Vilis Valdmanis

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Vilis Valdmanis
Pilnais vārds Vilhelms Vilis Valdmanis
Dzimis 1906. gada 28. decembrī
Valsts karogs: Krievija Cēsu apriņķis, Kosas pagasts, Krievijas impērija
(tagad Karogs: Latvija Latvija, Amatas pagasts)
Miris 1980. gada 20. oktobrī)
Valsts karogs: Zviedrija Jākobsberga, Lielstokholma, Zviedrija
Tautība latvietis
Nozares glezniecība

Vilis Valdmanis (1906. gada 28. decembris1980. gada 20. oktobris) bija latviešu gleznotājs, grafiķa Voldemāra Valdmaņa brālis.[1] Bijis Mūksalas mākslinieku biedrības biedrs.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vilis Valdmanis dzimis 1906. gada 28. decembrī Kosas pagasta Rozākās lauksaimnieku ģimenē[1]. Glezniecību apguvis, mācoties Rīgas Tautas augstskolas zīmēšanas un gleznošanas studijā pie gleznotājiem Konrāda Ubāna un Ludolfa Liberta, kā arī studējot Latvijas Mākslas akadēmijas Dabasskatu glezniecības meistardarbnīcā pie Vilhelma Purvīša, kuru beidza 1938. gadā ar diplomdarbu "Lauku ainava".[2] Otrā Pasaules kara laikā nokļuvis Polijā, kur, nodibinot sakarus ar poļu māksliniekiem, turpinājis gleznot.[3] 1946. gadā, baidīdamies no iespējamām represijām, devies uz Zviedriju, Vermlandes lēni, kur dzīvojis līdz 1964. gadam. Šeit iesākumā strādājis meža darbos un iedvesmojies no novada īpatnējās ainavas, kas atspoguļojas mākslinieka tā laika darbos, bieži vien atainojot violetā ziedu krāsā. 1964. gadā pārcēlies dzīvot uz Jākobsbergu, kas iekļaujas Lielstokholmā, kur arī miris 1980. gada 20. oktobrī. Apbedīts Stokholmas Meža kapu latviešu kapu pirmā kapu nodalījuma kreisās puses slejā.

Mākslinieciskā darbība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Bijis ražīgs mākslinieks. Gleznojis galvenokārt reālistiskas ainavas un klusās dabas, izceļot kolorītu.[1] 1950. gados un vēlāk pievērsies arī portretam un figūrām, darbo otas rakstā kļuvuši trauksmaināki, tonāli daudzveidīgāki. Strādājis eļļas glezniecības tehnikā, akadēmiski reālistiskā ievirzē.[2]

Izstādes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sācis piedalīties izstādēs no 1930. gada un no šī laika ir piedalījies visās Latvijas Kultūras fonda un Mūksalas makslinieku biedrības izstādēs.[3] Trimdā piedalījies izstādēs Polijā Gdiņā un Dancigā kopā ar poļu māksliniekiem, kā arī vēlāk, uzsākot dzīvi Zviedrijā, ņēmis dalību trimdas latviešu un zviedru mākslinieku izstādēs, sarīkojot arī vairākas personālizstādes.

Gleznas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]


Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]