Trīspadsmit kolonijas
|
Trīspadsmit kolonijas bija 13 Apvienotās Lielbritānijas karalistes aizjūras teritorijas Ziemeļamerikas Austrumu krastā gar Atlantijas okeānu, kas izveidojās 17. un 18. gadsimtā. Trīspadsmit koloniju militārā savienība, kurā ietilpa Delavēra, Pensilvānija, Ņūdžersija, Džordžija, Konektikuta, Masačūsetsa, Mērilenda, Dienvidkarolīna, Ņūhempšīra, Virdžīnija, Ņujorka, Ziemeļkarolīna un Rodailenda, 1776. gadā pasludināja savu neatkarību no Lielbritānijas Karalistes.
Kari ar Franciju
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Kaimiņattiecības starp franču un britu kolonistiem Ziemeļamerikā noveda pie biežām savstarpējām sadursmēm, turklāt frančiem palīdzēja indiāņi, ar kuriem viņi sapratās daudz labāk nekā briti.
Pirmais karš notika 1690.–1697. gadā par Akadiju (Jaunskotiju), ko briti vēlējās ieņemt, bet karš viņiem bija neveiksmīgs. 1701.–1713. gada karš, kas beidzās ar Utrehtas mieru, Jaunanglijai tika pievienota Akādijas dienvidu daļa.
1755. gadā briti uzsāka karu Amerikā, kas ilga līdz 1763. gadam, vienlaikus ar Septiņgadu karu Eiropā. 1775. gada pavasarī trīspadsmit kolonijas kopīgi uzsāka militāru pretestību Lielbritānijas virskundzībai, kas pārauga ASV Neatkarības karā.
-
Anglijas un Francijas Ziemeļamerikas kolonijas (1702)
-
Karš ar frančiem un indiāņiem (1755–1763)
Atsauces
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Šim rakstam ir nepieciešamas atsauces uz ārējiem avotiem. Lūdzu, palīdzi uzlabot šo rakstu, pievienojot vismaz vienu atsauci. Ja ir kādi ieteikumi, vari tos pievienot diskusijā. Vairāk lasi lietošanas pamācībā. Meklēt atsauces: "Trīspadsmit kolonijas" – ziņas · grāmatas · scholar · brīvi attēli |
Ārējās saites
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Vikikrātuvē par šo tēmu ir pieejami multivides faili. Skatīt: Trīspadsmit kolonijas.
- Encyclopædia Britannica raksts (angliski)
Šis ar vēsturi saistītais raksts ir nepilnīgs. Jūs varat dot savu ieguldījumu Vikipēdijā, papildinot to. |
Šis ar Amerikas Savienotajām Valstīm saistītais raksts ir nepilnīgs. Jūs varat dot savu ieguldījumu Vikipēdijā, papildinot to. |