Palermo

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Palermo
Valsts Karogs: Itālija Itālija
Reģions Sicīlija
Province Palermo
Reljefs 1 m
Platība 158 km²
Iedzīvotāji
 - Kopā (30.01.2006.) 675 501
 - Blīvums 4275/km²
Laika zona CET, UTC+1
Koordinātas 38°07′N 13°22′E / 38.117°N 13.367°E / 38.117; 13.367
Tālsarunu kods 091
Pasta indekss 90100
Patrons Sv. Rozālija
Italy Regions 220px (including Pelagie Islands).png
Red pog.svg

Palermos atrašanās vieta Itālijā
Mājaslapa: www.comune.palermo.it

Palermo (itāļu: Palermo, sicīliešu: Paliermu vai Paliemmu) ir pilsēta Itālijas dienvidos, osta Sicīlijas ziemeļkrastā pie Tirēnu jūras. Sicīlijas reģiona galvaspilsēta un lielākā pilsēta. Palermo provinces centrs.

Pilsēta bagāta ar daudzu gadsimtu un stilu arhitektūras pieminekļiem, jo pilsēta bijusi dažādu kultūru (rietumu, Bizantijas, arābu) ietekmē. Vērtīga ir Palermo normāņu arhitektūra.

Ievērojamākie arhitektūras pieminekļi:

  • Cuba - XII gs. pils (austrumu arhitektūras ietekme)
  • Palermo katedrāle - līdz 1135. gadam - mošeja
  • Palazzo dei Normanni (sākta IX gs.) - Sicīlijas karaļa pils, ar krāšņo Cappella Palatina - karaļa kapellu
  • San Cataldo baznīca (XII gs.) - normāņu arhitektūra
  • San Giuseppe dei Teatini baznīca (XVII gs.) - Sicīlijas baroks
  • Zisa - XII gs. pils (austrumu arhitektūras ietekme)

Viens no dīvainākajiem vēstures pieminekļiem ir kapucīņu katakombas (kapenes) - sāktas lietot tikai 1599. gadā, un lietotas līdz pat XX gs. 20-ajiem gadiem. Katakombās ir izliktas mirušo apģērbtas mūmijas.

Palermo ir pazīstama arī kā itāļu mafijas dzimtene.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Palermo dibinājuši feniķieši VIII gs. p.m.ē. Iespējams viņi to saukuši par Zīzu (Zîz). Grieķu vārds pilsētai bija Panorma (Panormus), no kā cēlies mūsdienu nosaukums. Jāpiezīmē, ka šī pilsēta nekad nav bijusi grieķu kolonija.

Palermo panorāma

Palermo paliek feniķišu (Kartāgas) īpašums līdz Pirmajam pūniešu karam (264.-241. p.m.ē.), kad Sicīlija nonāk Romas varā. Romas valdīšanas laikā Sicīlijas galvenā pilsēta bija Sirakūzas.

Pēc Rietumromas impērijas krišanas V gs. Sicīlija un Palermo nonāk Bizantijas varā. 827. gadā Palermo ierodas Bizantijas prefekta uzaicinātie arābi, kuri sagrābj varu, un līdz 905. gadam ieņem visu Sicīliju. Arābi pārvieto Sicīlijas emirāta galvaspilsētu uz Palermo. Musulmaņu varas gados Palermo kļūst par plaukstošu pilsētu. Palermo atradušās 300 mošejas. Arī kristiešiem un ebrejiem bija atļauts darboties pilsētā.

1060. gadā Palermo ieņem normāņi Rudžero I vadībā. Līdz 1091. gadam Rudžero I ieņem visu Sicīliju un nodibina Sicīlijas karalisti. Laika gaitā arābu un normāņu kultūru elementi izveidojuši īpašo Palermo arhitektūras un sadzīves stilu.

1194. gadā Sicīlija iekļaujas Svētajā Romas impērijā. Palermo ir imperatora Frīdriha II iemīļotā pilsēta. No 1266. līdz 1282. gadam Palermo valda Anžū dinastija, līdz 1479. gadam ir Aragonas karalis, bet vēlāk - Spānijā karalis.

1734. gadā Palermo zaudē galvaspilsētas statusu, jo Sicīlija tiek pievienota Neapoles karalistei, izveidojot Abu Sicīliju karalisti ar galvaspilsētu Neapolē.

1860. gadā Palermo iekļaujas jaunajā Itālijas valstī.

2. pasaules kara laikā Palermo cieta postījumus 1943. gada Sabiedroto iebrukumā Sicīlijā.

Cilvēki[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Palermo dzimuši: