Alfrēds Lielais

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Piemineklis Alfēdam Lielajam Vinčesterā (Anglija)
Anglosakšu valstis t.s. Heptarhijas laikā

Alfrēds Lielais (senangļu: Ælfrēd vai Ælfrǣd, angļu: Alfred the Great) (849-899) bija anglosakšu Veseksas karalistes karalis (no 871) un visu anglosakšu karalis (no 886) no Veseksu dinastijas, viena no leģendārākajām angļu vēsturiskajām personām, kuram izdevās apvienot anglosakšu valstis vienā valstī.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dzimis Anglijas dienvidos t.s. "Heptarhijas" laika beigu posmā. Veseksas karaļa Ezelvulfa (Ethelwulf) jaunākais dēls (karalim Ezelfulfam pavisam bija pieci dēli). Par karali Alfrēds kļuva 871. g. pēc sava brāļa Ezelreda I nāves. Šajā laikā Britānija pārdzīvoja nepārtrauktus dāņu vikingu uzbrukumus un sirojumus, kas no austrumu piekrastes spiedās arvien tālāk iekšzemē.

Sākotnēji Alfrēdam izdevās noslēgt ar dāņiem mieru. Bet tas turpinājās tikai piecus gadus - līdz 878.g., kad dāņi atjaunoja savus sirojumus. Tajā pat gadā Alfrēds savāca karaspēku un sakāva dāņus, ieņemot arī viņu cietoksni (vēsturnieki domā, ka tā bijusi Edingtona). Nākamos 14 gadus Alfrēds ziedoja savas valsts nostiprināšanai un attīstībai.

Kad Alfrēds jutās jau pietiekami nostiprinājis valsti, viņš sāka paplašināt tās robežas (886.g. uzbruka Londonai un to arī ieņēma). Drīz pēc tam viņu atzina par visu anglosakšu karali.

Tomēr cīņa ar dāņiem ar to vēl nebeidzās. Viņi 893.g. atsāka plašu ofensīvu un cīņas ar dāņiem turpinājās vairākus gadus pēc kārtas. Veseksas karaliste tomēr bija jau pietiekami nostiprinājusies un dāņu uzbrukumus ne tikai izturēja, bet soli pa solim atņēma tiem visu Anglijas teritoriju.

Vēsturiskā nozīme[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Arī citi anglosakšu karaļi aizstāvēja savas zemes pret vikingu iebrucējiem. Tomēr Alfrēds bija vienīgais, kas to darīja veiksmīgi. Tādēļ, ap viņu arvien vairāk sāka pulcēties citi vietējie valdnieki ar savu karaspēku. Ar to sākās Anglijas teritoriālā un politiskā apvienošanās.

Alfrēds bija ne tikai veiksmīgs militāro kampaņu organizētājs un vadītājs. Viņš savā valstī bija arī sistemātiskas izglītības iniciators. Būdams pats labi izglītots, viņš pārtulkoja tā laika svarīgākos darbus vēsturē, filozofijā, jurisprudencē.

Viens no karaļa Alfrēda devumiem kultūrā bija Orosija Eiropas apraksta tulkojums no latīņu valodas, pievienojot sava laika aktualitātes, ieskaitot Vulfstana no Hedebijas stāstu par viņa ceļojumu uz Truso un aistu zemes un tautas paražu aprakstu. Tas ir viens no pirmajiem detalizētajiem baltu cilšu kultūras aprakstiem rakstītajās vēstures grāmatās.

Literatūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Pratt, David: The political thought of King Alfred the Great (Cambridge Studies in Medieval Life and Thought: Fourth Series, 2007) ISBN

9780521803502

  • Pollard, Justin: Alfred the Great : the man who made England, 2006, ISBN 0-7195-6666-5
  • Fry, Fred: Patterns of Power: The Military Campaigns of Alfred the Great, 2006, ISBN 978-1-905226-93-1
  • Giles, J. A. (ed.): The Whole Works of King Alfred the Great (Jubilee Edition, 3 vols, Oxford and Cambridge, 1858)
  • The whole works of King Alfred the Great, with preliminary essays, illustrative of the history, arts, and manners, of the ninth century, 1969, OCLC 28387

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]