Pāriet uz saturu

Hipokrāta iela

Vikipēdijas lapa
Hipokrāta iela
Hipokrāta iela
Ielas novietojums Rīgā
Pamatinformācija
Pilsēta Rīga
Priekšpilsēta Vidzemes priekšpilsēta
Apkaime Mežciems, Jugla
Garums 1808 m
Vēsturiskie
nosaukumi
Paula Dauges iela
Joslu skaits 2
Segums asfalts
Sabiedriskais transports
Autobuss 15., 21., 29., 33., 63.
Trolejbuss 14., 18., 35.
Hipokrāta iela Vikikrātuvē

Hipokrāta iela ir Rīgas iela, Vidzemes priekšpilsētas Mežciema un Juglas apkaimēs. Hipokrāta iela sākas krustojumā ar Malienas ielu un beidzas krustojumā ar Biķernieku ielu. Ielas kopējais garums ir 1808 metri un tā sastāv no divām braukšanas joslām. Hipokrāta ielas rietumu pusē atrodas Mežciema dzīvojamie nami, tāpat ielā atrodas vairākas sabiedriska rakstura ēkas — skolas, slimnīcu komplekss, bērnudārzi, pansionāts, u.c. Iela nosaukta sengrieķu ārsta, "medicīnas tēva" Hipokrata vārdā.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Iela ierīkota 1970. gadu vidū, izbūvējot Mežciema dzīvojamo masīvu. 1977. gadā ielai piešķirts nosaukums Paula Dauges iela, 1991. gadā iela pārdēvēta par Hipokrāta ielu. 1970. gadā Hipokrāta ielā netālu no Gaiļezera tika uzsākta medicīnas iestāžu kompleksa celtniecība, kas netika pilnīgi pabeigta (nepabeigta palika dzemdību nama celtniecība un mūsdienās tā ēka ir pamesta; bija plānota arī narkoloģiskā klīnika). Agrāk netālu no šīs vietas atradās muiža, kas no 1766. gada piederēja Rīgas namniekam Hānam. No šīs muižas nosaukuma — Gaiļu muiža (vācu: Hahn — gailis) — nosaukumu ieguvis tuvējais ezers (agrāk — Putniņu ezers).[1]

Ielas raksturojums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Hipokrāta iela ir 1080 metrus gara iela Mežciema apkaimes austrumu daļā, ielas sākumdaļa atrodas nedaudz arī Juglas apkaimē. Hipokrāta iela sākas krustojumā ar Malienas ielu un ar nelieliem pagriezieniem virzās dienvidu virzienā. Ielas sākumā pārnumuru pusē atrodas mežs, bet nepārnumuru pusē — privātmāju apbūve un Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledžas un Rīgas Stradiņa universitātes Sarkanā Krusta medicīnas koledžas kopmītnes. Tāpat Hipokrāta iela tās sākumdaļā krustojas ar Mežciema ielu, nedaudz tālāk ielas nepārnumuru pusē atrodas Gaiļezers. Aiz krustojuma ar Sedas ielu, pie kura atrodas arī autobusu un trolejbusu galapunkts "Mežciems", sākas Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas korpusi. Hipokrāta iela iepretīm Rīgas Austrumu klīniskajai universitātes slimnīcai veido savienojumu ar Gaiļezera ielu, aiz kura nepārnumuru pusē atrodas Mežciema mikrorajona celtnes - daudzstāvu nami un izglītības iestādes (tai skaitā Rīgas 89. vidusskola un Rīgas Mežciema pamatskola). Aiz RAKUS Latvijas Onkoloģijas centra iela pārnumuru pusē pārsvarā ir neapbūvēta, šeit atrodas vienīgi Rīgas sociālās aprūpes centrs "Gaiļezers". Netālu, pie krustojuma ar Veco Biķernieku ielu atrodas lielveikals SKY, bet tam pretī - Mežciema tirgus. Hipokrāta iela beidzas krustojumā ar Biķernieku ielu.

Ielu savienojumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Hipokrāta iela pirms krustojuma ar Sedas ielu

Hipokrāta iela krustojas ar šādām ielām:

Ievērojamas celtnes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Medicīnas iestādes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 • Hipokrāta ielā 2 atrodas SIA "Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas" klīnika "Gaiļezers" (līdz 2008. gadam klīniskā universitātes slimnīca "Gaiļezers"). Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca izveidojusies, apvienojot vairākas medicīnas iestādes, kas agrāk darbojās neatkarīgi viena no otras. Klīnika "Gaiļezers" tika atklāta 1979. gada 2. martā (arhitekti Andris Purviņš un V. Kadirkovs, konstruktors U. Kalderauskis), tā esot bijusi vismodernākā slimnīca Latvijā. Slimnīca tika veidota kā daudzprofilu iestāde, tās telpas var izmantot ārstniecības, zinātnes un izglītības darbam, tāpat tā ir mācību bāze topošajiem medicīnas darbiniekiem. Interesanti, ka tieši Gaiļezera klīnikā tika atklātas daudzas jaunas izmeklēšanas un ārstēšanas metodes Latvijā.[2] Ēkā atrodas Valsts Patoloģijas centrs, Valsts Mikroķirurģijas centrs, Latvijas Universitātes Rīgas medicīnas koledža, kā arī darbojas Latvijas Tiesu medicīnas ekspertu asociācija. Ēka ir uzskatāma par postmodernisma pieminekli. Priekšlaukumā atrodas tēlnieka A. Gulbja veidota skulptūra.
 • Hipokrāta ielā 4 atrodas Latvijas Onkoloģijas centrs. Specializētā slimnīca onkoloģiskiem pacientiem savu darbību uzsāka jau 1984. gada pavasarī (arhitekts P. Siņicins). Toreiz slimnīcai bija deviņas stacionāra nodaļas, 420 gultasvietas, sešas operāciju zāles un tiem laikiem moderns diagnostiskais aprīkojums. Šobrīd centrā ir 10 stacionāra nodaļas ar teju 600 gultasvietām, darbojas Ķirurģijas, Ķīmijterapijas, Staru terapijas bloks, kā arī Paliatīvās aprūpes nodaļa. Slimnīcas kompleksā ietilpst arī divstāvu piebūve uzņemšanas un operāciju blokam, kā arī poliklīnikas ēka. Šobrīd Latvijas Onkoloģijas centrā uz pieņemšanu ik dienu ierodas ap 900 pacientu.[3]
 • Hipokrāta ielā 6 atrodas Rīgas sociālās aprūpes centrs "Gaiļezers" (agrāk — pansionāts "Gaiļezers"). Pansionāts dibināts 1988. gadā.

Izglītības iestādes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 • Hipokrāta ielā 25 atrodas Rīgas 241. pirmsskolas izglītības iestāde, agrāk 241. bērnudārzs. Ēkā arī atrodas Krišjāņa Kundziņa Rīgas brīvās cīņas sporta skola. Cīņas sporta skola dibināta 1992. gadā.
 • Hipokrāta ielā 25a atrodas Rīgas 242. pirmsskolas izglītības iestāde, agrāk 242. bērnudārzs. Pirmsskolas izglītības iestādes ēka celta 1997. gadā.
 • Hipokrāta ielā 27 atrodas Rīgas 89. vidusskola. Skola dibināta 1978. gadā, bet līdz 1985. gadam skolas nosaukums bija Rīgas 2. pagarinātās dienas astoņgadīgā skola. 2010./2011. mācību gadā skolā mācās 503 skolēni.[4]
 • Aptuveni līdz 2015. gadam 89. vidusskolas telpās atradās arī Biznesa un vadības privātā vidusskola, kurā iespējams apgūt padziļināti biznesu un ekonomiku, kā arī angļu valodu. Izglītību bija iespējams iegūt kā latviešu, tā krievu valodā.[5]
 • Hipokrāta ielā 29 atrodas Mežciema pamatskola. Tā dibināta 1992. gadā. Līdz 1992. gadam skolas telpās atradās 240. bērnudārzs. 2010./2011. mācību gadā Rīgas Mežciema pamatskolā mācās 554 skolēni.[6] Ēkā arī atrodas Rīgas Centrālās bibliotēkas Mežciema filiālbibliotēka.

Tirdzniecības vietas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 • Hipokrāta ielā 7 atrodas veikals "Beta".
 • Hipokrāta ielā 55 atrodas Mežciema tirgus.

Dienesta viesnīcas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sabiedriskais transports[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Hipokrāta ielā kursē 15., 21., 29., 33. un 63. maršruta autobusi, kā arī 14., 18. un 35. maršruta trolejbusi. Pie Hipokrāta un Sedas ielas krustojuma atrodas autobusu un trolejbusu galapunkts "Mežciems" (adrese Sedas iela 3).

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 1. Rīgas ielas. Enciklopēdija. 3. sējums. SIA Drukātava, 2009, 166.—167. lpp.
 2. «Klīnika "Gaiļezers"». www.aslimnica.lv.[novecojusi saite]
 3. «Par klīniku». www.onkoc.mt.lv. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2011. gada 4. martā.
 4. «Rīgas 89. vidusskola». dati.e-skola.lv. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2007. gada 25. februārī.
 5. «Biznesa un Vadības Privātvidusskola. Sākums». www.pvsk.lv. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2012. gada 4. maijā.
 6. «Rīgas Mežciema pamatskola». dati.e-skola.lv. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2007. gada 22. februārī.
 7. «Par koledžu». www.rmkoledza.lv. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2009. gada 28. maijā.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]