Azerbaidžānas ģerbonis

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Azerbaidžānas Republikas ģerbonis
Emblem of Azerbaijan.svg
Detaļas
Ieviests 1993. g. 19. janvāris
Vairogs Apaļš ar zelta joslu apjozts austrumu vairogs nacionālā karoga krāsās. Centrā balta astoņstaru zvaigzne ar sarkanu liesmas simbolu vidū.
Pamatne Ozollapu un kviešu vītnes.

Azerbaidžānas Republikas ģerbonis ir viens no Azerbaidžānas nacionālajiem simboliem. Projekts izstrādāts Azerbaidžānas Demokrātiskās Republikas laikā 1918. g., bet sakarā ar valsts likvidāciju netika ieviests.

Ģerboņa pamatā ir apaļš austrumnieku stila ģerbonis, krāsots radiāli nacionālā karoga krāsās (zila, sarkana, zaļa) un apjozts ar zelta joslu. Krāsas simbolizē: zaļā - islāma civilizāciju, sarkanā - tjurku nacionālo kultūru, zilā - moderno Eiropas demokrātiju. Vairoga vidū atrodas balta astoņstaru zvaigzne ar sarkanu uguns simbolu vidū. Zvaigzne ir tradicionāls azerbaidžāņu ornaments, kuras astoņi stari simbolizē astoņas senās tjurku ciltis. Zvaigznes centrā attēlotā liesma simbolizē ar naftu un gāzi bagātās zemes dzīles, kā arī to, ka Azerbaidžānā dzīvojuši uguni pielūdzošie zoroastrieši. Liesma izveidota kā ligatūra, kas arābu alfabētā veido vārdu Allāhs (). Zem vairoga izvietotās vītnes simbolizē auglību (kvieši) un slavu un spēku (ozola zari).

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]