Jaunķemeri

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Jaunķemeri
Jaunkemeri sanatorium 04.III.2017 (33417821246).jpg
Jaunķemeru sanatorija
Jaunķemeri location map.png
Jaunķemeru novietojums Jūrmalā
Pamatinformācija
Pilsēta Flag of Jurmala.svg Jūrmala
Platība 8,3 km2
Iedzīvotāju skaits 188 (2008)[1]
Augstums 3 m
Ūdenstilpes Slokas ezers, Vecslocene
Transports
Autobuss 6.
Minibuss 5.
Papildinformācija
Pasta indekss LV-2012

Jaunķemeri ir Jūrmalas pilsētas daļa tās rietumos Rīgas jūras līča krastā starp Kaugurciemu un Bigauņciemu. No Ķemeriem tos atdala Slokas ezers un Vecslocenes upīte.

Jaunķemeru teritorija atrodas Ķemeru nacionālajā parkā, cauri tiem ved Kolkas iela, kas ir autoceļa P128 SlokaTalsi sastāvdaļa.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tagadējie Jaunķemeri līdz 1783. gadam atradās Kurzemes hercogistes sastāvā un jau kopš viduslaikiem tiem cauri veda Rīgas-Kurzemes-Prūsijas tirdzniecības ceļš. Pēc tam, kad satiksmei no 1838. gadā dibinātajiem Ķemeriem līdz pludmalei 1912. gadā izbūvēja elektriskā tramvaja līniju, Slokas pagasts pie jūras izdeva 150 jaunus gruntsgabalus sausās, vecām priedēm apaugušās kāpās un jauno vietu nosauca par Jaun-Ķemerēm (Neu-Kemmern). 1914. gadā te bija uzbūvētas jau kādas 20 vasarnīcas, tramvaja galapunktā jūras krastā uzbūvēja jūras paviljonu.[2]

Kad 1928.gadā Ķemeriem tika piešķirtas pilsētas tiesības, Jaunķemeri tika iekļauti pilsētas sastāvā. 1933. gadā mežā pie ceļa no Ķemeru sanatorijas uz Jaunķemeriem tika atklāts sporta un atpūtas komplekss, kas vēlāk tika pārveidots par smalku restorānu "Jautrais ods".

Pēc Otrā pasaules kara Jaunķemerus kopā ar Ķemeriem 1959. gadā iekļāva Jūrmalas pilsētas sastāvā. Pēc 1967. gada šeit tika uzbūvētas divas lielas sanatorijas, kas specializējās balneoterapijā - "Jaunķemeri" un sanatorija Янтарный берег ("Dzintarkrasts").

Restorāns Jaunķemeros

Sanatorijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas "Jaunķemeros" izveidoja Kūrorta rehabilitācijas centru, bet sanatorija Янтарный берег pieder Krievijas Federācijas Prezidenta lietu pārvaldei un ir atveseļošanās kompleksa "BOR" filiāle.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Jūrmalas pilsētas teritorijas plānojums
  2. P. Belte. Rīgas Jūrmalas, Slokas un Ķemeru pilsētas ar apkārtni. Vēsturisks apskats ar 204 ilustrācijām. 1935. 266 lpp.