija. Tā ir personas, dzīvnieka, vietas, priekšmeta vai idejas pazīme, kas sniedz estētisku baudu. Tas ir īstenības estētiskās apgūšanas galvenā pozitīvā forma. Ideālisti uzskata skaistumu par gara un apziņas īpašību.[1] Bieži vien ar vārdu "skaistums" tiek izprastas atšķirīgas lietas, jo kas vienam liekas skaists, otram var likties neglīts. Skaistums ir neatkarīgs no aplūkojamā objekta vērtības.[2] Skaistumam ir raksturīgs, ka tas ir saistīts ar kaut ko juteklisku.

Skaistumkopšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Nosacījumi, kas paredz ķermeņa, ādas, matu, nagu kopšana sauc par skaistumkopšanu. Zem termina skaistumkopšana slēpjas arī pareiza kosmētikas izmantošana. Daudzās apdzīvotās vietās pastāv skaistumkopšanas saloni, kurās speciālisti palīdz klientiem šos nosacījumus realizēt.

Skaistuma konkursi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Visā pasaulē tiek rīkoti dažāda mēroga un kritēriju skaistuma konkursi, kuros dalībnieki sacenšas par to, kurš ir skaistākais. Pašlaik vecākais joprojām eksistējošais skaistuma konkurss ir Miss World, kas pirmo reizi notika 1951. gadā Apvienotajā Karalistē. Līdzās tam pastāv arī tādi vispasaules konkursi kā Miss Universe un Miss Earth. Daudzās valstīs tiek rīkoti valsts mēroga skaistuma konkursi, piemēram, "Miss Latvija".

Arī starp vīriešiem tiek rīkoti skaistuma konkursi. Latvijā tāds ir "Misters Latvija".

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Filozofijas vārdnīca. Liesma. 1974. 433. lpp.
  2. Latviešu konversācijas vārdnīca: 20.sējums. 1939.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]