Aukštaitija

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Aukštaitijas ģerbonis.
Aukštaitijas karogs.

Aukštaitija ir lielākais no 5 Lietuvas kultūrvēsturiskajiem novadiem, ko viduslaikos apdzīvojuši ne tikai aukstaiši, bet arī sēļi un zemgaļi.

Teritorija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mūsdienās ar vārdu Aukštaitija saprot 2 kultūrvēsturiskos novadus — Rietumaukštaitiju ar centru Panevēžā un Austrumaukštaitiju ar centru Utenā. Šāda dalījuma pamatā ir Lietuviešu valodas izloksnes un laika gaitā atšķirības nostiprinās arī tradīcijās, tautas amatniecībā un celtniecībā un citur.

Pastāv arī ģeogrāfiskās atšķirības — Rietumaukštaitija atrodas Viduslietuvas zemienē, kas ir Viduslatvijas zemienes Zemgales līdzenuma turpinājums Lietuvā, bet Austrumaukštaitija ir Aukštaitijas augstienē, bagāta ezeriem un pēc dabas līdzīga Sēlijai (Augšzemei) un Latgalei.

Lietuvas kultūrvēsturiskie novadi
Ūkoju ezers Ignalinas rajonā

Ģeogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Aukštaitija atrodas Lietuvas ziemeļaustrumu daļā un neliela daļa novada atrodas arī Baltkrievijā. Lielākā un nozīmīgākā pilsēta ir novada centrs Panevēža, kurā dzīvo vairāk kā 100 000 iedzīvotāju. Lielākās pilsētas pēc iedzīvotāju skaita ir:

Novads bagāts ar ezeriem, sevišķi Molētu apkārtnē. Garākā novada upe ir Sventāja, kas ietek Nerī pie Jonavas. Ignalinas apkārtnē atrodas Aukštaitijas nacionālais parks. Pie Visaginas agrāk darbojās atomelektrostacija.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Aukštaitija ir vēsturiskās Lietuvas pamatdaļa, tās teritorijā atradās Lietuvas dižkunigaitijas pirmā galvaspilsēta Kernave. Pirmo reizi rakstu avotos Aukštaitija kā "aukstaišu zeme" (terra Eustoythen) pieminēta dižkunga Ģedimina valdīšanas laikā 1322. gadā. 1326. gadā Pētera no Duisburgas rakstītajā "Prūsijas zemes hronikā" (Chronicon terrae Prussiae) Aukštaitija tiek minēta kā Austechia. Tajā laikā Aukštaitija tika saprasta kā pretmets Žemaitijai un aptvēra Viļņas un Traķu kunigaitijas. Kopš 15. gs. Aukštaitijas teritorija tika saukta par "īsto Lietuvu" (Lithuania propria, lai atšķirtu to no vēlāk Lietuvai pievienotajām zemēm.

Vēsturiskās zemes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]