Viteni
Fon Viteni (vācu: von Witten) ir sena vācbaltiešu dzimta, kas Livonijā zināma kopš 14. gadsimta un 1631. gadā bija ierakstīta Kurzemes bruņniecības matrikulā. Vēlāk viens dzimtas atzars izplatījās arī Latgalē.
Vēsture
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Uzskata, ka Vitenu dzimtas nosaukums cēlies no Vitenes Vestfālenes zemē. 1390. gadā pieminēts Livonijas ordeņa Cēsu komturejas brālis Heinrihs no Vitenes (latīņu: de Wittene), bet par Vitenu dzimtas priekšteci uzskata Vilhelmu no Vitenes, kurš 1535. gadā Livonijas ordeņa mestrs Hermans fon Brigenejs izlēņoja Pilkalnes un 1545. gadā Susējas muižu. Viņa mazmazdēlu Vilhelmu 1631. gadā ierakstīja Kurzemes bruņniecības matrikulā. Viņa pēctečiem īslaicīgi piederēja ne tikai muižas Ilūkstes un Jaunjelgavas apriņķos Sēlijā, bet arī vairākas muižas Zemgalē un Kurzemē.
Muižas
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Pilkalnes (Pilkaln) un Susējas (Sußei) dzimtmuižas dzimtas īpašumā bija no 1535./1545. līdz 1815./1817. gadam
- Sunākstes muiža (Sonnaxt),
- Lasenbekas muiža (Lassenbeck),
- Bruņenes muiža (Brunnen),
- Vīgantes muiža (Stabben),
- Elkšņu muiža (Ellern),
- Vecsalienas muiža (Sallensee),
- Lašu muiža (Lassen),
- Ilzes muiža (Ilsensee),
- Eķengrāves muiža (Eckengraf), 1753.–1762. gadā piederēja Ferdinandam fon Vitenam,
- Meijas muiža (Maihof),
- Vītiņa muiža (Weitenfeld),
- Sakas muiža (Sackehof) un Upes muiža (Bächhof).
Ārējās saites
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Stavenhagen, Oskar: Genealogisches Handbuch der kurländischen Ritterschaft, Bd.: 1, Görlitz, [1939] 195-204 lpp.