Gēnu inženierija

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Gēnu inženierija ir zinātnes nozare, kas nodarbojas ar gēnu pārmainīšanu un pārstādīšanu. Tā ir darbības, kas tiek veiktas, lai mainītu iedzimtību vēlamajā virzienā. Tādā veidā var radīt organismus ar jaunām, noderīgām pazīmēm, piemēram, kāpostus, kurus neēd kāpuri,[nepieciešama atsauce] izveidojot jaunas augu un dzīvnieku šķirnes.

Daudzās valstīs ir milzīgas ģenētiski modificētas sojas plantācijas, kā arī citu eksperimentālu augu kā tomātu un kukurūzas lauki. Neviens vēl nevar pateikt, kura no abām ģenētiskajām modifikācijām - slimojošie augi vai no kaitēkļiem brīvie augi - nozīmīgāk iedarbosies uz cilvēku veselību un apkārtējo vidi, kur šie augi aug līdzās savvaļas augiem.

Gēnu inženierija Latvijā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latvijā gēnu inženierija aizsākās 1964. gadā pēc tam, kad PSKP CK oktobra plēnumā tika atcelts molekulārās bioloģijas un ģenētikas aizliegums, kas bija ieviests pēc Trofima Lisenko iniciatīvas. Šajā gadā Elmārs Grēns LZA Organiskās sintēzes institūtā nodibināja nukleīnskābju pētījumu grupu. 1975. gadā tā tika pārveidota par laboratoriju, bet 1988. gadā jau par nodaļu ar trim laboratorijām. 1978. gadā laboratorija sāka nodarboties ar gēnu inženieriju. 1980. gadā Paula Pumpēna vadībā tika klonēts pilns hepatīta B vīrusa genoms. 1984. gadā tika atklāts jauns cilvēka interferona gēns IFN-αN. 1985. gadā tika noteikta pilna HBV genoma struktūra. 1986. gadā OSI eksperimentālajā rūpnīcā (tagad a/s "Grindeks") Jura Bunduļa vadībā tika dibināta Gēnu tehnoloģijas laboratorija, kur tika audzētas ģenētiski modificētas E. coli u.c. baktērijas, lai iegūtu interleikīna, interferona u.c. olbaltumvielas medikamentu un diagnostikas komplektu ražošanai. 1990. gadā tika izveidots Molekulārās bioloģijas institūts, kas 1993. gadā tika pārveidots par LU Biomedicīnas pētījumu un studiju centru. Pašlaik ar gēnu tehnoloģijas metodēm bez LU Biomedicīnas pētījumu un studiju centra nodarbojas arī LU Bioloģijas fakultāte, Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūts, kā arī Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas institūts.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]