Zeļļu iela (Rīga)

Vikipēdijas lapa
Šis raksts ir par ielu Rīgā. Par citām jēdziena Zeļļu iela nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Zeļļu iela
Zeļļu iela
Zeļļu iela 2011. gada februārī
Ielas novietojums Rīgā
Pamatinformācija
Pilsēta Rīga
Priekšpilsēta Kurzemes rajons
Apkaime Āgenskalns
Garums 410 m
Segums asfaltbetons, bruģis
Zeļļu iela Vikikrātuvē

Zeļļu iela ir iela Rīgā, Kurzemes rajonā, Āgenskalna apkaimē. Zeļļu iela sākas krustojumā ar Bāriņu ielu un beidzas pie agrākajām Latvijas Universitātes Fizikas un Matemātikas fakultātes ēkām. Posmā no Bāriņu un Mazās Nometņu ielas krustojuma līdz Eduarda Smiļģa ielai Zeļļu iela ir vienvirziena iela, pa to var braukt Eduarda Smiļģa ielas virzienā. Ielas kopējais garums sasniedz 410 metrus. Ielā pārsvarā mazstāvu koka apbūve.

Ielas raksturojums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Zeļļu iela ir 410 metrus gara iela Āgenskalna apkaimes centrā. Tā sākas krustojumā ar Bāriņu ielu (dažus metrus tālāk Bāriņu iela arī savienojas ar Mazo Nometņu ielu) un virzās austrumu virzienā. Zeļļu iela tās sākumā (līdz Eduarda Smiļģa ielai) ir bruģēta vienvirziena ieliņa, tālākajā posmā aiz Eduarda Smiļģa ielas to klāj asfaltbetona segums. Zeļļu iela Friča Brīvzemnieka pamatskolas tuvumā krustojas ar Eduarda Smiļģa ielu.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Iela iekļauta Rīgas ielu sarakstā kopš 1860. gadiem ar nosaukumu Zeļļu iela (Gesellen Strasse). Sākotnēji iela ietvēra arī daļu vēlākās Hermaņa ielas līdz Lielajai Altonavas (tag. Ojāra Vācieša) ielai. Kopš 1890. gadiem kā iela tikai posmā no Mazās Nometņu ielas līdz pilsētas bāriņu nama gruntsgabalam bijušā Bērentu nama (Villa Baerent) vietā, pēc Hermaņa ielas gruntsgabalu parcelācijas Zeļļu ielas savienojums ar Hermaņa ielu likvidēts. Līdz 1930. gadu vidum ielas gruntsgabalu numerācija nepāra nr. pusē turpināja Hermaņa ielas (agrākā Zeļļu ielas posma) gruntsgabalu numerāciju. Līdz 1940. gadam apbūve un oficiāla numerācija bija 16 gruntsgabalos.

1930. gados šajā ielā atradās vairākas amatnieku darbnīcas, M. Simanoviča adītava (nr. 5), frizētava (nr. 3), divi pārtikas preču veikali (nr. 5, 13).

Zeļļu ielā 4 atrodas 1910.-1911. gadā pēc arhitekta Reinholda Šmēlinga projekta celtā skolas ēka. Līdz Pirmajam pasaules karam tur izvietojās Apvienotā pilsētas elementārskola, 1920. gados un 1930. gadu sākumā ēkā darbojās Rīgas II valsts vidusskola (reālģimnāzija) un Rīgas pilsētas 16. latviešu pamatskola (1924. gadā 762 audzēkņi), 1930. gadu beigās skolas nosaukums bija Friča Brīvzemnieka latviešu pamatskola. Ēkā izvietojās arī 1. papildu skola (atklāta 1921. gadā), vēlāk 1. Rīgas pilsētas tehniskā strādnieku skola un 3. vakara pamatskola. 1920. gadu beigās un 1930. gados skolas ēkā darbojās pilsētas 2. publiskā bibliotēka. Pēc Otrā pasaules kara ēkā atradās Rīgas 26. krievu vidusskola, mūsdienās — Friča Brīvzemnieka pamatskola.

Ielu savienojumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Zeļļu iela ir savienota ar šādām ielām:

Ievērojamas ēkas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]