Industra Bank

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
AS Industra Bank
Tips Akciju sabiedrība
Darbības joma Finanses
Dibināts 1994. gads
Galvenais birojs Rīga, Karogs: Latvija Latvija
Produkti finanšu pakalpojumi
Mājaslapa industra.finance

AS Industra Bank (agrākie nosaukumi Meridian Trade Bank, SMP Bank, Multibanka) ir Latvijas banka. Tā ir dibināta 1994. gadā. Bankas Akcionāru sastāvā ir Eiropas Savienības fiziskas un juridiskas personas.

Industra Bank centrālais birojs atrodas Rīgā. Ir filiāles un klientu apkalpošanas centri nozīmīgākajās Latvijas pilsētās.

Banka ir Latvijas Komercbanku asociācijas un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras locekle.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Bankas logotips līdz 2014. gadam
Logotips līdz 2020. gadam

1988. gadā tika izveidota PSRS Ārējo Ekonomisko Sakaru bankas Latvijas filiāle. 1991. gadā tā tika nacionalizēta un kļuva par Latvijas Bankas Ārzemju operāciju nodaļu. 1994. gadā uz tās pamata tika dibināta AS Multibanka. 1995. gadā Multibanka apvienojās ar AS LTN-Skonto banka. 1995. gadā banka kļuva par S.W.I.F.T. locekli un informācijas sistēmu Reuters lietotāju. 1996. gada novembrī banka kļuva par vadošās Eiropas maksājumu sistēmas EUROPAY INTERNATIONAL (ar 2002. gadu — MasterCard International) dalībnieci.

2006. gadā bankas īpašnieki nolēma to pārdot pēc naudas atmazgāšanas skandāla. ASV Valsts kase AS Multibanka bija iekļāvusi melnajā sarakstā, turot to aizdomās krāpniecisko darījumu dalībā ar Krievijas uzņēmumiem. Kā jaunais pircējs tika atrasta Krievijas banka SMP Bank (СМП Банк).[1]

2008. gada 6. maijā AS Multibanka akciju kontrolpakete (aptuveni 80 %)[1] tika pārdota Krievijas bankai SMP Bank (Северный морской путь), kuru kontrolēja brāļi Arkādijs un Boriss Rotenbergi. 2008. gada 17. jūnijā Multibanka pārreģistrēta ar jaunu nosaukumu AS SMP Bank.[2] 2011. gadā bankas filiāle atvērta Viļņā (Lietuvā).

Pēc Krimas aneksijas 2014. martā ASV un Eiropas Savienība ieviesa sankcijas pret Krieviju. Tās skāra arī bankas galvenos akcionārus brāļus Rotenbergus. 21. martā tika bloķētas Krievijas SMP Bank VISA un MasterCard maksājumu kartes.[3] Latvijas SMP Bank šīs sankcijas neskāra.[4] 24. aprīlī samazināts SMP Bank akcionāra Severnij Morskoj Put’ piederošo akciju skaits līdz 49 %. Akciju ieguvēji bija vairāki bankas vadības pārstāvji, kuri palielināja īpašumā esošo akciju skaitu, kas nepārsniedz 10 % katram.[5] Ar 28. aprīli Krievijas Federācijā reģistrētā banka Severnij Morskoj Put’ vairs nebija Latvijas AS SMP Bank akciju kontrolpaketes turētājs. 7. maijā banka pārdēvēta par AS Meridian Trade Bank. No 10. maijā Meridian Trade Bank akcionāru sastāvā ir fiziskas un juridiskas personas, kas ir ES rezidenti.

2018. gada maijā Finanšu un kapitāla tirgus komisija par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas normatīvu pārkāpumiem bankai piemēroja 455 822 eiro sodu.[6]

2020. gada 22. janvārī banka tika pārdēvēta par AS Industra Bank. Banka fokusēsies uz sadarbību ar Latvijas un Baltijas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem.[7] 10. martā tika paziņots, ka Industra Bank ir piesaistījusi 7 miljonu eiro investīcijas; 64 % no šīs summas iemaksājis SIA J.A.Investment Holding īpašnieks Jurijs Adamovičs, un pārējo — SIA HPI 2 īpašnieki Ralfs Kļaviņš un Andis Kļaviņš.[8]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]