Pāriet uz saturu

Ziemeļu polārais loks

Vikipēdijas lapa
Ziemeļu polārā loka atrašanās vieta pasaulē (sarkana līnija)

Ziemeļu polārais loks ir viena no piecām galvenajām paralēlēm, kas atzīmēta uz Zemeslodes kartes.

Ziemeļu polārais loks atrodas 66°33′39″ (66,56083°) uz ziemeļiem no ekvatora. Viss apgabals, kas atrodas uz ziemeļiem no ziemeļu polārā loka, tiek saukts par Arktiku, bet uz dienvidiem no tā atrodas ziemeļu puslodes mērenā josla ar mērenu klimatu. Analoga paralēle dienvidu puslodē ir dienvidu polārais loks.

Ziemeļu polārais loks apzīmē arī robežu starp teritoriju, kur ir polārā diena un polārā nakts un teritoriju, kurā tādu nav. Jebkurā vietā, kas atrodas uz ziemeļiem no ziemeļu polārā loka, vismaz vienu reizi gadā Saule atrodas virs horizonta vismaz 24 stundu garumā un arī vismaz vienreiz gadā Saule neparādās virs horizonta vismaz 24 stundu laikā. Uz polārā loka šie notikumi notiek tieši pa vienai reizei gadā, t.i. Saule 24 stundas vienu dienu spīd jūnijā, bet decembrī tā 24 stundas vienas dienas laikā ir zem horizonta (ir nakts). Tieši tāpat tas notiek arī uz dienvidu polārā loka.

2025. gadā trīs lielākās pilsētas aiz ziemeļu polārā loka bija Krievijas Federācijā (Murmanska 264 339 iedzīvotāji), Noriļska (175 773) un Vorkuta (55 702). Ceturtā lielākā pilsēta Trumse ir Norvēģijā (41 915 iedzīvotāju). Vienīgā pilsēta, kura atrodas uz ziemeļu polārā loka, ir Saleharda (51 188 iedzīvotāji).

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]