Zirgu tramvajs

Vikipēdijas lapa
Zirgu tramvajs Rīgā
Piemineklis zirgu tramvajam Rīgā

Zirgu tramvajs jeb konka ir tramvaja veids, kas darbojas ar dzīvnieku (parasti zirgu) muskuļu spēku. Bija plaši sastopams pilsētās 19. gadsimtā, līdz to pamazām izkonkurēja elektriskais tramvajs. Mūsdienās dažkārt saglabājies vai speciāli izveidots kā tūrisma atrakcija (piemēram, Dēbelnes pilsētā Saksijā).

Pasaulē pirmais zirgu tramvajs tika ierīkots Velsā, Svonzi pilsētā 1807. gadā. Daglasā, Menas salā atrodas zirgu tramvaja līnija (Douglas Bay Horse Tramway), kas nepārtraukti darbojas kopš 1876. gada (izņemot Otrā pasaules kara gadus).

Zirgu tramvajs Latvijā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latvijā pirmais zirgu tramvajs tika izveidots Rīgā 1882. gada 23. augustā kā ārvalstu koncesija. Pirmās tika izveidotas trīs tramvaja līnijas:

Vilcējspēks bija 95 Tambovas guberņā pirkti zirgi. Ritošais sastāvs bija 19 Rīgas Krievu Baltijas vagonu fabrikā būvēti vagoni, ietilpība — 40 cilvēku. Salons bija sadalīts divās daļās — smēķētājiem un nesmēķētājiem. Ja tramvajā nebija brīvu vietu, ārpusē tika izlikti sarkani karodziņi. Vasarā tramvajs kursēja pa līnijām no pulksten 7.30 līdz 23.00, bet ziemā no 8.00 līdz 23.00. Kad 1900. gadā Rīgā atklāja elektrisko tramvaju, zirgu tramvajs tika pamazām nomainīts. 2009. gadā Rīgā, bijušajā Siena tirgū atklāja Andra Vārpas veidotu pieminekli zirgu tramvajam.[1]

Līdz Pirmajam pasaules karam bez Rīgas Latvijā zirgu tramvajs darbojās arī Ventspilī uz sanatoriju ar kaulu tuberkulozi slimojošiem bērniem Staldzenē.

Pēc Pirmā pasaules kara darbojās arī zirgu tramvajs Tukumā kravas pārvadājumiem. 1922. gadā izveidoja zirgu tramvaja līniju BaldoneIkšķiles dzelzceļa stacija, kas darbojās līdz 1941. gadam.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]