Ugedejs

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Ugedejs
Өгөөдэй хаан
Ogadai Khan.jpg
Mongoļu kagans
Amatā
1229. gads — 1241. gads
Priekštecis Čingizhans
Pēctecis Gujugs

Dzimšanas dati ap 1186. gadu
Miršanas dati 1241. gadā
Mongolija
Dzīvesbiedrs(-e) Turegene
Bērni Gujugs, Kaidu, Kadans

Ugedejs (mongoļu: Өгэдэй; dzimis ap 1186. gadu, miris 1241. gadā) bija Čingizhana trešais dēls un pēc Čingizhana otrais mongoļu lielhans vai kagans (mongoļu: хаган). Ugedeja laikā Mongoļu impērija sasniedza savas varenības virsotni.

Jau jaunības dienās piedalījās tēva militārajās kampaņās. Pēc tam, kad 1206. gadā Čingizhans deklarēja sevi par kaganu, Ugedejs piedalījās Čingizhana cīņās pret Cjinu dinastiju un Horezmu.

Čingizhans mira 1227. gadā, bet ilgi pirms tam Ugedeju bija pasludinājis par savu mantinieku un 1229. gadā kurultajs to apstiprināja.

Ugedeja vadībā mongoļi iekaroja Persiju, Ķīnu, Armēniju, Gruziju, Azerbaidžānu, Alāniju un Koreju. Subutaja vadībā tika sagrauta Volgas Bulgārija un Kijevas Krievzeme. Mongoļi iebruka arī Centrāleiropā, 1241. gadā sakaudami apvienotos poļu, čehu, teitoņu un Svētās Romas impērijas spēkus Legņicas kaujā, bet Muhi kaujā - ungārus. Tika plānots turpināt iebrukumu Eiropā, tomēr 1241. gadā Ugedejs pēkšņi mira un mongoļi atkāpās, lai ievēlētu jaunu kaganu.

Ugedejs formalizēja valsts pārvaldi un tajā bija cilvēki no visām galvenajām mongoļu valsts reliģijām - kristietības, islāma un konfūcisma, kaut arī pati valsts darbojās pēc jasas principiem. Ugedejs izveidoja mongoļu impērijas galvaspilsētu - Karakorumu. Ugedejs par savu pēcteci izvēlējās mazdēlu Širemumu, tomēr pēc tam, kad četrus gadus kā reģente bija valdījusi Ugedeja sieva Turegene, par nākomo mongoļu kaganu kļuva Ugedeja dēls Gujugs.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]